7p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mi lenne, ha Budapest egy ország lenne, csak éppen két-háromezer méteres hegyek között, kerületek helyett völgyekben fekvő falvakra felosztva? Nos, a buszozás például lassabb, de látványosabb időtöltés lenne – és már ezen a ponton kiderül, hogy a méreten kívül semmi közös nincs a magyar fővárosban és Európa legnagyobb miniállamában. A Világjáró ezúttal Andorrában járt.

Andorráról nem lehet beszélni a megközelítési módok bemutatása nélkül. Már csak azért sem, mert az országnak nincs saját repülőtere – pontosabban van, de spanyol földön: részben azért, mert egyszerűen nincs több kilométernyi sík terület a pireneusi miniállamban. Komoly forgalmat nem bonyolít a kihelyezett légikikötő, így a két legpraktikusabb elrugaszkodási pont Barcelona és Toulouse. Odaútra előbbit, visszaútra utóbbit választottuk.

A katalán főváros Európa, sőt, a világ egyik legnyüzsgőbb turista hotspotja, ahol tutira megy az ember. Mi még inkább tutira mentünk, és transzferidőnk jelentős részét az éppen „Sagrada Família-fázisban” (hatalmas, de tovább épül, ki tudja meddig) lévő stadion, a Camp Nou tövében töltöttük, a Futballárium nevű magyar sportkocsmában. Kubala-, Czibor-, Kocsis-portrék, mezek, sálak, matricák és millió egyéb relikvia: apró focimúzeumban érezhettük magunkat, már ezért megérte betérni.

Mini futballmúzeum
Mini futballmúzeum
Fotó: Durucz Dávid

És azért is, mert itt nincsenek unalmas sztorik, immár én is sokkal többet tudok Andrés Iniesta családi borászatáról vagy épp arról, hogy miért jobb befektetés egy Barca-bérlet, mint a kriptovaluták – persze egyikhez sem árt, ha az ember képes az időutazásra. (A névre szóló bérleteket még „ötven plusz” éve vették meg a katalán öregek, és – leegyszerűsítve – azok jogait árulják. Így lehet meccsjegyhez jutni.)

Innen mintegy négyórás buszozás várt ránk, kényelmes tempóban, az út második felében már meseszép hegyi tájakon. És hogy ne maradjunk barcás kötődés nélkül, két Guardiola nevű település mellett is elhaladtunk… 

A határellenőrzés az ilyen nem EU-tag, de uniós országok által körülölelt miniállamokban mindig lutri. San Marinóba például csak úgy besétáltunk, itt viszont jó negyedóráig állt a buszunk. Az andorrai hatóságok figyelmét két nyugdíjas korú ázsiai turista keltette fel, de a biztonság kedvéért mindenki más iratait is gyorsan átfutották. Rendnek kell lenni, a gyakorlatilag nulla százalékos bűnözési rátát nem a pireneusi szél fújta össze.

Nem sokkal később már a fővárosban, Andorra la Vellában kanyargott a buszunk: megérkeztünk a világ legszebb fekvésű duty free shopjába. Mert hát Andorra két dologról híres, ezekből él: a síelők minden álmát megvalósító hegyekből és a vámmentességből. 

Az aprócska város minden második épülete nagyra nőtt reptéri bolt – és ha ez nem lenne elég, a buszpályaudvartól kezdve a kiskocsmákon át a legmenőbb éttermekig mindenhol központi elem a cigiautomata, brutális dohánytermék-választékkal.

Mivel autentikusabb élményekre vágytunk, sokat itt nem időztünk, mentünk is tovább a síszezon után igazi hegyvidéki idillt ígérő Arinsal faluba. Itt minden szállás síszállás; vannak hagyományos kialakítású épületek és nagy, kevésbé szép kockatömbök is.

Tökéletes kilátás Arinsalban
Tökéletes kilátás Arinsalban
Fotó: Krajczár Balázs

Mi az utóbbiak egyikében szálltunk meg, ennek nagy előnye, hogy nekünk nem azt kellett néznünk: csodálatos panorámánk volt, régi házakkal, zöldellő lankákkal, lábunk alatt zúgó patakkal, a háttérben hófödte hegycsúcsokkal. Ilyen helyen az ébredés szebb, mint az álom. Pedig az sem volt utolsó élmény: rég aludtam ilyen jól és pihentetően, mint ebben a tiszta levegőjű, csendes kis faluban.

Amennyire lehetett, bejártuk a környéket, a menetrendet egész jól tartó távolsági buszokkal. A legszebb Ordino volt, a település minden zuga képeslapra kívánkozik, a giccsfestők bátran ide zarándokolhatnak ihletért. Pedig az időjárás nem volt kegyes hozzánk, az esős időszakok és a simán csak szürke égbolt váltogatták egymást, dehát ez nem meglepő ilyen tengerszint feletti magasságnál, és bármikor be lehetett húzódni egy szimpatikus kisvendéglőbe.

