7p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sorban állni tíz, húsz órákat egyetlen néma biccentésért? Hát ezek az angolok tényleg hülyék, nem? Nem biztos. Talán még példát is vehetnénk róluk. Nagyító alatt II. Erzsébet ravatala.

Bevallom, engem alapvetően teljesen hidegen hagynak a különböző királyi családok ügyes-bajos dolgai. Nagyon kevés dolgot tudok elképzelni, amit kevésbé tartanék érdekesnek annál, hogy melyik hercegné milyen, és melyik korábbi hercegné öltözékére emlékeztető ruhát viselt valamelyik megjelenésekor, vagy hogy milyen és kitől kapott fülbevalót viselt Megán hercegné II. Erzsébet temetésén. Számomra ezek a hírek ugyanabba a kategóriába esnek, mint a Való Világ-kategóriás celebek magánéletéről szólók – azzal a különbséggel, hogy utóbbiak azért valamit tettek a hírnévért azon kívül, hogy beleszülettek vagy beleházasodtak egy családba, még ha ez éppen a nemi szerveik sok embernek történő megmutatása volt is.

Velünk élő történelem

Furcsa dolog mindenesetre ez az alkotmányos királyság. Amikor a mesekönyvekből királyokról olvasunk a gyerekeinknek, ott nem ilyen királyokról van szó, ahogy a történelem nagyobb részében sem. Mondhatnánk, hogy mára a monarchia intézménye csak egy érdekes zárvány, egyfajta skanzen, ami megőrizte nekünk a múlt egy darabkáját, de a helyzet azért nem ennyire egyszerű. Egy gyors Wikipedia-kereséssel kideríthető, hogy a világ 195 országának csaknem negyedében, 43-ban egy uralkodó az állam feje. Persze ezek többségében az uralkodóknak nagyon kevés beleszólása van az állam ügyeibe – a 43 állam több mint harmadának éppenséggel a II. Erzsébet trónjára fellépő III. Károly lett most a királya. „Igazi” monarchiák tulajdonképpen csak az arab világban vannak: Szaúd-Arábia, Brunei, az Egyesült Arab Emírségek, Katar, Bahrein és Omán képében, bár azért ezekben sem úgy működik már a monarchia, mint mondjuk az ókori istenkirályságok korában.

Itt, Európában azért ki lehet mondani, hogy senki nem szeretné, ha újra egy ember kezében összpontosulna az állam szinte összes hatalma (még ha a Karmelita-kolostor tájékán esetleg meg is köszörülik egyesek a torkukat e sorok olvastán). Ennek fényében – számomra legalábbis – érthetetlen az az érdeklődés és rajongás, amellyel milliók képesek tanúsítani az uralkodói családok (egyes) tagjai iránt, és amely most II. Erzsébet halála kapcsán minden eddiginél nagyobb méreteket öltött.

Beállni a Sorba

Egy dolog mégis megfogott ebben az egész hajcihőben: a sor. Vagyis inkább a Sor (the Queue), ahogy kisvártatva emlegetni kezdték a királynő ravatalához sorban álló emberek tömegét. Volt olyan időszak, amikor a Sor közel 16 kilométeren keresztül kígyózott London belvárosában, és a végére beállóknak több mint 24 órát kellett araszolgatniuk a Westminster Hallig, de átlagosan is 10-16 órákat álltak benne az emberek. Mi több, a sor folyamatosan haladt előre, tehát az a lehetősége sem volt meg a benne állóknak, hogy néhány órácskát szundítsanak menet közben, esetleg leüljenek egy-egy félórára megpihenni.

A Sor egy apró részlete szeptember 15-én, az itt látható emberek már közel járnak a célhoz. Fotó: MTI/AP/Emilio Morenatti
A Sor egy apró részlete szeptember 15-én, az itt látható emberek már közel járnak a célhoz. Fotó: MTI/AP/Emilio Morenatti

Egy pillanatra mindannyian gondolkozzunk el: miért lennénk hajlandóak 24 órát sorban araszolgatni? Pénzért, nyilván, de nem néhány ezer forintért, hanem valami tetemesebb összegért, de ezen kívül? Vannak, akik hasonlókat megtesznek, hogy az elsők között láthassanak egy filmet, olvashassanak egy könyvet, vehessenek meg egy új telefont, de azért őket egyfajta lenézéssel szokta kezelni a társadalom „normális” része.

