5p

2021-ben már kevesebb korlátozással kellett a lakosságnak szembenéznie és a vendéglátóhelyek látogatása is csak az év elején ütközött korlátokba. Vélhetőleg ezek is hozzájárultak ahhoz, hogy tavaly is nagy mennyiségű alkohol fogyott az országban.

2021 elején laptársunk, az mfor.hu az alkoholfogyasztási statisztikákat elemezve arra a megállapításra jutott, hogy sokan ivással vészelték át a karantén időszakát. Majd annak feloldását követően az ünneplés is okot adott arra, hogy igyunk. Ha a tavalyi statisztikákat akarjuk összesíteni, akkor hasonló megállapításra juthatunk, hiszen 2021-ben több alkohol fogyott az országban, mint egy évvel korábban.

Az adatok kapcsán, ahogy az egy évvel korábbi számok esetében, úgy most is érdemes megjegyezni, hogy az alkoholfogyasztás egy érdemleges része a vendéglátásban és a turizmusban csapódik le. Ugyanakkor 2020-hoz hasonlóan a hazai vendéglátóhelyeken és a szállodákban a pandémia előtti időszakhoz képest kevesebb külföldi turista volt. Így a statisztikákban rögzített mennyiség nem az ideérkező bulizók, hanem többnyire a magyarok torkán folyt le. A növekvő fogyasztás ugyanakkor abból a szempontból korántsem örömteli, hogy a WHO korábbi becslése szerint Magyarországon 900 ezer alkoholbeteg van, tehát sokkal megnyugtatóbb lenne, ha kevesebb alkohol fogyna.

Sajnos sokan annyit isznak, hogy a végén már azt sem tudják kicsodák (Fotó: Pixabay)
Sajnos sokan annyit isznak, hogy a végén már azt sem tudják kicsodák (Fotó: Pixabay)

Mielőtt a részletekben elmerülnénk, mindezek mellett azt is érdemes megemlíteni, hogy a saját részre házilag főzött, illetve bérfőzetett pálinka 2021-től gyakorlatilag adómentes. A fizetési kötelezettség alól mentesített nedű fejenként 86 literre nőtt tavaly. Gyanítható, hogy majd mindenkinek az ismerettségi körében vannak olyanok, akik kihasználták a maximális mennyiséget, de a 86 litert nem fogyasztották el, hanem (legalább részben) értékesítették. Így szinte biztos, hogy a jövedéki statisztikákban meg sem jelenő pálinkamennyiség tovább növelte a hazai alkoholfogyasztást.

Nőtt az elfogyasztott alkohol összmennyisége

A statisztikákban a teljes fogyasztás számítása során a különböző erősségű termékeket "közös nevezőre" szokták hozni, ez a mutató pedig a hektoliterfok. Egy hektoliterfok mennyiségű párlatban 1 liter 100 százalékos alkoholtartalomra átszámolt etilalkohol van. (Ennek alapján például 10 liter 50 százalékos alkoholtartalmú pálinka, vagy 12,5 liter 40 százalékos alkoholtartalmú ital, vagy 100 liter 5 százalékos sör egyformán 5 hektoliterfoknak felel meg.) Ha az éves fogyasztási adatokat nézzük, akkor azt láthatjuk, hogy csupán 2018-ban fogyott ennél több alkohol Magyarországon. Ugyanakkor a tavalyi 14,436 millió liter hektoliterfoknyi ital messze meghaladja mind a 2019-es (11,5), mind a 2020-as (12,7) értéket.

Ha a havi bontású statisztikára vetünk egy pillantást, akkor azt láthatjuk, hogy 2020-ban a karanténidőszak elején a lakosság részéről volt egy komolyabb felhalmozás. Ugyanakkor 2021-ben a február-márciusi időszakban ennél is több alkohol fogyott. Ez egyébként részben azért is meglepő, hiszen 2021 tavaszán volt az egyik legrosszabb a hazai járványhelyzet és számos korlátozás volt akkor életben. Ugyanakkor könnyen lehet, hogy ez a pszichésen is nehéz időszak azzal járt, hogy még a korábbiaknál is többen próbálták a stresszt alkohollal oldani.

Az talán kevésbé meglepő, hogy a nyári időszakban is nőtt a forgalom, hiszen ekkor a környező országokból azért jöhettek turisták, így az ő esetleges fogyasztásuk is hozzájárulhatott a növekvő forgalomhoz. Ebből a szempontból viszont az év utolsó két hónapjának adatai okoznak további bizonytalanságot, hiszen ekkor is kimagasló volt az alkoholforgalom. Igaz a 2021-es év végi adat a megugrás ellenére elmaradt a 2018 novemberi és decemberi értéktől.

Az év végi számokra az egyre több magyar alkoholista mellett egy racionális magyarázat még adódik. A forint ugyanis mélyrepülésben volt az euróhoz képest, és könnyen előfordulhat, hogy a határon átruccanó szlovák és osztrák bevásárlóturisták is löktek a fogyasztási adatokon.

Meglepő folyamatok a pálinkánál

Ahogy fent jeleztük, a pálinka esetében jelentősen változtak az adószabályok és a házi főzés és bérfőzés jelentős könnyítést kapott. Ha valaki ezek alapján azt gondolja, hogy az adózott termékek forgalma számottevően visszaesett, az téved. Az egyik legnépszerűbb hazai tömény fogyasztása ugyanis a fentiek ellenére is nőtt.

A gyümölcspárlatok esetében is igaz az alkoholforgalomra általában jellemző folyamat, hogy a 2021-es mennyiség mind a 2019-es, mind pedig a 2020-as forgalmat meghaladta. Havi bontásban egyébként az év első két hónapja nagyon alacsony fogyasztást mutatott, míg az utolsó négy hónapban komoly élénkülést figyelhettünk meg. Véleményünk szerint ez is részben betudható a forint árfolyamváltozásának, ahogy annak is, hogy az év második felében a vendéglátóhelyek nyitva tartását nem korlátozták a hatóságok.

