MTI Fotó: Nagy Lajos |
2015-ben is a víz volt az úr: az üvegtörés és baleset károk mellett a csőtörés, beázás, vihar- és jégesőkárok voltak a leggyakoribb károk a biztosító kárstatisztikája szerint; összességében elmondható, hogy az elmúlt évet a rendkívül esős, viharos időjárás jellemezte.
Kevesebb viharkár volt, mint a 2014-es évben, azonban az területileg sokkal jobban koncentrálódott (főként a közép-magyarországi területre), és súlyosabb károkat is okozott. A lakossági vagyon terület átlag kárkifizetése 2015-ben közel 50 ezer forint volt társaságnál.
Nagy viharok
Az Allianz szerint lakossági károk esetében közel 130 ezer darab kárbejelentésről beszélhetünk, amelynek több mint 25 százalékát a júliusi (19 ezer darab) és augusztusi (14 ezer darab) hónapokban jelentették be. Ezeket a magas számokat egy-egy viharnak „köszönhettük”: a július 8-i vihar miatt több mint 7300 darab kárt jelentettek a biztosító ügyfelei, augusztus 17-ei özönvíz miatt pedig közel 3000 darabot. A 2015-ös évben a két legcsendesebb hónapja a február és a december volt.
Csőtörésből több mint 36 ezer darabot regisztrált a társaság, ebből a 3. negyedév volt a kiugró, több mint 10 ezer kárbejelentéssel. Üvegtörésből több mint 22 ezer darab történt a tavalyi évben.
Az év első kétharmadában folyamatosan emelkedő tendenciáról beszélhetünk az üvegtörésekkel kapcsolatosan, a két dobogós hónap a július (2600 darab) és szeptember (2500 darab) volt. Viharral összefüggő károkból több mint 16 ezer darabot számoltunk, ezután sorrendben a beázás következik több mint 12 ezer kárral.
Márciusban van a legtöbb betörés
Nem csak a természeti elemek okoztak nagyobb károkat, az év során megfigyelhető, hogy minden hónapban más-más káresemény képviseltette magát jelentősebb számban. Betörésből és betöréses lopásból fakadó károkból több mint 1600 darab volt 2015-ben. Ha a negyedéveket tekintjük, akkor nagyjából egyenletes tendenciát láthatunk a betörések gyakoriságában, azonban közel 200 darab betöréssel a márciusi hónap volt kiemelkedő.
Tűz és robbanás okozta károkból is 1600 darabot regisztráltak. Nem meglepő, hogy a téli, fűtési illetve adventi szezonban volt a legmagasabb ennek a kárnak a gyakorisága.
Szétszórtak vagyunk decemberben
Emellett pedig az is látszik, hogy évek óta az elveszített kulcsok miatti zárcsere is a decemberi programok egyike az Allianz ügyfelei körében. Meglepőnek tűnhet, de 2008-ig visszamenőleg megvizsgálva az előző éveket, azt látjuk, hogy minden évben decemberben történik a legtöbb zárcsere.