Nem azért nem kérdeztem férfiakat, mert ők nem szoktak betérni a boltokba, de gyakran fogalmuk sincs az egyes cikkek reális áráról, és nincs is türelmük időt fordítani az összehasonlításra, a takarékosságra, hanem leveszik a polcról az éppen szükséges terméket.
Nem dobják el a prospektusokat
Szinte minden háziasszony azt mondta, nagyobb becsben tartja a nyomtatott prospektusokat, mint régen, amikor a legtöbbet azonnal kidobta a szelektív gyűjtőbe. Most felviszik a lakásba, figyelnek az akciókra, a határidőkre, összehasonlítják az árakat, aztán indulnak útnak. Ez időigényes dolog, de ha valaki spórolni akar, máshogy nem megy. Két-három üzletbe is be kell nézni, hogy megtapasztaljuk, hol, mi olcsóbb.
Vannak, akik szerint érdemes korán reggel menni, ekkor rakják ki boltokban a fél árra leértékelt zöldségeket, gyümölcsöket, amelyek csak szépséghibásak, de tökéletesen megfelelnek arra a célra, hogy padlizsánkrém, grillezett cukkini vagy töltött paprika készüljön belőlük.
Egyes piaci standokon – például a Lehelen – töredék ára van a kissé túlérett citromnak, kicsit görbe, egyébként másutt méregdrága fehérrépának, fonnyadtabb kápia paprikának, amit csak be kell áztatni fél napra hideg vízbe, és gyönyörű lesz.
A szupermarketekben az előhűtött, 40 százalékkal leértékelt darált húsból, csirkecombból érdemes dupla adagot venni, és ahogy hazaértünk, berakni a mélyhűtőbe.
Lejárat előtt olcsóbb
Léteznek olyan speciális boltok, ahol minden töredékáron kapható, mert egy-két nappal a lejárat előtt vásárolta fel azokat fillérekért az ügyvezető. Itt érdemes venni virslit, kolbászféléket, - amit lehet rögtön lefagyasztani - no meg túrót, joghurtot és pudingokat. Olykor nagyon olcsón lehet az ilyen üzletekben hozzá jutni világmárkás, sehol másutt nem kapható amerikai fagylalthoz, húskészítményhez, konzervekhez, szószokhoz is. Zöldségért, italért máshová menjünk. Piacon még mindig olcsóbb a tojás.
A pudingot, ha van rá idő, inkább otthon érdemes elkészíteni, főleg ahol több gyerek várja az édességet, hiszen egy-egy tasak pudingpor 80-160 forintba kerül, és egyszerű dobozos tej is jó hozzá. Akárcsak a májkrém esetében: fél kiló csirkemájból sokkal finomabb, kiadósabb és olcsóbb kenyérre valót lehet a saját konyhánkban sütni-főzni, mintha készen vennénk az ipari szalonnával és tartósítóval agyontömött, műanyag tubusos gyári változatot. Az otthoni kenyérsütés is népszerű, de a 35 fokos kánikulában nincs realitása.
A sarki bolt nem tud versenyezni az árakban
A házban lévő sarki kis boltok legfeljebb ad hoc vásárlásra, netán tej, ásványvíz, sör, ecet vagy hypo beszerzésére alkalmasak, azaz olyan tartós árukra, amelyeket cipelni nehéz - hiszen újabban nem megyünk oly gyakran külvárosi diszkontokba, a kánikula, a közlekedési káosz meg a benzinár miatt. A kis boltokban mosóport, műanyag dobozos, flakonos tisztítószert, papírárut nem érdemes venni, csak ha éppen azonnal van rá szükség. Mivel helyhiány miatt semmit nem tudnak nagy tételben rendelni, eleve kénytelenek magasan árazni.
A dobozos, saját márkás fagylaltok kedveltebbek, mint régen, mert egy kiló néhol csak 900-1000 forintba kerül, míg két gombóc egy alföldi kisvárosban is 800 forintot kóstál. A gyümölcsök mindenütt irreálisan drágák a 2-3 évvel ezelőttihez képest, és nem is nagyon értékelik le ezeket. De ha már ez a helyzet, érdemes szétnézni, hol szebbek, frissebbek.
A kínai üzletek olykor verhetetlenek
Szinte mindenki gyakrabban vásárol saját kereskedelmi márkás terméket, főleg konzerveket, fűszereket, de tejtermékeket is, mint hajdanán. Az a helyzet, hogy legtöbbször ezek semmivel sem rosszabb minőségűek, mint a világmárkák hasonló termékei, legfeljebb nem mutatnak olyan „elegánsan” a polcon.
A vajon nem nagyon lehet spórolni. Ez az, ami talán leginkább mellbe vágja a vásárlót, hiszen 20 deka sokszor 900-1000 forint, és sosem akciózzák le. Érdekesség, hogy sok helyütt olcsóbb a laktózmentes változat, kérdés, alkalmas-e sütésre.
A tömény és más szeszes italokat, illetve bonbon- és csokoládéféléket illetően a kínai boltok még mindig verhetetlenek – üvegenként akár 1000 forinttal drágább ugyanaz a külföldi itóka, mint a legnépszerűbb hazai élelmiszerláncnál. És ha már ott vagyunk, veszünk persze mást is, a zoknitól a villanykörtéig.
Vissza a nagymamák trükkjeihez?
Ami a kemikáliákat, higiéniai és tisztítószereket illeti, érdemes a szupermarket árakat összehasonlítani a drogériákkal. Utóbbiakban olykor 25 százalékos akciókra lelünk, ami, megtoldva hűségkártya kedvezményekkel, már jelentős árcsökkenést eredményezhet.
A szájápolási termékek ára is nagyon megugrott, közepes minőségű fogkrém is ezer forint körül kapható, nagyobb is a keletje az olcsóbb fajtáknak. WC papírból jobban megéri a nagyobb kiszerelés, de mindig érdemes elolvasni az apró betűt, mennyibe kerül egy-egy tekercs és az hány lapos, mert ez becsapós lehet.
Van olyan ismerősöm, aki lemondott például a flakonos WC illatosítókról, mert rájött, hogy egy kis tálka rózsa illóolaj, netán szárított citromhéj, meg egy csokor levendula is megteszi, ráadásul sokkal környezetkímélőbb és olcsóbb megoldás. Egyre többen visszanyúlnak nagymamáik háztartási módszereihez, ami hasznos, és meg is éri.