Az elmúlt napokban Londonban viszont emberek tízezrei döntöttek úgy, hogy végigállják a Sort. És miért? Hogy aztán a Westminster Hallban teljes csöndben néhány percet eltöltsenek, a zárt koporsóhoz érve egy-két másodpercre megálljanak, biccentsenek egyet, aztán a másik oldalon távozzanak is.

Mindezt ráadásul szinte tökéletes rendben és fegyelmezettségben. El lehet gondolkozni azon, hogy lenne-e ma Magyarországon ember, akitől ennyien szeretnének személyes búcsút venni halála után (megint csak a Karmelita kolostor juthat az eszünkbe), de azon is, hogy el tudjuk-e képzelni, hogy ilyen csendben és rendben végigálljon több tízezer, mindenféle rendű és rangú, korú és vagyoni helyzetű, változatos politikai nézeteket valló magyar ember hosszú, kimerítő órákat egy sorban. Ez általában egy élelmiszerbolt pénztárához álló sorban sem sikerül, és ha kinyit egy újabb kassza, akkor aztán isten irgalmazzon annak, aki nem mozdul elég gyorsan.

Lehet élcelődni azon, hogy a briteknek a sorbanállás a vérükben van, de talán nem ez a lényeg. Szeretjük idézni azt a tisztázatlan eredetű mondást, hogy egy magyar mögötted lép be a forgóajtón, de előtted lép ki, miniszterelnökünk is előszeretettel hivatkozik a sajátosan csavaros magyar észjárásra. De vannak helyzetek, amikor be kell állni a sorba, és kivárni, amíg sorra kerülünk. Nyilvánvalóan Nagy-Britannia sem minden világok legjobbika, lehetne sorolni az ország problémáit, akár bűneit, vagy hibáit is, az viszont biztos, hogy az angol polgári forradalom óta eltelt évszázadokban az igenis beleivódott a brit társadalomba, hogy mindenkinek jogai és kötelességei vannak. Ha beálltak a sorba, akkor az az ő helyük, de eszükbe sem jut előrébb tolakodni.

A csarnokban csak néha állt meg az emberek lassú, csendes áradata, például amikor III. Károly érkezett virrasztásra a ravatalhoz. Fotó:  MTI/AP/PA pool/Yui Mok
A csarnokban csak néha állt meg az emberek lassú, csendes áradata, például amikor III. Károly érkezett virrasztásra a ravatalhoz. Fotó: MTI/AP/PA pool/Yui Mok

II. Erzsébet hihetetlen népszerűségének egyik oka biztosan az volt, hogy tudott a rangjának, vagyonának és előjogainak megfelelően viselkedni, de ha kellett, akkor minden további nélkül beállt a sorba is. A brit monarchia mindenféle külsőségei, a különféle abszurd tisztségek, avítt öltözékek és a sokszor megmosolyogtató rituálék helyett talán ez az, amit valóban érdemes és lehet tisztelni, sőt csodálni ebben az intézményben.

Egy korszaktól búcsúzunk

Ami még feltűnő volt, hogy a közvetítésekben szinte egyetlen síró, látványosan megrendült gyászolót sem lehetett látni. Ezt persze lehet a hagyományos angol hidegvérre fogni, vagy arra, hogy tizenpáróra sorbanállás után már mindenkin úrrá lesz a fásultság, de talán mégsem csak ezek az okok. Sokakat megkérdeztek arról, hogy miért jelentek meg, és miért voltak hajlandók végigaraszolni a végeláthatatlan Sort. Voltak, akik II. Erzsébetet személyes inspirációjuknak tartották, akik korábban találkoztak a néhai királynővel, voltak szenvedélyes monarchisták, a királyi család „rajongói” – de a többség inkább valami olyasmit mondott indokként, hogy „ez így járja”, „itt volt a helyem”.

