5p

2021-ben már kevesebb korlátozással kellett a lakosságnak szembenéznie és a vendéglátóhelyek látogatása is csak az év elején ütközött korlátokba. Vélhetőleg ezek is hozzájárultak ahhoz, hogy tavaly is nagy mennyiségű alkohol fogyott az országban.

2021 elején laptársunk, az mfor.hu az alkoholfogyasztási statisztikákat elemezve arra a megállapításra jutott, hogy sokan ivással vészelték át a karantén időszakát. Majd annak feloldását követően az ünneplés is okot adott arra, hogy igyunk. Ha a tavalyi statisztikákat akarjuk összesíteni, akkor hasonló megállapításra juthatunk, hiszen 2021-ben több alkohol fogyott az országban, mint egy évvel korábban.

Az adatok kapcsán, ahogy az egy évvel korábbi számok esetében, úgy most is érdemes megjegyezni, hogy az alkoholfogyasztás egy érdemleges része a vendéglátásban és a turizmusban csapódik le. Ugyanakkor 2020-hoz hasonlóan a hazai vendéglátóhelyeken és a szállodákban a pandémia előtti időszakhoz képest kevesebb külföldi turista volt. Így a statisztikákban rögzített mennyiség nem az ideérkező bulizók, hanem többnyire a magyarok torkán folyt le. A növekvő fogyasztás ugyanakkor abból a szempontból korántsem örömteli, hogy a WHO korábbi becslése szerint Magyarországon 900 ezer alkoholbeteg van, tehát sokkal megnyugtatóbb lenne, ha kevesebb alkohol fogyna.

Sajnos sokan annyit isznak, hogy a végén már azt sem tudják kicsodák (Fotó: Pixabay)
Sajnos sokan annyit isznak, hogy a végén már azt sem tudják kicsodák (Fotó: Pixabay)

Mielőtt a részletekben elmerülnénk, mindezek mellett azt is érdemes megemlíteni, hogy a saját részre házilag főzött, illetve bérfőzetett pálinka 2021-től gyakorlatilag adómentes. A fizetési kötelezettség alól mentesített nedű fejenként 86 literre nőtt tavaly. Gyanítható, hogy majd mindenkinek az ismerettségi körében vannak olyanok, akik kihasználták a maximális mennyiséget, de a 86 litert nem fogyasztották el, hanem (legalább részben) értékesítették. Így szinte biztos, hogy a jövedéki statisztikákban meg sem jelenő pálinkamennyiség tovább növelte a hazai alkoholfogyasztást.

Nőtt az elfogyasztott alkohol összmennyisége

A statisztikákban a teljes fogyasztás számítása során a különböző erősségű termékeket "közös nevezőre" szokták hozni, ez a mutató pedig a hektoliterfok. Egy hektoliterfok mennyiségű párlatban 1 liter 100 százalékos alkoholtartalomra átszámolt etilalkohol van. (Ennek alapján például 10 liter 50 százalékos alkoholtartalmú pálinka, vagy 12,5 liter 40 százalékos alkoholtartalmú ital, vagy 100 liter 5 százalékos sör egyformán 5 hektoliterfoknak felel meg.) Ha az éves fogyasztási adatokat nézzük, akkor azt láthatjuk, hogy csupán 2018-ban fogyott ennél több alkohol Magyarországon. Ugyanakkor a tavalyi 14,436 millió liter hektoliterfoknyi ital messze meghaladja mind a 2019-es (11,5), mind a 2020-as (12,7) értéket.

Ha a havi bontású statisztikára vetünk egy pillantást, akkor azt láthatjuk, hogy 2020-ban a karanténidőszak elején a lakosság részéről volt egy komolyabb felhalmozás. Ugyanakkor 2021-ben a február-márciusi időszakban ennél is több alkohol fogyott. Ez egyébként részben azért is meglepő, hiszen 2021 tavaszán volt az egyik legrosszabb a hazai járványhelyzet és számos korlátozás volt akkor életben. Ugyanakkor könnyen lehet, hogy ez a pszichésen is nehéz időszak azzal járt, hogy még a korábbiaknál is többen próbálták a stresszt alkohollal oldani.

