Egyre nagyobb lendületet vesz a személyi kölcsönök piaca: áprilisban több mint 68 milliárd forint értékben születtek új szerződések, amelyre eddig még nem akadt példa – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból. A jegybank statisztikái szerint a negyedik hónapban már csaknem 26200 új személyihitel-szerződést kötöttek a háztartások, amire szintén nagyon régen nem akadt példa. (Itt egyébként 2019 májusa hozta az eddigi rekordot, akkor egyetlen hónap leforgása alatt több mint 30400 személyi kölcsönt szórtak ki a bankok.)
Hónapról hónapra nő a kereslet
Az első négy hónap adatait vizsgálva szintén igen meggyőzőek az MNB adatai: az ekkor kötött, 229,9 milliárd forintnyi új szerződés jóval több mint a másfélszerese az egy évvel korábbi 148,3 milliárdnak. A szerződések számánál szintén igen erőteljes, bő 30 százalékos növekedést mért az első négy hónapra az MNB: így április végéig már közel 91300 új hitelt vettek fel a háztartások. Miután pedig a szerződések száma lassabban emelkedett az összegüknél, az egy hitelre jutó átlagos összeg is jelentősen megugrott: a tavalyi, első négy havi 2,12 millió forintról 2,5 millió fölé emelkedett.
„A személyi kölcsönöknél különösen figyelemre méltó, hogy tavaly december óta folyamatosan emelkedik – és áprilisban rekordot is döntött – az új szerződések összege, ami arra utal, hogy az év hátralévő részében is intenzív keresletre lehet számítani” – nyilatkozta lapunknak Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Hozzátette: a stabil kereslethez változatlanul hozzájárul, hogy a pénzügyi szolgáltatók jelentős részénél már teljesen online is megoldható az igénylési folyamat, miközben az utóbbi években az igényelhető hitelösszegeket is jelentősen megemelték a bankok.
Gergely Péter szerint az is jót tesz a piacnak, hogy ha lassan is, de csökkennek a kamatok a személyi kölcsönöknél – bár az egy számjegyű kamatok visszatértére még várni kell.
A szakértő szerint a támogatott lakossági hitelkonstrukciók megjelenése szintén pozitívan hathat a keresletre, hiszen új lakás vásárlásánál – vagy éppen egy felújításnál – nagyon gyakori, hogy a kapcsolódó beruházásokat (például a bútorvásárlást, vagy az építőanyag-beszerzést) is hitelből finanszírozzák a háztartások.
Döntögeti a rekordokat az állomány
Ha pedig a kereslet a mostani szinten stabilizálódik, vagy tovább nő, akkor az idei év egészében új kihelyezési rekord is jöhet a személyi kölcsönöknél: a konstrukció történetében 2019. volt a legerősebb év, akkor közel 560 milliárd forint értékben kötöttek új szerződéseket a bankok, amit az első négy hónap adatait látva egyáltalán nem lehetetlen túlszárnyalni.
A kihelyezések mellett egyébként a portfólió méreténél is folyamatosan dőlnek a rekordok a személyi kölcsönöknél. Az MNB adatai szerint április végén már 1400 milliárd forint közelében járt az állomány, nagyjából 9,5 százalékkal magasabban, mint egy évvel korábban. Ennek nyomán a személyi kölcsönök súlya is tovább emelkedett a lakossági hitelportfólióban: a 2023 áprilisában mért 12,9-ről az idei negyedik hónapra 13,5 százalékra ugrott.
Változatlanul jövedelem és a hitelösszeg számít leginkább
A személyi hitelek árazási módján nem változtattak az utóbbi időben a bankok, vagyis a hitel felvételére készülő ügyfelek akkor bízhatnak alacsonyabb kamatban, ha minél magasabb a jövedelmük, és az igényelt összeg is. Ezzel együtt egyedi akciós ajánlatok is előfordulnak a hitelintézeteknél.
A CIB Bank induló költségek – hitelbírálati és folyósítási díj – nélkül kínálja a teljesen online is igényelhető személyi kölcsönét, amelynél a 15 millió forintos, igényelhető hitelösszeg változatlanul a legmagasabb a piacon.
Az Erste Bank a Most Extra Személyi Kölcsönét 400 ezres jövedelemnél 13,49 százalékos kamattal kínálja, ha a hitelösszeg legalább 8 millió forint. Ha csak 300 ezres jövedelmet tud igazolni az igénylő, akkor ugyanekkora hitelösszegnél az éves kamat 13,99 százelék. A Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitelnél ugyanehhez a 13,99 százalékos kamathoz, ugyancsak 8 millió forint igénylésekor elegendő a 250 ezres jövedelem is.
A MagNet Banknál – ahol egyébként a maximálisan igényelhető hitelösszeg 12 millió forint – a hitel összegén és a jövedelem nagyságán túl az aktív számlahasználattal is elérhet kamatkedvezményeket az igénylő. A MagNet termékénél egyedi elem az évi 1 százalékos mértékű, „civil” kamatkedvezmény: ennek feltétele, hogy az igénylő 12 hónapnál nem régebbi bankszámla-kivonattal igazolja, hogy legalább egyszer valamely civil szervezetet támogatott, vagy igazolni tudja, hogy valamelyik civil szervezet munkavállalója.
Az MBH Bank Extra Plus nevű konstrukciójánál 11,99 százalék az éves kamat, ha az igényelt kölcsönösszeg eléri az ötmillió forintot, az adós nettó havi jövedelme pedig legalább 400 ezer forint, és az a banknál vezetett számlára érkezik.
Az UniCredit Bank jóváírási akciót is érvényben tart: ennek lényege, hogy ha az ügyfél július végéig online igényel és köt Fix Kamat személyi kölcsön szerződést, és legalább 1,5 millió forintot folyósít a bank, 30 ezer forintos jóváírást kap. Ezen felül, ha legalább 3 millió forintnyi hitelösszeget igényel – és ezt folyósítják is –, akkor a bank egy havi törlesztőrészletet visszatérít legfeljebb 50 ezer forint értékben. A két akció pedig összevonható, így az igénylő akár 80 ezer forintos jóváírást is kaphat, ha megfelel a meghatározott feltételeknek.