6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Július 4. az amerikai függetlenség napja – az ünnep, amelyen szinte harapható az a bizonyos mesés, Egyesült Államok-féle szabadság. Világjáró rovatunkban ezúttal útba ejtettük Philadelphiát, majd Washingtonban ünnepeltünk.

Amerikában minden nagyobb – ugrik be a mondás, amikor a nyugatiasan mosolygós kiszolgáló srác a kezembe nyomja a legendás philly cheesesteak szendvicset, amely súlyra legalább két kiló, hosszra pedig az alkarommal vetekszik. Persze ebben nincs semmi meglepő, elvégre Philadelphiában vagyunk, itt ez már amolyan helyi sajátosság; igaz, magyar fejjel szinte felfoghatatlan, hogy mégis hogyan lehet ennyi marhahúst és sajtszószt ráborítani egy szendvicsre, na és persze, hogyan lehet mindezt megenni. Pláne kulturáltan. Elárulom: sehogy.

New York mellől indulva éppen Washingtonba tartunk, elvégre mindjárt július 4. van, Donald Trump Amerikájában járva pedig mindenkit átjár a "Make America Great Again"-életérzés ("Tegyük újra naggyá Amerikát!” – Donald Trump 2016-os kampány és elnökségi szlogenje – a szerk.), még akkor is, hogyha a megállóként beiktatott Philadelphiában ledöbbent, hogy mennyire kicsi az amerikai függetlenség egyik fő jelképének számító Szabadság Harangja. Ráadásul megnyalni sem lehet, hiába állít mást a mostanra kultsorozattá váló "Így jártam anyátokkal".

A Szabadság Harangja. Kisebb, mint amekkorának tűnik a képen. Fotó: NPS
A Szabadság Harangja. Kisebb, mint amekkorának tűnik a képen. Fotó: NPS

Mégis, a július 4. már ott van a levegőben, a másnapi ünnepi program előkészületeiben, az egyre szaporodó piros-kék-fehér díszítésekben, és a legendás Independence Hall árnyékában állva – itt írták alá a Függetlenségi Nyilatkozatot – még a kukában békésen turkáló mókus is hazafiasabbnak tűnik.

A sugárutak városa

Washingtonban járunk, az amerikai diplomácia fellegvára hatalmas és légies, a széles utcák nyílegyenesek, vonalzóval megrajzolva haladnak és keresztezik egymást, nincsen nyoma annak az európaias bűbájnak, amellyel például Bostonban találkozhatunk, ez ízig-vérig az Egyesült Államok, az esti eltévedéskor röhögve útba igazító kutyasétáltató is maga a nagyváros.  

A nagy nap reggelén a Pennsylvania Avenue már jó ismerősként tűnik fel, a főváros ikonikus sugárútja minden Washingtonban játszódó film és sorozat állandó szereplője, igaz, autós száguldás helyett mi csak gyalogolunk rajta, néhány számozott utcán és egy másik neves sugárúton, a Virginia Avenue-n végighaladva már a külügyminisztérium közelében járunk.

Azt ugyan nem tudni, hogy Mike Pompeo, Trump külügyminisztere éppen ott van-e, ez azonban nem tartja vissza a hatalmas, több emeletes táblákat cipelő, megafonba kiabáló prédikátorokat attól, hogy a világ végével és az amerikai politika rothadásával fenyegessék a bámészkodó turistákat.

A Lafayette Square közparkban járva azért mégis megdobban az ember szíve, az amerikai függetlenségi háború egyik hőséről elnevezett parkból ugyanis tökéletes kilátás nyílik a Fehér Házra – már ha kikerültük a szemmel láthatóan hosszabb távra berendezkedett tüntetők állandóan jelenlévő sátrait.

Parádé nélkül nincsen július 4.