Az talán kevésbé meglepő, hogy a nyári időszakban is nőtt a forgalom, hiszen ekkor a környező országokból azért jöhettek turisták, így az ő esetleges fogyasztásuk is hozzájárulhatott a növekvő forgalomhoz. Ebből a szempontból viszont az év utolsó két hónapjának adatai okoznak további bizonytalanságot, hiszen ekkor is kimagasló volt az alkoholforgalom. Igaz a 2021-es év végi adat a megugrás ellenére elmaradt a 2018 novemberi és decemberi értéktől.

Az év végi számokra az egyre több magyar alkoholista mellett egy racionális magyarázat még adódik. A forint ugyanis mélyrepülésben volt az euróhoz képest, és könnyen előfordulhat, hogy a határon átruccanó szlovák és osztrák bevásárlóturisták is löktek a fogyasztási adatokon.

Meglepő folyamatok a pálinkánál

Ahogy fent jeleztük, a pálinka esetében jelentősen változtak az adószabályok és a házi főzés és bérfőzés jelentős könnyítést kapott. Ha valaki ezek alapján azt gondolja, hogy az adózott termékek forgalma számottevően visszaesett, az téved. Az egyik legnépszerűbb hazai tömény fogyasztása ugyanis a fentiek ellenére is nőtt.

A gyümölcspárlatok esetében is igaz az alkoholforgalomra általában jellemző folyamat, hogy a 2021-es mennyiség mind a 2019-es, mind pedig a 2020-as forgalmat meghaladta. Havi bontásban egyébként az év első két hónapja nagyon alacsony fogyasztást mutatott, míg az utolsó négy hónapban komoly élénkülést figyelhettünk meg. Véleményünk szerint ez is részben betudható a forint árfolyamváltozásának, ahogy annak is, hogy az év második felében a vendéglátóhelyek nyitva tartását nem korlátozták a hatóságok.

Nyár és foci = sör?

A kiskereskedők és a sörgyárak korábban rendre arról beszéltek, hogy egy-egy kiemelt sportesemény jótékony hatással van a sörfogyasztásra. Ebből a szempontból pluszt jelentett a részben budapesti rendezésű foci Eb. Ugyanakkor azt sejtjük, hogy az időeltolódás miatt a tokiói olimpia kevésbé adott okot baráti társaságoknak, hogy egy sör mellett drukkoljanak a éremszerző női és férfi vízilabdázóknak.

Érdekesség egyébként, hogy a 2020-as adatokkal összevetve tavaly júniusban hasonló számokat láthattunk, júliusban és augusztusban viszont elmaradt a forgalom az egy évvel korábbitól. Ellenben októberben és decemberben is erősen felülteljesítő hónapoknak lehettünk tanúi, így összességében kis mértékben haladta meg a tavalyi sörfogyasztás az egy évvel korábbi értéket. Ugyanakkor a nedűből mind 2018-ban, mind 2019-ben több fogyott. Így feltételezhető, hogy a Balatonhoz érkező német, vagy a Budapestet felkereső brit, olasz vagy éppen a régióból érkező turisták kiesése ennél a sör fogyasztásában is visszatükröződött.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Ezzel ütnek el az átlagtól a nyugdíjas korú lakásvásárlók
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 11:59
Az átlagostól igen eltérően viselkednek, mint a fiatalok, de náluk drágábban és az országos átlagár felett vásárolnak ingatlant.
Személyes pénzügyek Ezek a szakképzős diákok értenek a legjobban a pénzügyekhez
Privátbankár.hu | 2024. december 11. 19:41
Több ezer diák indult el az ősz legizgalmasabb, milliós összdíjazású pénzügyi tudatossági versenyén, amely kedden a döntőjéhez érkezett. A technikumok és szakképző iskolák vetélkedőjén egy szegedi csapat diadalmaskodott.
Személyes pénzügyek Tizenöt milliós ajándékpénz is járhat, ha fiatal és gyerekeket szeretne
Privátbankár.hu | 2024. december 11. 15:03
A januárban megjelenő munkáshitel és a babaváró kölcsön sok szempontból hasonló felépítése miatt elvben 15 milliós ajándékpénzt is begyűjthetnek az államtól a gyermekvállalásra készülő fiatal párok. Az érintettek ráadásul a bankoktól sem távoznak üres kézzel: a babavárónál szerencsés esetben most is 200 ezer forint feletti, egyszeri jóváírás járhat.
Személyes pénzügyek Hogyan ne legyen horror számunkra a karácsony? – interjú
PR | 2024. december 11. 13:28
Egyre ijesztőbb hírek jönnek az online, telefonos, elektronikus pénzügyi bűncselekmények, lopások és csalások terjedéséről, lényegében bárki potenciális áldozat lehet. Milyen főbb veszélyekkel nézünk szembe, és mit tehetünk a károk elkerülésére? Milyen egyszerű szabályokat érdemes betartani? Interjú Bártfai Gáborral, a CIB Bank információbiztonsági vezetőjével.
Személyes pénzügyek Rohanjon a kútra: csökken az egyik üzemanyag ára
Privátbankár.hu | 2024. december 9. 12:28
A másiké viszont stagnál.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! – 2024 ősz – DÖNTŐ
Privátbankár.hu | 2024. december 9. 10:00
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny döntője!
Személyes pénzügyek Ötszázalékos lakáshitelkamat: kivédekezték a bankok, és ez nem is baj
Privátbankár.hu | 2024. december 7. 15:06
Egyelőre igen szűk kört érint a legfeljebb öt százalékos éves kamattal igényelhető lakáshitelek felvételének lehetősége, ami nem is olyan nagy baj a lakáshitel-piac stabilitása szempontjából. A sztenderd, piaci feltételű hiteleknél viszont a lapunknak nyilatkozó szakértő szerint rövid távon nincs lehetőség a kamatok érdemi csökkentésére: ezzel együtt az erős verseny miatt sok az akciós ajánlat a pénzintézeteknél.
Személyes pénzügyek Netes vásárlásokhoz is tökéletes választás a Mastercard Gold betéti kártya
PR | 2024. december 2. 14:44
Akár online vennénk koncertjegyet karácsonyi meglepetésként, akár egy hagyományos boltban szereznénk be az ajándékokat, a Mastercard Gold betéti kártya mindkét esetben kéznél van. A biztonságos használat az internetes vásárlásoknál is alap, az OTP Bank prémium szolgáltatásaihoz kapcsolódva pedig még díjmentes is.
Személyes pénzügyek Itt vannak a munkáshitel részletei – kemény feltételek kerültek be, érdemes vigyázni
Privátbankár.hu | 2024. november 30. 09:11
Nem lesz teljesen ingyen a kamatmentes hitel, aki pedig nem teljesíti a feltételeket, az hirtelen nagyon sok pénzzel is tartozhat az államnak.
Személyes pénzügyek Belső kereslet nincs, megoldás az önkéntes nyugdíjpénztárak kasszáinak feltörése
Hollós János | 2024. november 27. 10:51
Pogátsa Zoltán közgazdász, szociológus szerint a rendszerváltás óta minden kormány sokat tett azért, hogy a magyar jóléti rendszert lebontsa. Most már ki is mondják, helyette itt a munkaalapú társadalom. Egyebek mellett erről is szó volt a Klasszis Média „Nyugdíjszerviz – A nyugdíjmegtakarítások és a lakhatás jövője” címmel rendezett konferenciáján.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG