2012. január elsejétől a jelenlegi maximum 61-ről 65 évre emelkedik az olasz nők nyugdíjkorhatára. Az Európai Unió diktálta koremelést korábban a római kormány lépcsőzetesen 2014-ig akarta bevezetni, a nyáron hatályba lépett gazdasági megszorító csomag azonban felgyorsította a nyugdíjreformot. A római kormány előrejelzései szerint a módosítás 25 ezer közalkalmazott nőt érint majd.
Addig is az idei év első nyolc hónapjában 34 százalékkal több nő ment nyugdíjba a közalkalmazotti szférából. A tavalyi közel harmincnégyezerhez képest idén január-szeptember között majdnem ötvenháromezer közalkalmazott nő fejezte be az aktív munkavégzést - közölte adatait az Inpdap, az olasz közalkalmazottak nyugdíjintézete.
A nők csendes forradalmáról írt az itáliai sajtó. Határozottabban fogalmazott a legnagyobb szakszervezet, a CGIL közalkalmazotti felelőse Michele Gentile, aki szerint a nők menekülnek a hirtelen és jelentős koremeléssel szemben, mentve a menthetőt. Az olasz állam váratlanul megváltoztatta a játékszabályokat és kiszámíthatatlanná tette a jövőt - tette hozzá Corrado Manucci, az Inpdap felügyelő bizottsági tagja.
Hangsúlyozta, hogy a nyugdíjrohamot az is ösztönzi, hogy 2012-től a végkielégítés kifizetése az eddigi egy összeg helyett részletekben történik. Eddig a korhatárt betöltők évente négy különböző időpontban mehettek nyugdíjba, januártól évente egy nyugdíjkaput vezetnek be. A közalkalmazottakkal szemben a magánágazatban dolgozó olasz nők közül 36,5 százalékkal kevesebb mentek nyugdíjba az év elejétől.
A megszorító csomag főbb elemei között a 20 százalékos áfakulcs 21 százalékra emelése, a félmillió euró feletti éves jövedelmek 3 százalékos különadója, valamint a magángazdaságban foglalkoztatott nők nyugdíjkorhatárának 2014-től történő emelése is szerepel.
Olaszország az utóbbi években gazdasági növekedés terén jelentősen elmaradt a fejlett országoktól, az alacsony növekedés mellé még egy rendkívülien magas államadósság, és egy versenyképtelen vállalati szektor is párosult. Ezeken a problémákon kívül az olasz gazdaságnak a magas munkanélküliséggel és a régiók közötti fejlettségi szakadékkal is szembesülnie kell. Összeállításunk arról, hogyan jutott Itália a csőd szélére >>>
MTI, Privátbankár