Tisztes távolságból minden jót kívánva Donald Trumpnak az alkotmányról elnevezett Constitutional Avenue-ra vezet az utunk, hódolva július 4. igazi hagyományának. Elvégre az Egyesült Államokban nem szokás kihagyni az alkalmakat a parádék tartására, a több százezres és milliós közönséget vonzó függetlenség napi felvonulás érezhetően nem játék – sokan már reggel óta várakoznak kempingszékekben, biztosítva a lehető legjobb kilátást a tikkasztó forróságban.

Elsőként a washingtoni iskolák diákjai érkeznek, táncolva, zenélve, meglehetősen változó minőségű produkciókkal, egy dolog azonban közös: mind rettentően élvezik. Jönnek a különböző kisebbségi csoportok képviselői is, mutatva, hogy Amerika még így is, a republikánus hatalom csúcsán is alapvetően egy nagy olvasztótégely, ahol a filippínó táncoslányok jól érzik magukat a dél-amerikai zenészekkel vonulva. Sőt, még az sem tűnik ki igazán, hogy időközben már érkeznek a fegyveres testületek és a közigazgatási szervek képviselői is – nem maradhat ki senki sem a buliból.

Ha amerikai parádékat említünk, létezik egy sztereotípia a hatalmas giccses léggömbökről, nos, ez esetben el kell ismernem, hogy mindez végletekig igaz, hiszen a változatos csoportok képviselői mellett egyszer csak beúszik a képbe George Washington; már persze egy kissé stilizált változata, megnyitva az államalapító atyák, sasok, mesefigurák végtelen hadát.

George Washington végiglebeg a parádén 2019. július 4-én. Fotó: Privátbankár/Kollár Dóra
George Washington végiglebeg a parádén 2019. július 4-én. Fotó: Privátbankár/Kollár Dóra

Július 4. alkalmából aztán délután leszakad az ég, hiába várjuk Donald Trump beszédét a Washington-emlékmű és a Lincoln-emlékmű tükörmedencéje mellett várakozva, csak egy igazi zuhét kapunk a nyakunkba, amely biztonságos helyre kerget minket a MAGA-sapkás Trump rajongókkal együtt, ám szerencsére az esti tűzijátékot nem mossa el – igaz, a grandiózus produkciót már egy étterem mellett, az éppen a szabadnapjukat élvező amerikaiak mellett állva, az utcán bámészkodjuk végig.

Abraham Lincoln és Nancy Pelosi

Ha Washington D.C., akkor azért akad két látványosság, amelyet a már bejártak mellett nem lehet kihagyni, így a függetlenség napja utáni reggelen beköszönünk Abraham Lincoln elnöknek – mármint a közel hat méter magas, fehér márványból készült másának, amely nyugodtan tekint ki az őt rejtő kőépületből a már említett tükörmedencére.

Az út ezután a Capitoliumhoz vezet, amelyről első benyomásom, hogy lehetetlenül nehéz a közelében parkolni – ez valószínűleg a 2021-es ostrom óta csak még nehezebb lett, ám felgyalogolva a Capitolium-dombra a National Mall parkon át, már ott is állunk a város harmadik legendás hófehér épülete mellett, inkább ignorálva a közel 40 fokos, a fehér kövek által csak felerősített meleget.

Az amerikai Capitolium épülete kívülről. Fotó: Privátbankár/Kollár Dóra
Az amerikai Capitolium épülete kívülről. Fotó: Privátbankár/Kollár Dóra

A látogatóközpont kialakítása magyar szemmel meglehetősen szokatlan, hiszen gond nélkül vezetnek be minket a Capitolium ténylegesen funkcionáló mélyébe is, végigmutogatva az elnöki szobrokat és az amerikai történelem más nagyjairól megemlékező alkotásokat is; az idegenvezető pedig csak egy legyintéssel elintézi, hogy éppen Nancy Pelosi, a demokraták képviselőházi elnökének irodája mellett megyünk el.

A washingtoni Capitolium hagyományosan szép, itt nincsen nyoma a modernebb épületekben időnként tapasztalható giccsnek, légköre is már-már ünnepélyes, különösen, hogyha a kupolát alulról csodáljuk – mint például ezen a képen.