Többen beszéltek arról is, hogy az elmúlt két évben szeretteiket veszítették el a járvány miatt vagy a járvány alatt, és nem tudtak tőlük megfelelő búcsút venni, és most e formában saját személyes gyászukat is megélik. Sokan említettek olyasmit is, hogy egy korszak ért most véget, és egy történelmi pillanatot jöttek el saját szemükkel látni, saját bőrükön megtapasztalni.

Hát igen, tényleg nagyon úgy tűnik, hogy egy korszak véget ért. Persze nem egy csak ceremoniális jogkörökkel bíró, 96 éves hölgy természetes úton bekövetkezett halála miatt. A koronavírus még mindig velünk van, és még nem tudjuk, milyen új világrend születik az ukrajnai háború nyomán. Infláció, energiaválság, klímaválság – nem elképzelhetetlen, hogy a királynő koporsójához sorban állók közül sokan már ezen a télen segélyért, egy kis melegért vagy élelemiszerekért fognak sorban állni.

És ha köztük lesznek ilyenek, akkor Magyarországon hányan lesznek? És hányan fognak megpróbálni a sor elejére tolakodni, és mások kárára előnyökhöz jutni? A briteknél most bukott meg egy miniszterelnök, méghozzá elsősorban azért, mert látványosan demonstrálta, hogy rá nem vonatkoznak a szabályok. Magyarország egy olyan miniszterelnökkel vág neki ennek az új korszaknak és ennek a fenyegető télnek, akire itthon már semmilyen szabály nem vonatkozik, és egész Európával is hajlandó szembemenni azért, hogy ne is vonatkozhassanak, még akkor is, ha ezért az országnak esetleg eurómilliárdokban is kifejezhető árat kell fizetnie. Nem lehet, hogy most inkább a britekről kéne példát venni, na nem a királyság visszaállításában, hanem abban, hogy szépen beállunk a sorba?

