Ki után kaphatod meg a kedvezményt?
A támogatás célja, hogy a családosokat segítse, ezért a fő elvárás a gyermek vagy gyermekvállalás. Egy háztartásban kell élnetek, és a szabályok szerint nemcsak a vér szerinti, hanem az örökbefogadott és a legalább egy éve gyámság alatt álló gyermek részére is kérhető támogatás.
Külön megengedi a szabályozás, hogy a fiatal házaspárok esetében a vállalt gyermek után is járjon a támogatás. A fiatal házaspár fogalomba azt értik, ha legalább az egyik fél az igényléskor nem tölti be a 40. életévét.
Fontos azt is tudni, hogy a CSOK szempontjából gyermeknek minősül a magzat is, a terhesség betöltött 12. hetét követően. Az se felejtsd el, hogy gyermeknek a 25 év alatti utód számít, 25 év felett a megváltozott munkaképességű felnőttre jár a kedvezmény.
Vállalt gyermek(ek) esetében mi a szabályozás?
Az előző pont alapján világos, hogy meglévő gyermek esetében mi az eljárás. A vállalat gyermek vagy gyermekeknél azért kacifántosabb a helyzet. A gyermekvállalásnak van előírt határideje is, amit, ha nem sikerül teljesíteni, akkor pénzügyileg komoly baj lesz.
Lakásvásárlás esetében a támogatási szerződés megkötésétől számítva:
- 1 gyermek vállalásakor 4 évetek,
- 2 gyermek vállalásakor 8 évetek,
- 3 gyermek vállalásakor 10 évetek van.
Annyiban rugalmasak, hogy ha fiatal házaspárként örökbefogadással akarnátok a vállalást teljesíteni, és erre vonatkozóan meg is van az alkalmasságot megállapító határozat, akkor az említett határidő 2 évvel meghosszabbodik.
Sőt, ha a terhességet igazolni tudjuk orvosi bizonyítvánnyal, akkor a terhesség időszakára kitolódik a határidő. Vagyis, ha 1 gyermeket vállaltatok, de csak épp az időszak végén fogant meg a gyermek, akkor sem kell visszafizetni a támogatást, ha a 4 év lejáratakor a magzat már betölti a 12. hetet.
Az alábbi kalkulátorral számszerűsítheted, hogy te mennyi CSOK felvételére vagy jogosult:
Mikor számít teljesítettnek a vállalás?
Nyilvánvaló, hogy a gyermek születése már ezt jelenti, viszont azt ne feledd, hogy csak akkor nem kell tenned semmit, ha családtámogatást igényeltek. Ekkor ugyanis a kincstár értesíteni fogja automatikusan a bankot, hogy megszületett a gyermek.
De a korábbiak fényében elfogadottnak tekintik a vállalást, ha bizonyos korú (legalább 12. hetét betöltött) magzatról van szó, vagy esetlegesen örökbefogadás történt. Akkor is elfogadottnak kell tekinteni a gyermekvállalást, ha sajnálatosan a gyermek halva születik. Ettől függetlenül persze egészséges gyermeknek még adhatnak életet a szülők, de a feltételeknek való megfeleléskor az elhunyt magzatot is elismerik.
Mi történik, ha nincs meg a kellő számú gyermek?
A fiatal házaspárok esetén az állami kedvezmény a megelőlegezett bizalom miatt már azonnal kifizetésre kerül, a megfelelést csak később vizsgálják. Ha nem sikerül az időkorlátig a kellő számú gyermeknek meglennie, akkor annak súlyos következménye van.
Egyrészt vissza kell fizetned a kedvezményt, amiből levonható az az összeg, ami a már megszületett gyermekekre járna. Magyarul, ha 3 gyermekeket vállaltál, de csak kettő született meg, akkor a 10 millióból le kell vonni a két gyermekre járó 2,6 millió forintot, vagyis 7,4 millió forintot kérhetnek rajtad számon.
Másrészt, ehhez hozzácsapnak késedelmi kamatot is, aminek mértéke a Ptk.-ban szereplő késedelmi kamat (jegybanki alapkamat) mértékének ötszöröse. A jegybanki alapkamat most 0,9%, vagyis jelenleg 4,5%-os „hitelkamattal” kell számolnotok. Idővel ez véleményünk szerint emelkedni fog, ugyanis az alapkamat is emelkedő pályára állhat idővel.
A határidő pedig elég szoros, a kedvezményt a kamattal együtt 60 napon belül kell visszafizetni.
Lehet részletfizetést kérni vagy esetleg mentesülni a visszafizetés alól?
Van remény, mert a szabályok szerint, ha nem sikerül elérni a vállalt gyermekszámot, akkor a járási hivatalhoz fordulhatunk. Kérhetünk halasztott visszafizetést, hiszen milliós tételek előteremtése két hónap alatt a többség számára lehetetlen. De ezen kívül a tartozásunk részleges vagy teljes elengedése is szóba jöhet.
A legfeljebb ötéves fizetési halasztás a különös méltánylást érdemlő helyzetekben fordulhat elő:
- a házastárs egyike elhunyt,
- a házastársak egyike megváltozott munkaképességű lesz, és ezért nem vállalnak gyermeket,
- a gyermek a várandósság 24. betöltött hetét megelőzően halva születik,
- a vállalt 2 vagy 3 gyermek közül az egyik fogyatékossággal születik,
- a meddőség miatti reprodukciós eljárás nem hozott eredményt,
- a gyermekvállalás egészségügyi dokumentációval igazoltan ellenjavalt.
Számolj velünk! Segítünk megtalálni a legjobb lakáshitelt és lakástakarékot gyorsan és egyszerűen! |
Alapesetben csak a késedelmi kamat megfizetését halaszthatod el, viszont a törvény kimondja azt is, hogy ha a visszafizetés a család megélhetését ellehetetleníti, akkor azt is különösen méltánylandó helyzetnek kell tekinteni.
A járási hivatal maximum 5 évre a tartozás visszafizetését elhalaszthatja, majd utána, ha kérjük, akkor a tartozást részben vagy egészben elengedheti. Ezt is csak akkor, ha jól láthatóan nem tudod kifizetni a tartozást.
Ebből is kitűnik, hogy érdemes többször is megfontolni a megelőlegezett CSOK igénybevételét, mert ha a vállalásokat nem tudod teljesíteni, akkor akár milliós tételeket kell visszafizetni.