A KSH adatai alapján 642 ezer forint volt a bruttó átlagbér júniusban, ez a kedvezmények figyelembevételével nettó 442 ezer forintnak, míg kedvezmények nélkül nettó 427 ezer forintnak felel meg – írja a Bankmonitor. Az átlagos bruttó fizetés 13,3 százalékkal emelkedett hazánkban egy év alatt. Ha az áremelkedést is figyelembe vesszük, akkor is szép eredményt láthatunk: a fizetés vásárlóereje, azaz a reálkereset 9,3 százalékkal nőtt éves összevetésben. De mennyi lakáshitelt kaphatunk ezzel a fizetéssel? Ott is láthatunk kétszámjegyű növekedést?
Az átlagban benne vannak a kiugró értékek is, vagyis egyesek nagyon magas fizetése eltorzíthatja ezt a számot. Emiatt talán a medinánbér jobban tükrözi egy átlagos magyar jövedelmét. (A mediánbér az a fizetés, amelynél a lakosság fele többet, másik fele pedig kevesebbet keres.) 2024 júniusában a bruttó mediánbér 518 800 forint volt hazánkban, ami nettó 359 200 forintnak felelt meg. Ez éves szinten 15,3 százalékos, illetve 15,1 százalékos emelkedést jelent – írja a portál.
34 százalékkal több lakáshitelre elég az átlagbér, mint egy évvel korábban
A fizetések oldalán röpködnek tehát a kétszámjegyű emelkedések, de mi a helyzet azokkal, akik lakáshitelt szeretnének igényelni, ők is ennyivel jobb helyzetben vannak? Nyilván számukra is pozitív hatással bír a béremelkedés, hiszen nagyobb összeget költhetnek el kölcsönük törlesztésére. Ha a jogszabályi korlátból indulunk ki, akkor a legalább 10 évig fix kamatozású jelzáloghitelek esetében 600 ezer forint alatti nettó bérnél a fizetésnek legfeljebb a fele fordítható hiteltörlesztésre. Az idén júniusi kedvezménnyel kalkulált átlagbér alapján 221 ezer forint, míg a 2023. júniusában 195 450 forint volt a bevállalható törlesztőrészlet.
A fizetés mellett a kamat az, ami befolyásolja, hogy mennyi hitelre lehetünk jogosultak. Az elmúlt év kamatváltozása is pozitív volt: a Bankmonitor lakáshitel kalkulátora alapján az átlagbérrel elérhető legkedvezőbb ajánlat kamata 8,60 százalékról 6,29 százalékra csökkent egy év alatt.
A magasabb fizetés és a kedvezőbb kamatkörnyezet miatt a jövedelem alapján elérhető lakáshitel összege jelentősen megemelkedett. Az elérhető lakáskölcsön összege 34,8 százalékkal nőtt, ez a jelentős fizetésemelkedésekhez képest is egy új szint.
Vagyis az átlagbér akár 7,78 millió forinttal több lakáshitel igénylésére lehet elég, mint egy évvel korábban. Azt azonban ki kell hangsúlyozni, hogy a jövedelem mellett más tényezők is fontosak: például szükséges egy megfelelő értékű és állapotú ingatlan, amelyet a bank elfogad a kölcsön mögé fedezetként.