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív A Magas-Tátra gyöngyszeme, avagy tánc egy mesebeli kastélyban
Elek Lenke | 2025. január 18. 05:46
A hegycsúcsoknál megbúvó városka ma is őrzi eleganciáját, amely Marienbadhoz vagy Karlsbadhoz mérhető. Leghíresebb szállodája, a Grand Hotel Praha olyan, mint egy mesebeli kastély. És magyar emlékeket is találunk itt jócskán. A Világjáró e heti állomása: Tátralomnic.  
Szubjektív Orbán Viktort is szankciós listára tette Washington? Ez Viszont Privát
Dobos Zoltán – Havas Gábor – Izsó Márton – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. január 17. 18:37
A magyar miniszterelnök csak tévén fogja nézni egyik legfontosabb szövetségese elnöki beiktatását, pedig egybehangzó amerikai lapértesülések szerint meghívták az eseményre. Vajon mi történhetett? Tényleg fontosabb egy uniós konferencia Trump „megkoronázásánál”, vagy az amerikai szankciós lista valójában nem állt meg Rogán Antalnál? Egyes értesülések utóbbi verzió mellett szólnak.  
Szubjektív Se a Tisza, se bármelyik másik párt nem készült fel a választásra megfelelően – ezt gondolják a járókelők az előrehozott voksolásról
Dobos Zoltán - Izsó Márton | 2025. január 11. 12:42
Az utca embere sorozatunk idei első adásában mi másról is érdeklődtünk volna a járókelőknél, mint hogy tettek-e újévi fogadalmat, és mit várnak 2025-től. Megkérdeztük, szerintük is „fantasztikus év” lesz-e az idei esztendő, mint ahogy azt a miniszterelnök jósolja, és látnak-e esélyt a néhány ellenzéki politikus által a közbeszéd témájává tett előrehozott választásra. Videó.
Szubjektív „Bemondta az all-int az Orbán-kormány Rogán Antal ügyében” – mi lesz, ha nem jön be?
Privátbankár.hu | 2025. január 11. 09:59
Formaságként kezeli a magyar kormány, hogy Rogán Antal lekerül a szankciós listáról Trump beiktatása után. De tényleg így lesz? És mi van akkor, ha mégsem?
Szubjektív Nem egyéjszakás kaland: az életigenlők ideális búvóhelye Belgrád
László Éva Lilla | 2025. január 11. 05:46
Van egy város, ahol a graffitikkel megszórt házfalak, a pljeszkavicát és sljivovicát bőségesen kínáló éttermek és a szétesés határán álló villamosok mellett remekül megférnek a tágas luxusüzletek, az interaktív múzeumok és a folyóparti romantika. A Világjáró a sokszínű és pezsgő Belgrádban nézett szét. 
Szubjektív Akkora bajban vannak Orbán Viktorék, hogy még a WC-ket is kipucolják? Ez Viszont Privát
Gáspár András – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Litván Dániel | 2025. január 10. 18:31
Orbán Viktor Indiáig ment kikapcsolódni, de onnan is magyarázkodnia kellett. Miért pont Rogán Antalra lőttek az amerikaiak, és mi sülhet ki ebből? Lázár János bevédte minisztertársát, de egy kicsit talán örül a fejleményeknek? Eredmény az 2025-ben, ha a MÁV állomásain és vonatain el lehet menni WC-re? Ezekről és más témákról is beszélgettek munkatársaink, Gáspár András, Kovács-Angel Marianna és Litván Dániel az Ez Viszont Privát legfrissebb adásában.
Szubjektív A nagy Orbán Viktor-rejtély – komoly változások előszele lehet az indiai út?
Wéber Balázs | 2025. január 6. 18:34
Miközben az ukrajnai háború kritikus szakaszánál tart, Magyarország 400 milliárd forintnyi uniós pénzt veszített, a Fideszt pedig a közvélemény-kutatásokban már ledöntötték a trónról, az ország miniszterelnöke, egyben a kormánypárt elnöke két hét szabadságra ment. Tényleg csak pihenni akart, vagy teljesen más ok áll a háttérben? Van egy olyan érzésem, hogy lehetnek még nagyobb meglepetések is az idei évben. Jegyzet.
Szubjektív Téli séta Helsinkiben, pipacsok között
Elek Lenke | 2025. január 4. 05:46
Óriási fenyők, kristálytiszta tavak, rénszarvasok, síelés, túrázás. A 190 ezer sziget közötti hajókirándulások hangulata, kirándulás Rovaniemibe, vodkaivás és szaunázás Lappföldön – ez mind Finnország. De a fehér éjszakák és a sarki fény birodalma másféle élményt is nyújt – ezt idézzük fel az e heti Világjáróban.
Szubjektív Megbicsaklott a Fidesz-gépezet, előrehozott választások jönnek? Ez Viszont Privát
Csabai Károly – Havas Gábor – Izsó Márton – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. január 3. 18:46
Orbán Viktor rémgyenge évvégi sajtótájékoztatója, Sulyok Tamás elmaradt újévi beszéde, Lázár János éles kritikája saját pártjával szemben – úgy tűnik, hogy valóban komoly zavarok vannak a Fidesz hatalmi gépezetében. A jelek szerint már akkora a baj, hogy a kormánypárt kommunikációs igazgatója újévkor lényegében megfenyegette a legnagyobb ellenzéki párt vezetőjét: „Megtalállak még.”
Szubjektív „Remélem rájönnek, hogy mekkora szenvedést okoztak a hallgatóságnak” – így beszélgettünk mi
Privátbankár.hu | 2024. december 30. 17:56
Van, akinek szenvedést, de van, akinek örömet okoztunk azzal, hogy elindult új szubjektív, beszélgetős műsorunk, az Ez Viszont Privát. Összegyűjtöttük a legnézettebb adásokat, és rájöttünk, Magyar Péter nekünk is sokat segített.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG