A bankok többféle konstrukcióban kínálnak magasnak számító betétkamatot. Nem minden bank tesz azonban így. Mivel kitart még az államilag finanszírozott piaci forrásbőség, ezért a bankok nincsenek rászorulva a betétesek pénzére, ami meg is látszik az évi 0,01 és 0,1 százalék közötti kamatért kínált bankbetétekre.
"Egyes bankok azonban versenybe szálltak egymással a befektetők kegyeiért és fix kamataik a csökkenő infláció árnyékában idővel kifejezetten versenyképesek lehetnek" – mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
"A bankbetétek kamatait jelenleg összesen 28 százaléknyi állami elvonás terheli, ami az állampapírokra nem vonatkozik. Mivel azonban a legvonzóbb Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) kamata is csökkenésnek indult, ezért rövid távon, esetleg középtávon ma már vonzó lehet egy lekötött bankbetét választása is".
Bónusz pénzt kínál a MagNet Hello betét
A MagNet Bank egy újszerű konstrukciót dobott piacra HELLO betét néven. A betétet csak új ügyfelek választhatják, akik a lekötés előtt legfeljebb 30 nappal nyitották meg a számlájukat és a megelőző 365 napban nem voltak a MagNet Bank bankszámlás ügyfelei.
A kamat a 6 hónapos betétlekötés idejére fixen évi 5,25 százalék. A kamathoz azonban bónusz összeg is társul, melyet nem terhel kamatadó és szociális hozzájárulási adó, így tulajdonképpen adómentes kamatrésznek is tekinthető. A bónusz összeg 7 500 forint és 150 000 forint között, sávosan változik attól függően, hogy a befektető mekkora összeget kötött le a betétben 500 000 és 10 millió forint összeg között.
Ezzel a lehetőséggel az új ügyfelek is csak egyszer élhetnek.
Megtakarítási célonként elkülöníthető megtakarítási számlák
Nem minden megtakarítás hoz magas kamatot a bankoknál, azonban a viszonylag kis összegeknél, főleg rövid távon még egy magas kamat sem fial sokat. Ezeket a megtakarítási lehetőségeket meglévő és új ügyfélként is, általában könnyedén, a mobilapplikáción keresztül meg lehet nyitni és már el is kezdhető a rendszeres vagy alkalmi takarékoskodás.
A megtakarítási számlák fő előnyének az számít, hogy a pénz elkülönül a hétköznapokban is használt folyószámláktól, így bankkártyával sem érhető el. Azaz nem lehet "véletlenül" elkölteni, csak akkor terhelhetők, ha arra a számlatulajdonos megbízást ad a mobilapplikációban vagy az internetbankon keresztül.
Az Erste Banknál a CélBetét Megtakarítási Számla lehet egy ilyen befektetés. A konstrukció keretében a pénzgyűjtögetésekhez cél is hozzárendelhető. Több, egymással párhuzamos megtakarítási cél is megjelölhető, melyekhez elkülönítve lehet pénzt gyűjteni. Ezek külön számlánként látszanak az internetbankban és a George mobilapplikációban.
Hasonló konstrukció a K&H Bank tervező megtakarítási számlája is. A számla megnyitásához minimum 25 000 forint szükséges, de utána bármekkora összeget befizethet a számlatulajdonos. Többféle pénzügyi cél is jól megfér egymás mellett a konstrukcióban, melyek elkülöníthetők egymástól. A számlákhoz egyedi név és ikon kapcsolható. Természetesen a célokon is lehet módosítani bármikor, vagy törölhetők is ezek a célok, ha netán már okafogyottá váltak. A célok sorrendjén is bármikor változtathat a számlatulajdonos.
A legújabb ilyen megoldás az OTP Bank Persely névre hallgató megtakarítási számlája.
Itt is többféle megtakarítási cél adható meg, melyekre külön-külön lehet pénzt gyűjtögetni. Akár 5 elkülöníthető cél is megjelölhető. A megtakarítási számlák közül többfélét is vezet az OTP Bank, de közülük a Persely az egyetlen, amely havidíj-mentes és az átvezetés a fő bankszámlára vagy az onnan történő befizetés egyaránt díjmentes.
Ide sorolható még a MagNet Bank Apránként Megtakarítási Programja is. Itt ugyan csak egyetlen célt lehet megjelölni, a befizetés viszont nem csak hagyományos módon lehetséges, hanem automatikusan, a bankkártyás vásárlások után is. Ezt úgy kell érteni, hogy a bankkártyás vásárlásokhoz beállítható egy kerekítés 10, 100 vagy 1 000 forintra, ahogy szeretné ezt a takarékoskodó. A bankkártyás vásárlások után aztán az így beállított kerekítéseket vezeti át automatikusan a megtakarítási számlára a MagNet Bank. A felhasználó célt és határidőt is megjelölhet a takarékoskodáshoz, mellyel kapcsolatban még figyelmeztetést is kaphat a banktól, ha a megtakarítási cél veszélybe kerül. Ehhez be kell jelölni ezt az opciót az internetbankban.
Hasonló konstrukciót üzemeltet egyébként a Revolut Bank is.
Egész komoly vagyonokat tart a lakosság változatlanul látra szóló forintszámlákon, melyeknek még egy nem kamatozó megtakarítási számlán is jobb helye van, mint egy bankkártyával elérhető bankszámlán.
Rövid- és hosszú távú megtakarítás az Erste Banktól
Részben elhagyva a lekötött betétek világát, kötvényajánlattal jelentkezett az Erste Bank, melyet már meg is újított menet közben. A jelenlegi kötvény jegyzési időszaka 2023. december 18-ig szól.
Az Erste Dupla Fix megtakarítás a befektetett pénz felét 2 éves lejáratú kötvényekben, míg a másik felét 6 hónapos bankbetétben tartja. Így a befektetéssel egyszerre lehet rövid- és középtávon takarékoskodni, legalább 1 millió forintból. A megtakarítás csak új pénzből finanszírozható.
Mindkét időszakra a kamat fix évi 6,80 százalékos. Ez azt jelenti, hogy ha az infláció a két éves időtávon 6,80 százalék alá szelídül, a kötvényre kapott kamattal infláció feletti hozamot lehet elérni. Igaz, a kamatot 28 százalékos állami elvonás terheli, ahogy minden más banki befektetés esetében is. A megtakarított pénz készpénzben vagy nem kamatozó látra szóló számlán tartásánál azonban mindenképpen jobb befektetésnek számít.