A képeslapra kívánkozó Ordino
A képeslapra kívánkozó Ordino
Fotó: Krajczár Balázs

Ahonnan gyönyörködhettünk a mindenhol nagy műgonddal telepített tulipánokban. A jólét legszembetűnőbb jelképe volt számomra, hogy ötfős, szakképzett brigádok járták az utakat csak azért, hogy ötméterenként friss virágos kosarakat lógassanak az utca szélén álló oszlopokra. Erre is jut pénz és energia, mert jut bőven mindenre.

Az éttermi és bolti kínálaton érződött Spanyolország közelsége, a széles és nívós sörválaszték mellett a méltán világhírű sonkák és kolbászok gondoskodtak a folyamatos elégedettségérzésünkről. Andorra nyugati felén magát a spanyol nyelvet is érdemes legalább 2-3 mondat erejéig ismerni, de még így is jut szerep a kézzel-lábbal mutogatásnak.

A kommunikációs mellett telekommunikációs problémák is adódhatnak, itt ugyanis ugyanúgy nem érvényes a „világjegy”, és vadászni kell a wifit, mint jó pár, Európán kívüli országban. Az például igazi időutazás volt, amikor megbeszéltünk egy találkozót egy helyre, ami persze pont zárva volt, és ezután a társaság két felének valahogy meg kellett találnia egymást 21. századi módszerek nélkül. Persze nem érdemes ezen sokat rágódni egy olyan helyen, ahol egy héttel korábban az évszázad áramszünete volt. Na, AZ gond.

És ha már nyelvi akadályok: az utazás leginkább szürreális, ugyanakkor legkedvesebb epizódja az volt, amikor egy hangulatos kis étteremben spanyolul, angolul, németül és magyarul kommentáltuk, izgultuk végig a többi vendéggel és a személyzettel egy amerikai pápa megválasztását.

A bábeli zűrzavar folytatása várt minket andorrai túránk végén, a Franciaországhoz közeli keleti országrészben. Először automatikusan a spanyollal próbálkoztunk, de minden mondattal egyre jobban tereltek minket a francia felé, az elmaradhatatlan mutogatással kiegészülve. A helyszín a határ melletti Pas de la Casa: igazi síelő-fellegvár, ahol az eddigi legszebb tájat az eddigi legrondább épületek egészítették ki, a funkcionalitás győzött az esztétikummal szemben. 

Annál szebb látványt nyújtott már a francia oldalon a beszédes nevű L’Hospitalet-près-l’Andorre vasútállomása, ahol szinte bármeddig szívesen vártuk volna a Toulouse-be tartó vonatot. Az út valamivel több mint két óra volt, és a festői hegyeket ugyan elhagytuk, cserébe viszont az egyik legkellemesebb francia városba érkeztünk.

Kellemes délután Toulouse-ban
Kellemes délután Toulouse-ban
Fotó: Krajczár Balázs

A Párizs, Nizza, Bordeaux vagy Strasbourg mellett kevesebbet emlegetett Toulouse-ban vannak említésre méltó látványosságok, mint az emblematikus Saint-Sernin-bazilika, amely a román építészeti stílusjegyek megőrzése miatt világörökségi helyszín. Mégsem ettől jó hely, hanem azért, mert mindent átjár a francia életérzés, a maga könnyedségével és eleganciájával – turistatömegek nélkül.

A folyó- és csatornapartok a kecses hidakkal, a platánfákkal szegélyezett sugárút hangulatos kávézókkal, kiskocsmákkal és bisztrókkal, a kanyargós kis utcák franciaerkélyes házakkal, a termelői piac csupa színes finomsággal, amiktől az ember kedvet kap az út közepén ratatouille-t főzni – vagy csigát, osztrigát csemegézni, ha épp arra támad gusztusa. És persze a rózsaszín terracotta téglaépületek, amelyekről a város a La Ville Rose nevet kapta.

Termelői piac a sugárúton Toulouse-ban
Termelői piac a sugárúton Toulouse-ban
Fotó: Krajczár Balázs

Toulouse arculatát az is meghatározza, hogy egyetemi város: vagyis sok a fiatal felnőtt, akik tartalmas kikapcsolódásra vágynak, ugyanolyan szívesen kiülnek egy napfényes délutánon a Garonne folyó partjára, mint a szegedi hallgatók a Tisza-partra. 

Idill a Garonne folyó partján
Idill a Garonne folyó partján
Fotó: Krajczár Balázs

És amikor épp két szórakozóhely között vannak, ők is örülnek, ha gyorsan találnak egy ingyenes vécét: a belváros közepén, a nyílt utcán elhelyezett, egy oldalról sem takart piszoárok látványát a mai napig nem tudom hová tenni, de a toulouse-iak láthatóan arra szavaztak, hogy inkább ez, mint az árkádok vagy a kapualjak a híres rózsaszín téglás épületeken…

A híres utcai piszoárok egyike
A híres utcai piszoárok egyike
Fotó: Krajczár Balázs

Ide már csak azért is érdemes volt eljönni, mert volt mivel összevetni Andorrát, ami országnak kicsi, sífalunak nagy, minden pontja fotóra kívánkozik, és nem a helyieknek, hanem a turistáknak szól a legtöbb ajánlata. Kicsit spanyol, kicsit, katalán, kicsit francia ékszerdoboz a Pireneusok hegycsúcsainak ölelésében – ahol jólesik egy pihentető „kitérőt” tenni Barcelona és Toulouse között.

A Világjáró többi cikkét itt olvashatják

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Romokban a magyar gazdaság, Dánia felől újabb csattanós pofonok érkezhetnek – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Gáspár András – Havas Gábor – Izsó Márton – Vég Márton | 2025. július 11. 18:31
Csökken a foglalkoztatottság. Elvették a külföldiek a magyarok munkáját? Mit tehet a NER? Most akkor merre tart a kiskereskedelem? Mitől nő újra az infláció? Mire lesz jó a Tisza párt falusi lapja? Mt várhatunk a dán EU-s elnökségtől? Mit tanulhatunk a demokrata New York-i polgármester-jelölttől?
Szubjektív Putyin tudja, hogy hol van a NATO Achilles-sarka
Káncz Csaba | 2025. július 8. 19:23
Ha az Észak-Atlanti Szövetség nem áll készen arra, hogy megvédje a Suwalki-folyosót, a következő háborút nem Ukrajnában fogják megvívni – hanem az EU területén. A Nagyítóban ezúttal a NATO Achilles-sarkát vesszük górcső alá.
Szubjektív A franciák puszta jóindulatból ennyire bunkók?
Litván Dániel | 2025. július 5. 06:17
A Világjáró ezúttal Korzikán időzött – és rájött, hogy miért is viselkednek sokszor a franciák úgy, ahogy.
Szubjektív Benyomta a vészcsengőt a Fidesz, már utcahosszal vezet a Tisza – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Litván Dániel – Wéber Balázs | 2025. július 4. 18:46
A Pride betiltása felsült, a gazdaság repülőrajtja elmaradt, miközben a Tisza már utcahosszal vezet a közvélemény-kutatásokban. Már a Fideszen belül is is reális lehetőségként kezelik a választási vereséget, és Orbán Viktor helye sem sziklaszilárd. De lesz-e csere a kormányrúdnál? El lehet-e csábítani a szavazókat az újabb osztogatásokkal? Mit várnak hívei Magyar Pétertől: jobb életet, normálisabb országot vagy elszámoltatást?
Szubjektív A nap képe: a Pride-felvonulás bevette Budapestet
Privátbankár.hu | 2025. június 28. 16:46
Szombat délután háromkor kezdődött a betiltott budapesti Pride.
Szubjektív A Fidesznek nincsenek elvei – az utca embere az idei Pride-ról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. június 28. 10:36
A kormány idén lépéseket tett a szokásos budapesti meleg büszkeség felvonulás, a Pride ellehetetlenítésére, de a főváros ellenáll, és megrendezi az eseményt. Erről a politikai helyzetről, valamint a szexuális kisebbségek hazai jogairól kérdeztük a járókelőket.
Szubjektív Bajorország szíve, ahol bronzba öntötték a pápát
Vágó Ágnes | 2025. június 28. 06:01
Regensburg egy fiatalokkal teli, ősi város, ahol a sétahajót Keplernek hívják, XVI. Benedek pápának pedig három bronzszobra van. A Világjáró e heti állomása Bajorország egyik legnagyobb múltú települése.
Szubjektív Sorra érik a pofonok a Fidesz-kormányt – nem furcsa az időzítés? – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter - Csabai Károly - Gáspár András - Havas Gábor - Izsó Márton | 2025. június 27. 19:14
Hogy került megint csődhelyzetbe Budapest? A Pride-üggyel mindenképp öngólt lőtt a Fidesz? Az MNB-től és az ÁSZ-tól is kapott komoly pofonokat a kormány, amely jelentős devizaadósságot volt kénytelen felvenni – miből lesz akkora osztogatás, ami kiegyenlíthet egy 15 százalékpontos Tisza-előnyt?
Szubjektív Puzsér Róbert: Magyar Péter robbanókeveréke ellenállhatatlan!
Izsó Márton - Vég Márton | 2025. június 22. 14:23
A Medián szerint a Tisza Párt előnye a teljes szavazókorú népességben már 10, a választani tudó biztos szavazók között pedig 15 százalékpont a Fidesszel szemben. Vége az Orbán-rendszernek? Mi fán terem a Polgári Ellenállás? A Klasszis Podcast vendége Puzsér Róbert publicista volt.
Szubjektív A midsommar ünnep, avagy varázslatos Szent Iván-éj Svédországban
Elek Lenke | 2025. június 21. 06:01
A nyári napforduló a svédek második legnagyobb ünnepe, az éj ilyenkor a hagyományok szerint tele van varázslattal. Az ünnep elmaradhatatlan kelléke a körtánc, a közös éneklés, a virágkoszorú a hajban, a lakomával egybekötött közös mulatozás. A Világjáró ezúttal a „midsommar”-hoz kapcsolódó emlékeit idézi fel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG