6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Július 4. az amerikai függetlenség napja – az ünnep, amelyen szinte harapható az a bizonyos mesés, Egyesült Államok-féle szabadság. Világjáró rovatunkban ezúttal útba ejtettük Philadelphiát, majd Washingtonban ünnepeltünk.

Amerikában minden nagyobb – ugrik be a mondás, amikor a nyugatiasan mosolygós kiszolgáló srác a kezembe nyomja a legendás philly cheesesteak szendvicset, amely súlyra legalább két kiló, hosszra pedig az alkarommal vetekszik. Persze ebben nincs semmi meglepő, elvégre Philadelphiában vagyunk, itt ez már amolyan helyi sajátosság; igaz, magyar fejjel szinte felfoghatatlan, hogy mégis hogyan lehet ennyi marhahúst és sajtszószt ráborítani egy szendvicsre, na és persze, hogyan lehet mindezt megenni. Pláne kulturáltan. Elárulom: sehogy.

New York mellől indulva éppen Washingtonba tartunk, elvégre mindjárt július 4. van, Donald Trump Amerikájában járva pedig mindenkit átjár a "Make America Great Again"-életérzés ("Tegyük újra naggyá Amerikát!” – Donald Trump 2016-os kampány és elnökségi szlogenje – a szerk.), még akkor is, hogyha a megállóként beiktatott Philadelphiában ledöbbent, hogy mennyire kicsi az amerikai függetlenség egyik fő jelképének számító Szabadság Harangja. Ráadásul megnyalni sem lehet, hiába állít mást a mostanra kultsorozattá váló "Így jártam anyátokkal".

A Szabadság Harangja. Kisebb, mint amekkorának tűnik a képen. Fotó: NPS
A Szabadság Harangja. Kisebb, mint amekkorának tűnik a képen. Fotó: NPS

Mégis, a július 4. már ott van a levegőben, a másnapi ünnepi program előkészületeiben, az egyre szaporodó piros-kék-fehér díszítésekben, és a legendás Independence Hall árnyékában állva – itt írták alá a Függetlenségi Nyilatkozatot – még a kukában békésen turkáló mókus is hazafiasabbnak tűnik.

A sugárutak városa

Washingtonban járunk, az amerikai diplomácia fellegvára hatalmas és légies, a széles utcák nyílegyenesek, vonalzóval megrajzolva haladnak és keresztezik egymást, nincsen nyoma annak az európaias bűbájnak, amellyel például Bostonban találkozhatunk, ez ízig-vérig az Egyesült Államok, az esti eltévedéskor röhögve útba igazító kutyasétáltató is maga a nagyváros.  

A nagy nap reggelén a Pennsylvania Avenue már jó ismerősként tűnik fel, a főváros ikonikus sugárútja minden Washingtonban játszódó film és sorozat állandó szereplője, igaz, autós száguldás helyett mi csak gyalogolunk rajta, néhány számozott utcán és egy másik neves sugárúton, a Virginia Avenue-n végighaladva már a külügyminisztérium közelében járunk.

Azt ugyan nem tudni, hogy Mike Pompeo, Trump külügyminisztere éppen ott van-e, ez azonban nem tartja vissza a hatalmas, több emeletes táblákat cipelő, megafonba kiabáló prédikátorokat attól, hogy a világ végével és az amerikai politika rothadásával fenyegessék a bámészkodó turistákat.

A Lafayette Square közparkban járva azért mégis megdobban az ember szíve, az amerikai függetlenségi háború egyik hőséről elnevezett parkból ugyanis tökéletes kilátás nyílik a Fehér Házra – már ha kikerültük a szemmel láthatóan hosszabb távra berendezkedett tüntetők állandóan jelenlévő sátrait.

Parádé nélkül nincsen július 4.

Tisztes távolságból minden jót kívánva Donald Trumpnak az alkotmányról elnevezett Constitutional Avenue-ra vezet az utunk, hódolva július 4. igazi hagyományának. Elvégre az Egyesült Államokban nem szokás kihagyni az alkalmakat a parádék tartására, a több százezres és milliós közönséget vonzó függetlenség napi felvonulás érezhetően nem játék – sokan már reggel óta várakoznak kempingszékekben, biztosítva a lehető legjobb kilátást a tikkasztó forróságban.

Elsőként a washingtoni iskolák diákjai érkeznek, táncolva, zenélve, meglehetősen változó minőségű produkciókkal, egy dolog azonban közös: mind rettentően élvezik. Jönnek a különböző kisebbségi csoportok képviselői is, mutatva, hogy Amerika még így is, a republikánus hatalom csúcsán is alapvetően egy nagy olvasztótégely, ahol a filippínó táncoslányok jól érzik magukat a dél-amerikai zenészekkel vonulva. Sőt, még az sem tűnik ki igazán, hogy időközben már érkeznek a fegyveres testületek és a közigazgatási szervek képviselői is – nem maradhat ki senki sem a buliból.

Ha amerikai parádékat említünk, létezik egy sztereotípia a hatalmas giccses léggömbökről, nos, ez esetben el kell ismernem, hogy mindez végletekig igaz, hiszen a változatos csoportok képviselői mellett egyszer csak beúszik a képbe George Washington; már persze egy kissé stilizált változata, megnyitva az államalapító atyák, sasok, mesefigurák végtelen hadát.

George Washington végiglebeg a parádén 2019. július 4-én. Fotó: Privátbankár/Kollár Dóra
George Washington végiglebeg a parádén 2019. július 4-én. Fotó: Privátbankár/Kollár Dóra

Július 4. alkalmából aztán délután leszakad az ég, hiába várjuk Donald Trump beszédét a Washington-emlékmű és a Lincoln-emlékmű tükörmedencéje mellett várakozva, csak egy igazi zuhét kapunk a nyakunkba, amely biztonságos helyre kerget minket a MAGA-sapkás Trump rajongókkal együtt, ám szerencsére az esti tűzijátékot nem mossa el – igaz, a grandiózus produkciót már egy étterem mellett, az éppen a szabadnapjukat élvező amerikaiak mellett állva, az utcán bámészkodjuk végig.

Abraham Lincoln és Nancy Pelosi

Ha Washington D.C., akkor azért akad két látványosság, amelyet a már bejártak mellett nem lehet kihagyni, így a függetlenség napja utáni reggelen beköszönünk Abraham Lincoln elnöknek – mármint a közel hat méter magas, fehér márványból készült másának, amely nyugodtan tekint ki az őt rejtő kőépületből a már említett tükörmedencére.

Az út ezután a Capitoliumhoz vezet, amelyről első benyomásom, hogy lehetetlenül nehéz a közelében parkolni – ez valószínűleg a 2021-es ostrom óta csak még nehezebb lett, ám felgyalogolva a Capitolium-dombra a National Mall parkon át, már ott is állunk a város harmadik legendás hófehér épülete mellett, inkább ignorálva a közel 40 fokos, a fehér kövek által csak felerősített meleget.

Az amerikai Capitolium épülete kívülről. Fotó: Privátbankár/Kollár Dóra
Az amerikai Capitolium épülete kívülről. Fotó: Privátbankár/Kollár Dóra

A látogatóközpont kialakítása magyar szemmel meglehetősen szokatlan, hiszen gond nélkül vezetnek be minket a Capitolium ténylegesen funkcionáló mélyébe is, végigmutogatva az elnöki szobrokat és az amerikai történelem más nagyjairól megemlékező alkotásokat is; az idegenvezető pedig csak egy legyintéssel elintézi, hogy éppen Nancy Pelosi, a demokraták képviselőházi elnökének irodája mellett megyünk el.

A washingtoni Capitolium hagyományosan szép, itt nincsen nyoma a modernebb épületekben időnként tapasztalható giccsnek, légköre is már-már ünnepélyes, különösen, hogyha a kupolát alulról csodáljuk – mint például ezen a képen.

A Capitolium kupolája alulról. Fotó: Privátbankár/Kollár Dóra
A Capitolium kupolája alulról. Fotó: Privátbankár/Kollár Dóra

Igaz, ennek a szépségnek már nyoma sincsen az épület étkezőjében: ide egyébként a turistákat gond nélkül beterelik a dolgozók mellé, azaz elképzelhető, hogy 2019-ben egy olyan asztalnál ettem egy egyébként elég gyengécske rántott csirkét, amelyhez a demokrata és republikánus képviselők is gyakran letelepedtek.

