Csúcson a forint, csúcson a síelő - mire kell vigyázni? |
Nagyjából félmillió magyar rendszeresen hódol az egyik legszebb téli sportnak, a síelésnek. Az elmúlt években egyre többen hajlandók akár egy kicsit többet is áldozni szenvedélyüknek, és jobban a zsebükbe nyúlni, ha a téli kikapcsolódásról van szó. Kíváncsiak voltunk, most milyen árakkal találkozhat az, aki a népszerű síparadicsomok látogatna 2019. elején.
Költségek, amelyekkel számolnunk kell
Évek óta Ausztria, Franciaország és Olaszország a legkedveltebb hármas a magyarok körében, ha síelésről van szó. Nem véletlenül: jól karbantartott, igényes pályák és szállások várják évről évre a sportolni vágyókat az ismertebb sírégiókban. A nagy központok a fejlesztésre sem sajnálják a pénzt, így például az igen népszerű osztrák Ischgl vagy Saalbach Hinterglemm is folyamatosan újít, akár felvonókkal, liftekkel, vagy a pályák minőségén javítanak évről évre.
Persze ára is van annak, ha a legnépszerűbb pályarendszereken szeretnénk síelni. Az On The Snow frissülő listája szerint a hatnapos síbérletek a népszerűbb pályákra idén 230 - 270 euróért kaphatók fejenként. Például a már említett tiroli Ishgl pályarendszerére 254 euró a bérlet, a francia Les Arcs 269 euró, az olasz Val Gardena pedig 282 euróért síelhető. Ha még gyermek jegyet is váltanánk erre a hat napra, érdemes a felnőtt bérletek felével számolunk: a jobb pályákra 100 - 150 euróért válthatjuk meg a fiatalok bérletét a 2018/19-es szezonban.
Erre természetesen még rá kell számolnunk az utazás költségeit, a szállást és az ellátást. Személyes igényektől és megoldásoktól függően az éjszakánként pár tíz eurós bungalóktól a sokcsillagos hotelekig bármit találhatunk. Az egyik legnépszerűbb nemzetközi szálláskereső portál adatai szerint még bőven találhatunk jó értékelésű fekvőhelyet Ausztriában és Olaszországban is január végére, igaz, a kínálat folyamatosan csökken. Hét éjszakás foglalással számolva egy 3 fős családnak több százezer forintos tétel lehet, hiszen már a három csillagos szállások is átszámolva 400 000 - 500 000 forintért foglalható ennyi időre. Persze, ha vállaljuk, hogy kicsit távolabb leszünk a pályáktól, jelentősen csökkenhet az ár, és találhatunk 200 000 - 300 000 forintért is ajánlatot.
Nem ártana néhány órát venni még, esetleg a gyerek tanul síelni? Az oktatás ára kissé emelkedett az elmúlt évekhez képest, így érdemes arra számítani, hogy az egész napos oktatás ára gyerekeknek és felnőtteknek is annyiba kerülhet, mint maga a síbérlet, ha a csoportos képzéseket választjuk, míg a magánórák ennek többszörösét is elvihetik.
Ma már nem fényűzés a síelés?
Gyorsan összeszámolva kiadásokat eszközök és ellátás nélkül láthatjuk, hogy több száz, akár milliós tétel is lehet a családnak egy hosszabb síeléssel egybekötött kiruccanás külföldön. Persze nem feltétlenül kell ennek így lennie. Kabay Tibor, a síutazások szervezésével is több mint 20 éve foglalkozó Tempo Tours utazási iroda vezetője szerint a magyarok körében igazán kedvelt Zillertal vagy Karintia csoportosan látogatva már 33 euróért elérhető félpanzióval egy főnek éjszakánként az irodánál. Idegenforgalmi adóval is számolva a félpanziós szállást a már számolt hét éjszaka kicsit több, mint 200 euróból megoldható, plusz a bérlet, ez utóbbi csoportban 213 euró 5 napra és közel 900 km síterületet jelent.
Kabay Tibor szerint ugyanakkor az elmúlt évek növekvő bérdinamikáját lekövetve megnövekedett itthon az igény a több és jobb szolgáltatást nyújtó szállásokra és pályákra, mindamellett, hogy tapasztalataik szerint a kedvező árú de jó minőségű szállásokat keresők rétege is egyre szélesedik, amiből feltételezhetjük, hogy olyanok is elkezdtek megismerkedni a síelés szépségeivel, akiknek eddig esetleg ez az élmény az anyagiak miatt kimaradt. “Ma elmozdulást látunk a közepes árfekvésű csoportos utazásoktól az egyéni, a korábbinál magasabb színvonalú utazások felé azon családoknál, ahol az elmúlt években kedvezőbbre fordultak az anyagiak. A többség ugyanakkor továbbra is keresi a csoportos lehetőségeket, hiszen jó síterepeken tudnak sportolni kedvező szállásárak mellett. A csoportos utazások iránti nagy igény összességében így sem csökkent.
Nem mindegy, miből áldozunk
A megnövekedett bérek azonban újfent ahhoz vezetnek, hogy nem mindig gondoljuk át, mit engedhetünk meg magunknak és mit nem. “Mind a mai napig kifejezetten sokan vannak azok, akik a megnövekedett bevételeik miatt úgy gondolják, hogy bátran felvehetnek egy kölcsönt és fedezhetik abból a megemelkedett fogyasztási kiadásaikat” - állítja Veres Patrik, a Bank360 szakértője.
A szakportál szerint annak ellenére, hogy szinte minden platformon tudatják a hitelfelvevőkkel, hogy külföldi pihenések nem tartoznak a helyes hitelcélok közé, még mindig sokan választják a finanszírozás ezen formáját, jellemzően egy személyi kölcsön segítségével. A Bank360 szakértője ezzel kapcsolatban megjegyzi: a mai személyi kölcsönök ugyan biztonságosabbak és olcsóbbak a korábbi évekhez képest, ráadásul egyre többen keresik a legkedvezőbb ajánlatokat egy kölcsönkalkulátorral, mégis fontos alaposan átgondolni, hogy milyen célra igényeljük a hitelt, hiszen az olyan szórakozás költségeinek fedezése, amelyet egyébként nem feltétlenül engedhetünk meg magunknak, még mindig könnyedén bajba sodorhat minket.
Tervezzünk előre
Ahogy az kiderült, nem feltétlenül jelent már hatalmas kiadást, ha szeretnénk egy jót síelni például a sógorok népszerű lankáin, persze igény szerint magasabb is lehet az utazásra szánt összeg a végén. Még mindig találni helyeket akár a főszezonban is, de bátran választhatjuk a csoportos megoldásokat is, ha a minőség mellett fontos az ár is. Ugyanakkor nem mindegy, hogy miből finanszírozzuk a téli sportolást. Lehetőleg próbáljunk meg előre tervezni, hogy kifogjuk az olcsó ajánlatokat és csak akkor szánjunk erre, ha egyébként sem okoz problémát a család pénztárcájának.