A Magyar Nemzeti Bank tavaszi Pénzügyi Stabilitási jelentésének fő üzenete, hogy a forintosítással a bankrendszer (és az ország) egyik legnagyobb kockázata eltűnt a rendszerből – mondta Fábián Gergely, az MNB Pénzügyi Rendszer elemzési igazgatója.
Sokkal nagyobb lett volna a gáz
A pénzügyi közvetítőrendszeren belül 14 százalékról 1 százalékra csökkent a GDP-arányában a devizahitel-állomány – ilyen szinten a régióban csak Csehország (és az eurózóna tag Szlovákia) áll. Az intézkedések nyomán nemcsak az eltűnő árfolyamkockázat érdemel említést, hanem az is, hogy az elszámolás és a forintosítás nyomán a rendelkezésre álló jövedelem arányában immár 7 százalék alatti szinten áll a törlesztési teher.
A bankrendszer nemteljesítő háztartási hitelállományának aránya. 2010 előtt ügyfelenként, utána szerződésenként. Forrás: MNB |
Januárban a svájci frank árfolyamsávjának felszabadítása nemcsak a svájci frank törlesztőrészleteket dobta volna meg forintosítás nélkül, hanem – a komoly devizakitettség miatt – szinte bizonyosan az euróárfolyamot is feltornázta volna – erről a kockázatról kevés szó esik – mondta az igazgató.
Fertőzés-veszély
Ugyanakkor az intézkedés után is még mindig 250 ezer hitelszerződés maradt devizában. Ezen adósok jó részének más hitele is van, itt a fertőződés veszélye áll fenn, azaz az, hogy a - jellemzően - deviza autóhitel-bebukása mellet egyéb kölcsönöket sem tudnak fizetni az adósok.
Az MNB számai szerint emiatt 16 ezer lakáshitel-szeződés lehet veszélyben, emellett több, mint 10 ezer szabadfelhasználású jelzáloghitel, s 40 ezernél több hitelkártya- és folyószámlahitel fertőződhet. A fentiek okán az MNB nem számít a nem teljesítő hitelek arányának számottevő csökkenésére, a mérték 2016-ra is 18 százalék felett lehet.
100 ezer adós vár megoldást
A mai meglátásuk szerint a Nemzeti Eszközkezelő mandátuma 10 ezer lakással bővülhet, 25 ezer hiteles a magáncsőd megoldásától kaphat lehetőséget a financiális helyzet rendbehozatalára. Ennek ellenére mintegy 100 ezer hiteles esetében további intézkedésekre lesz szükség. Már csak azért is, mert ekkora ingatlanállomány piacra döntése nemcsak politikailag, de piaci szempontok alapján is beláthatatlan következményekkel járna.
Esetükben az MNB továbbra is a többféle magáncsőd-megoldással operáló, állami kamattámogatást nyújtó ír modellt ajánlja. Fábián Gergely hangsúlyozta: nem egy az egyben javasolják adoptálni az ír megoldást, ám az ott bevált módozatokat mindenképp vizsgálatra ajánlják. Maga az MNB most komoly vizsgálatokat kezdett a megmaradt nem teljesítő hitelállomány szerkezetének feltárására, az ezen adatokból történő következtéseket levonó tanulmány megjelenését nyár végére ígérték.