Nyár és foci = sör?

A kiskereskedők és a sörgyárak korábban rendre arról beszéltek, hogy egy-egy kiemelt sportesemény jótékony hatással van a sörfogyasztásra. Ebből a szempontból pluszt jelentett a részben budapesti rendezésű foci Eb. Ugyanakkor azt sejtjük, hogy az időeltolódás miatt a tokiói olimpia kevésbé adott okot baráti társaságoknak, hogy egy sör mellett drukkoljanak a éremszerző női és férfi vízilabdázóknak.

Érdekesség egyébként, hogy a 2020-as adatokkal összevetve tavaly júniusban hasonló számokat láthattunk, júliusban és augusztusban viszont elmaradt a forgalom az egy évvel korábbitól. Ellenben októberben és decemberben is erősen felülteljesítő hónapoknak lehettünk tanúi, így összességében kis mértékben haladta meg a tavalyi sörfogyasztás az egy évvel korábbi értéket. Ugyanakkor a nedűből mind 2018-ban, mind 2019-ben több fogyott. Így feltételezhető, hogy a Balatonhoz érkező német, vagy a Budapestet felkereső brit, olasz vagy éppen a régióból érkező turisták kiesése ennél a sör fogyasztásában is visszatükröződött.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek A nyugdíjasoknak üzent a novemberi pénzről Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 09:46
Tett egy másik bejelentést is.
Személyes pénzügyek Ismét nagyon rossz helyre tévedt a forint
Privátbankár.hu | 2025. március 26. 18:56
Újra a 400-as lélektani határ felett a magyar fizetőeszköz. 
Személyes pénzügyek Kedves lakás, hány éves vagy? Válaszolnak a lakásbiztosítások
Privátbankár.hu | 2025. március 26. 11:05
Március végéig tart a lakásbiztosítási kampány. Az MNB szerint már 100 ezren váltottak. A netriskes adatokból pedig az derül ki, hogy tízből kilencen jobban jártak. 
Személyes pénzügyek Van válasz az állampapíros kérdésre – interjú a Gránit Alapkezelő szakértőivel
Privátbankár.hu | 2025. március 25. 16:31
Izgalmas időszakot jelent a lakossági megtakarítások esetében az idei év eleje. Az inflációkövető állampapírok hozamkifizetései miatt komoly összeg keresi a helyét a piacon. Alternatívát jelenthetnek például a kötvényalapok, amelyek hosszabb távon is vonzó hozamkilátásokat nyújthatnak. Persze nagy kérdés, hogy ki, milyen kockázatot tud vállalni. A jelenleg népszerű témában a Gránit Alapkezelő két szakembere, Kovács Szilárd értékpapír-befektetési igazgató és Pozsgai Gábor értékesítési vezető adott részletes képet.  
Személyes pénzügyek Zárul a kamatolló a személyi kölcsönöknél, de még maradtak érvek a jelzáloghitelek mellett
Gergely Péter | 2025. március 24. 15:02
Fokozatosan csökken a különbség a szabad felhasználású jelzáloghitelek és a személyi kölcsönök kamatai között, miután a kellően nagy összeget igénylő, és jó jövedelmi helyzetű ügyfelek már tíz százalék alatti kamatokkal is személyi hitelhez juthatnak. Ezzel együtt a jelzáloghiteleknek még mindig maradt tér a piacon, főként azért, mert egyre nagyobb összegeket igényelnek az ügyfelek.
Személyes pénzügyek Hitelt venne fel? Akkor érdemes sietnie
Privátbankár.hu | 2025. március 24. 09:54
Egyes településeken drágább lehet.
Személyes pénzügyek Több mint 14 százalékos hozam? Sima ügy, csak jól kell táskát választani
Buksza blog | 2025. március 23. 13:33
Nem kell nagy teremgarázsokat építenie azoknak a gyűjtőknek, akik klasszikus autók helyett inkább egy kisebb méretű használati tárgy, luxuskategóriájú kézitáskák vásárlásával igyekeznek megőrizni pénzük értékét.
Személyes pénzügyek Újabb nagy lépést tett a készpénz felé a kormány
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 06:07
Az éjszaka megjelent a kormányhatározat, melynek értelmében minden hazai településen bankautomatának kell lennie. Több ATM van hazánkban ma is, mint ahány település. Mégis számos helyen nincs bankautomata. Hogy lehetséges ez?
Személyes pénzügyek Az elszabadult infláció felemésztette a nyugdíjemelést
Hollós János | 2025. március 18. 10:35
A kormány által ígért repülőrajt helyett az év elején minden várakozást alulmúlt a magyar gazdaság teljesítménye. A januári 3,2 százalékos nyugdíjemeléshez képest februárban 5,5-5,6 százalék között volt a hivatalos infláció, ami azt jelenti, hogy a nyugdíjak a szám szerinti növekedés ellenére a tavalyinál is kevesebbet érnek a boltokban. Folytatjuk a Klasszis Médiához tartozó Piac és Profit podcast sorozatát, a Nyugdíjszervizt Karácsony Mihállyal, a Nyugdíjas Parlament elnökével és Farkas András nyugdíjszakértővel.
Személyes pénzügyek A nyugdíjproblémát egyetlen lépéssel meg lehetne oldani – merész tervvel állt elő a DAX igazgatója
Privátbankár.hu | 2025. március 17. 14:30
47,7 millió forint gyűlhetne így össze az érintettek nyugdíjcéljaira.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG