A cikk megjelenését az MKB Bank támogatta. (x) |
A tavalyi OECD-felmérés eléggé lesújtó képet festett a hazai lakosság pénzügyi ismereteiről.
A Pénziránytű Alapítvány megbízásából elvégzett kutatásról azt írják a megrendelők, „a magyar lakosság sajnos sok tekintetben gyenge a hétköznapi pénzügyek kezelésében”. A Nemzeti alaptanterv máig kevéssé érezteti hatását. A kutatás eredményei szerint „2010-től 2015-ig 32 százalékról 25 százalékra esett a költségvetést készítő magyar háztartások száma, s a lakosság kevesebb, mint fele rendelkezik pénzügyi célokkal”.
A nehezebb feladatok nem mennek
A kutatás részét képezték a vizsgafeladat jellegű, pénzügyi fogalmak ismeretét mérő, szöveges feladatok, de ott is 2010-ről 2015-re tendenciaszerűen csökkent a feladatokat helyesen megoldani tudók aránya. „Az olyan egyszerű feladatoknál, ahol a helyes választ a nagy többség tudta, például osztás, 0%-os kamat, csak kissé csökkent a helyesen válaszolók aránya. Viszont a nehezebb feladatnál, amikor számszerűen kellett megadni a kamattal növelt befektetés összegét, a helyes válaszok aránya jelentősen kisebb” - írják a tanulmány készítői.
A gazdaságpolitikusok már rájöttek, hogy ez nem tartható állapot, és különböző módokon ösztönözni kezdték a pénzügyi ismeretek terjesztését. Például tankönyv készült, amely ingyen is letölthető, és bekerültek a pénzügyi ismeretek a középiskolák tananyagába. Sokaknak azonban ideje, vagy kedve sincsen ahhoz, hogy főleg idősebb fejjel tankönyvet vegyen a kezébe vagy más módon képezze magát.
Még a magas kamatra sem mozdulnak
A lakosság jelenlegi megtakarítási szokásain is látszik az egyszerűség iránti vágy. Az infláció várhatóan 2017 végére-2018 elejére eléri az évi két százalékot, ennek ellenére még mindig sokan tartják pénzüket alig valamit hozó bankbetétben, vagy az egyik legegyszerűbb állampapírban, a 2,25 százalékos kamatot adó egy éves Kamatozó Kincstárjegyben.
Pedig sejteni lehet, hogy a beinduló infláció miatt a jelenleg kapható öt és három éves inflációkövető kötvények pár év múlva már évi öt százalék feletti kamatot is fizethetnek. A legtöbben készpénz-helyettesítőként pedig bankkártyát használnak.
Járt úton maradnak, karosszékből bankolnak
Sokaknak valószínűleg nem éri meg a bonyolultabb termékeknél az utánajárás, a feltételek tanulmányozása, a fogalmak tisztázása. Mások leszoktak a bankba járásról, nem szívesen mennek be a fiókba, ahol elmagyarázhatnának nekik egy új terméket, jobban szeretnek már otthonról, karosszékből bankolni. A bonyolult, alig érthető szabályzatok bújása helyett pedig inkább a már ismert, egyszerűbb terméket választják.
Ha pedig valakinek csak pár százezer forintnyi megtakarítása van, de sok utánajárást, okosodást, önképzést igényelne, hogy három százalék helyett például nyolc-tíz százalékos hozamra legyen esélye, a ráfordított munka egyszerűen nem éri meg ekkora összegnél. Lehet, hogy rövid távon jobban jár, ha ez alatt az idő alatt túlórázik, különmunkát keres, vagy spórolási tippeket olvasgat.
Sok egyszerű módszer van a spórolásra
A híresen spórolós németeknél se szeri, se száma a spórolásról szóló blogoknak és az olyan cikkeknek, mint „63 egyszerű spórolási tipp”, vagy „55 egyszerű módszer, amellyel a hétköznapokban is pénzt lehet megtakarítani”. Ezek közül sok van, amely úgy kezdődik, hogy tekintsd át bankszámlád költségeit, vagy kérj be több ajánlatot életbiztosításodra, hiteled kiváltására.