Világjáró rovatunk korábbi cikkeit itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Elon Musk, gyilkos drónok és mesterséges intelligencia? Ideje lenne komolyan félni ettől a kombinációtól
Litván Dániel | 2025. május 9. 05:48
Nem kell öntudatra ébrednie a mesterséges intelligenciának ahhoz, hogy nagyon veszélyes legyen. Donald Trump és a dollármilliárdosok barátsága semmi ahhoz képest, ami ezután jöhet? Jegyzet.
Szubjektív Mindenki veszíthet: Trump és Hszi kockára teszi a teljes világgazdaságot
Káncz Csaba | 2025. május 5. 09:29
Ez a párharc eldönti a világgazdaság sorsát. Mark Carney, Kanada újonnan megválasztott miniszterelnöke egykor a Bank of England elnöke volt a Brexit idején. Ezért tudja, hogy a súlyos sokkok mit válthatnak ki egy gazdaságban. Káncz Csaba jegyzete.
Szubjektív Monet tavirózsái és Falco bárja – Bécs, másként
Elek Lenke | 2025. május 3. 05:59
A világ egyik legélhetőbb városa mindenkinek mást jelent. Nekem elsősorban az Albertinát – nem lehet úgy hazamennem, hogy ne merengjek el kicsit Monet tavirózsái előtt. De az osztrák főváros számos más izgalmas és talán kevésbé ismert élményt is tartogat az odalátogatóknak. A Világjáró e heti állomása Bécs, kicsit máshogy.
Szubjektív Újabb hidegzuhany érte az Orbán-kormányt, mi állíthatja meg még Magyar Pétert? Ez Viszont Privát
Gáspár András – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Wéber Balázs | 2025. május 2. 18:31
A vártnál jóval rosszabb magyar GDP-adat érkezett a héten – a kormány által vizionált repülőrajtból rükverc lett. De mi áll a hidegzuhany hátterében? Miből lesz így választások előtti osztogatás? Miért riogat Orbán Viktor ukrán munkásokkal, ha amúgy is alig találni embert a gyárakba? Hoz-e kormányváltást az egyre nagyobb elégedetlenség, vagy el tudja még gáncsolni a Fidesz Magyar Pétert? És minek a jele a nagy spanyol blackout? Erről is vitatkozott a Klasszis Média szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Gáspár András lapigazgató, Kovács-Angel Marianna felelős szerkesztő és Wéber Balázs újságíró.
Szubjektív Lesz következménye? Az utca embere az MNB-botrányról
Izsó Márton - Vég Márton | 2025. április 30. 18:31
Hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványok ügyében. Járókelőket kérdeztünk arról, hogy szerintük lesz-e valamilyen következménye a botránynak.
Szubjektív „Az tűnt fel, hogy bent sötét van” – ilyen volt a spanyol összeomlás testközelből
Wéber Balázs | 2025. április 29. 18:51
Apokalipszis, most – hétfőn minden előzmény nélkül összeomlott Spanyolország és Portugália áramellátása. Bár kedd reggelre helyreállt a rend, a történtekre egyelőre nincs egyértelmű magyarázat. Egy Dél-Spanyolországban tartózkodó kollégánk szerint sem az internet, sem a telefon nem működött, és hirtelen a készpénz lett az úr. Nagyító alatt ezúttal egy rejtélyes összeomlás.
Szubjektív Levágott mellek és füstölgő Etna – Szicília testközelből
Szarvas György | 2025. április 26. 06:01
Szent Ágota szomorú legendája összefonódik Catania történelmével. A szent lassan két évezrede óvja a várost az Etna kitöréseitől – itt szinte minden a vulkánról és a vele való együttélésről szól. A Világjáró ezúttal Szicília második legnagyobb városában nézett szét, és a füstölgő Etnára is felmerészkedett.       
Szubjektív Dőlnek a tabuk: Orbán Viktor belengette az EU-kilépést – Ez Viszont Privát
Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. április 25. 18:31
A gyülekezési jog korlátozása után újabb vörös vonal átlépését pedzegeti a kormánypárt: a héten Orbán Viktor nyíltan beszélt a Huxit lehetőségéről egy lakossági fórumon. De mennyire gondolja ezt komolyan a kormányfő? Elfogyott a levegő Orbán Viktor körül Brüsszelben? Miért éppen Ukrajna EU-csatlakozását próbálja minden erővel megakasztani? Rá fog-e égni a kormányra az MNB-alapítványok botránya? És a mi szerkesztőségünk ajtaján mikor fog bekopogni Orbán Viktor? Ferenc pápa öröksége mellett erről is beszélt a Klasszis Média hangsúlyozottan szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Kovács-Angel Marianna felelős szerkesztő, valamint Vég Márton és Wéber Balázs újságíró.
Szubjektív Trump és Putyin szorításában: az európai hadiipar botladozásai
Káncz Csaba | 2025. április 22. 18:36
Nagyító rovatunkban ezúttal az európai védelmi felkészültséget vesszük górcső alá. Eljött ugyanis Európa órája, hogy gondoskodjon saját biztonságáról. Ezt kontinensünkre az agresszív Oroszország és Trump hidegzuhanya kényszerítette rá. Ezen tektonikus geopolitikai változások figyelmen kívül hagyása többé nem lehetséges.
Szubjektív Cádiz: húsvéti készülődés csuklyásokkal
Bózsó Péter | 2025. április 19. 06:01
A körmenet, bevallom, meghatott. Van valami fennköltsége, közössége, és tiszteletreméltó az erőfeszítés a hordozók részéről. Valami megmaradt a régebbi időkből. A Világjáró e heti állomása: Cádiz húsvétkor.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG