4p
Sokat fejlődtek a közösségi oldalak, jobban védik a felhasználók adatait, de saját magunktól senki sem védhet meg minket. Ha nem csak azt tesszük ki, hogy hetekig nem leszünk otthon, de még azt is megmutatjuk, hogyan záródnak az ajtók, ablakok, akkor kihívjuk magunk ellen a sorsot. De mit szól a biztosító, ha szinte magunk is segítettünk a betörőnek?
Hiába csináltál szelfit egy híres emberrel, bírd ki posztolás nélkül, míg hazaérsz...
Fotó: EPA/Frank Rumpenhorst

A Groupama Biztosító a Be Social szakértőjének segítségével járt utána annak, hogy hogyan lehet a különféle tartalmakat biztonságosan megosztani a közösségi oldalakon. Szerintük az a legfontosabb, hogy ügyeljünk kapcsolati hálónkra, csak az általunk ismert személyeket igazoljuk vissza barátként - aki aztán majd mindent láthat üzenőfalunkon.

Csak az utazásról, nyaralásról hazaérkezve véleményezzünk, posztoljuk, vagy töltsük fel fényképeinket, és lehetőleg soha ne jelentkezzünk be a közösségi oldalakon fiókjainkba idegen eszközről. Egy rosszul kezelt Facebook-profillal tálcán kínáljuk fel értékeinket vadidegeneknek.

  1. Ügyeljünk kapcsolataink megbízhatóságára! Csak olyan embereket jelöljünk be vagy igazoljunk vissza ismerősnek, akiket valóban ismerünk. Az alapértelmezett védelmi beállítások csak idegenekre vonatkoznak, ismerőseink már hozzáférhetnek az adatainkhoz!
  2. Idegen eszközről ne jelentkezzünk be közösségi oldalakon személyes fiókjainkba! Nem tudhatjuk, hogy az idegen gépek, de akár okos telefonok vagy tabletek milyen beállításokkal rendelkeznek, milyen programokat telepítettek rájuk, így pl. hazai vagy külföldi internetkávézókban ne jelentkezzünk be semelyik közösségi oldal fiókunkba! Nyaraláskor a hotel wifijére csatlakozva egy fokkal nagyobb biztonságban vagyunk, de azt is érdemes körültekintően használni.
  3. Akkor posztoljunk nyaralós fotókat, ha már hazaértünk! Nyaralás, kikapcsolódás közben mellőzük a megosztásokat és véleményezéseket, hiszen ezzel felhívjuk a figyelmet arra, hogy otthonunktól távol tartózkodunk. Ezeket időzítsük hazaérkezésünk utánra, de akkor is gondoljuk át, mi mindent osztunk meg tágabb ismerősi körünkkel.

Ez itt én vagyok, ez meg mögöttem egy könnyen nyitható ablak

Természetesen nemcsak akkor érdemes a közösségi oldalakon profiljainkra ügyelni, amikor nyaralunk, hanem minden más esetben is. Azzal, hogy a megosztott képeken megmutatjuk, milyen értékek merre találhatóak az otthonunkban, esetleg az ablakok zára, az ajtók zárrendszerre is látszik rajtuk, gyakorlatilag komplett térképet teszünk közzé lakásunkról a közösségi oldalakon. Amikor pedig idegen helyről bejelentkezünk, azt jelezzük, hogy otthonunktól távol vagyunk, tehát most üresen áll a lakásunk, házunk.

Betörtek amíg a Facebookon nyaraltál? A biztosító akkor is fizet

Ha mégis megtörténik a baj és betörés áldozatai lettünk, fontos tudni, hogy a biztosítótársaság szempontjából egy betöréses lopás kártérítésénél nincs relevanciája annak, hogy a betörő honnan értesült értékeinkről és arról, hogy a lakás vagy ház üres.

A Groupama Biztosító tapasztalata szerint a tettesek több forrásból is megtudhatják, hogy nincs otthon senki, a közösségi háló csak egy lehet a sok közül. A betörők máshonnan is szerezhetnek tudomást arról, ha egy lakás üres, ehhez elég akár egy mobiltelefon-beszélgetést meghallani, vagy „próba, szerencse” van a dolog mögött, azaz egyszerűen csak becsengetnek lakásokba, és így teszteleik, hogy otthon vannak-e.

Facebookozni azért jó dolog, csak csináljuk okosan

A közösségi oldalak használata kényelmes módja a kapcsolattartásnak, hiszen minden élményünket naprakészen oszthatjuk meg barátainkkal, rokonainkkal, ismerőseinkkel. Azonban a megfelelő beállításokkal és a fenti tippek betartásával nincs okunk az aggodalomra. A hangsúly a gondos, körültekintő felhasználáson van - hívják fel a figyelmet a szakértők.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Az egyetemistákat sem hagyja ki a szórásból a kormány
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 09:47
A Diákhitelek utáni kamatstop is meghosszabbodik az év végéig, igaz, csak azoké, amelyekre 2024. december 31-éig szerződtek le.
Személyes pénzügyek Lakáshitelesek figyelem: jó hírt közölt a kormány
Herman Bernadett | 2025. június 27. 10:34
Az év végéig megmarad a kamatstop, hamarosan a Magyar Közlönyben is közzéteszik a hosszabbításról szóló rendeletet. 
Személyes pénzügyek Mobilról igényelhető hitelkártyát kínál a Gránit Bank
Natív tartalom | 2025. június 27. 09:18
Rendkívül kedvező értékajánlatot nyújtó hitelkártyával bővítette kártyakínálatát – első körben – meglévő ügyfelei számára a Gránit Bank. Az első évben díjmentes, mobilalkalmazásból igényelhető kártya számos prémium előnyt kínál nemcsak a hétköznapokban, hanem utazás közben is. A digitális pénzintézet mindezt a hazai piacon elérhető hitelkártyák között jelenleg kedvezőnek mondható THM-mel és a vásárlások után járó pénzvisszatérítéssel biztosítja.
Személyes pénzügyek Nyaralni készülők figyelem: fontos bejelentés érkezett az Erste Banktól
Herman Bernadett | 2025. június 26. 13:22
A napi átutalási limit tavaly szeptemberi bevezetése óta a bűnözők ismét a bankkártyákat vették célkeresztbe – az elmúlt fél évben nőtt a kártyaadatokkal elkövetett visszaélések száma és az elszenvedett károk összértéke. A csalások megelőzése, az ügyfelek edukálása érdekében az Erste meglévő csatornái – honlapja, közösségimédia-felületei, George App és George Web – mellett most podcast-sorozatot is indít.
Személyes pénzügyek Érdekes jelenség figyelhető meg a lakásbiztosításoknál
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 11:25
Egyre népszerűbbek a kiegészítő fedezetek.
Személyes pénzügyek Gulyás Gergely százezreket érintő bejelentést tett – döntött a kormány
Privátbankár.hu | 2025. június 18. 16:04
Meghosszabbították a kamatstopot.
Személyes pénzügyek A magyar demográfiai katasztrófa a nyugdíjasokat is befolyásolja
Hollós János | 2025. június 18. 10:42
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legutóbbi adatai szerint áprilisban 5323 gyermek született, 14 százalékkal, 852-vel kevesebb, mint 2024 áprilisában. Magyarország történelmében még soha nem született ilyen kevés gyerek egy hónap alatt. Folytatódik laptársunk, szintén a Klasszis Médiához tartozó Piac és Profit podcast sorozata, a Nyugdíjszerviz Farkas András nyugdíjszakértővel és Karácsony Mihállyal, a Nyugdíjas Parlament elnökével.  
Személyes pénzügyek Ennyiből jön ki átlagosan egy külföldi családi nyaralás
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 17:38
A Groupama Biztosító és az OTP Bank ezer főt kérdezett meg országos reprezentatív felmérésében.
Személyes pénzügyek Tízből öt magyar ennél kevesebbet keres – itt vannak a friss adatok!
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 08:30
A Központi Statisztikai Hivatal szerint ennyivel nőttek a bérek. A mediánadatok árulkodóak. 
Személyes pénzügyek Milliók járhatnak vissza a magyar devizahitelesnek, itt az ítélet
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 06:49
Még nem jogerős.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG