(Fotó: Pixabay) |
Végeztünk egy kis nyomozást az interneten, valóban több volt-e régen a havas karácsonyi napok száma, mint manapság. Úgy tűnik, a meteorológusok sokáig nem mindenütt gyűjtötték a hótakaróra vonatkozó adatokat. De ami van, arra utal, hogy korábban is ritka vendég volt a fehér Karácsony.
A Wikipedia szerint „az Országos Meteorológiai Szolgálat mérései alapján 1994 és 2014 közt mindössze az esetek negyedében fordult elő olyan alkalom, hogy a Pestszentlőrincen lévő meteorológiai mérőállomáson összefüggő hóréteget mértek.” „Budapesten átlagosan minden harmadik karácsony idején borítja hótakaró a várost legalább az ünnep egy napján, ám az olyan karácsonyok, amikor a három nap mindegyike havas átlagosan ötévente következnek be” - írják.
Az elmúlt 100 év során mindössze 15 alkalommal fordult elő, hogy az ünnep mind három napján legalább 5 centiméteres volt a hóréteg vastagsága. Tíz centiméternél is több hó volt 1917-ben, 1927-ben, 1933-ban, 1963-ban, 1969-ben, 1970-ben és 1996-ban. Míg 1935-ben 30 centiméteres hótakaró volt 24-én, amely a három nap alatt csak 5 centiméterrel csökkent. Csak 2002-ben fordult elő utoljára, hogy december 24-én este országrésznyi területet borított hótakaró.
A nyugat-európai időjárás nagyban befolyásolja, van-e nálunk ebben az időszakban hó, úgy tűnik, többféle körülmény szerencsés együttállására van szükség. (Ha „az enyhébb óceáni légtömegek nem érik el a Kárpát-medencét, ugyanakkor az óramutató járásának megfelelő irányban forgó anticiklon hideg, sarkvidéki eredetű levegőt szállít hazánk térségébe. Ha ez a hideg légtömeg találkozik a Földközi-tenger felől érkező nedves levegővel, akkor megfelelő hőmérsékleti körülmények mellett havazás alakul ki.”)
(Forrás: N24.de) |
De Nyugat-Európában sem sokkal jobb a helyzet. Az N24 német televízió adása bemutat egy ábrát, amiből kitűnik, 1870 óta Frankfurt am Main térségében is felettébb ritka volt a fehér Karácsony. Az ábráról becsülve 6-8 évente fordulhatott elő, és ritkulásáról sem beszélhetünk. (Amiből még nem következik az, hogy nincsen klímaváltozás.)
Miért ez az erős nosztalgia mégis a fehér ünnepek iránt? Egyrészt nyilvánvalóan ezek az ünnepek szépek, megkapó tud lenni a havas táv, város, falu. Az interneten sok helyütt azonban inkább az irodalmi művek és filmek befolyásoló hatásával magyarázzák a nosztalgiát, mint a saját élményeinkkel.