A Capitolium kupolája alulról. Fotó: Privátbankár/Kollár Dóra
A Capitolium kupolája alulról. Fotó: Privátbankár/Kollár Dóra

Igaz, ennek a szépségnek már nyoma sincsen az épület étkezőjében: ide egyébként a turistákat gond nélkül beterelik a dolgozók mellé, azaz elképzelhető, hogy 2019-ben egy olyan asztalnál ettem egy egyébként elég gyengécske rántott csirkét, amelyhez a demokrata és republikánus képviselők is gyakran letelepedtek.

Világjáró rovatunk korábbi cikkeit itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív „A hülyeségig próbálják szabályozni az életünket” – ezt gondolja az utca embere két évtizednyi uniós tagság után
Dobos Zoltán - Izsó Márton | 2024. május 2. 05:43
Kereken húsz év telt el azóta, hogy Magyarország csatlakozott az Európai Unióhoz. Az utca embere sorozatunkban arra kértük a járókelőket, értékeljék, összességében milyen hatása volt hazánk tagságának, és milyen személyes pozitív és negatív élmények fűződnek hozzá. Videó.
Szubjektív Viharos, de tartós házasság – mit nyertünk az EU-tagsággal?
Wéber Balázs | 2024. április 30. 19:18
Az EU nem tökéletes képződmény, de még így is jobb bent lenni, mint kint, és több az előny a hátránynál. Ami pedig nem tetszik, azon meg lehet próbálni változtatni. Nagyító alatt ezúttal 20 év EU-tagság.
Szubjektív Angyalok és démonok – barangolás Brüsszel bugyraiban
Wéber Balázs | 2024. április 27. 06:01
Az uniós negyedben belecsöppentünk egy megabuliba, ittunk egy mennyei trappistát, beszélgettünk egy titokzatos emberrel és megvizsgáltuk az unió szívét. Eközben összefutottunk a magyar kormány démonával és elképzeltük, ahogy von der Leyen álomra hajtja a fejét. A Világjáró e heti állomása Brüsszel – egy kicsit másképp.    
Szubjektív Egy intelligens párt nem vet be lejárató kampányt - megszólaltak a választók
Izsó Márton - Vég Márton | 2024. április 26. 05:39
Berúgták a kampányt a pártok, gyűlnek az ajánlások, egyre durvábbakat mondanak egymásra a szemben álló felek. Hogyan bírják ezt az emberek és mi alapján választanak? Kiderül a videóból.
Szubjektív „Putyint nem fogják legyőzni, akármit csinálnak” – a világban zajló háborús eseményekről kérdeztük az utca emberét
Dobos Zoltán - Izsó Márton | 2024. április 21. 17:47
Az elhúzódó orosz–ukrán háború mellett eszkalálódik a közel-keleti konfliktus is, ennek egyértelmű jele, hogy Irán a múlt hét szombaton rakéta- és dróntámadást indított Izrael ellen. Az utca embere sorozatunkban arról kérdeztük a járókelőket, mennyire követik figyelemmel a világban zajló jelentősebb háborús eseményeket, illetve tartanak-e attól, hogy valamelyik harci helyzet világháborúvá fajul. Videó.
Szubjektív Magyar Péter nyomul, Gáza pusztul, Ukrajna vesztésre áll – Ez Viszont Privát podcast
Csabai Károly – Juhász Gábor – Litván Dániel – Wéber Balázs | 2024. április 20. 13:43
Mi köze a dollármédia Audijának a kormánymédia agymosásához? Miért nem beszélünk már a rogáni hangfelvételről? Tarol-e Magyar Péter az EP-választáson? Miért nem adna interjút nekünk Orbán Viktor? Miért nem vitázik Karácsony Gergely? Miért simul Szijjártó Péter Izraelhez? Miért nem hallja Magyarország a gázai gyerekek hangját? Miért büntetik a sportolókat a politika miatt? És lesz-e orosz-magyar határ? Erről is vitatkozott szubjektív műsorunkban, az Ez Viszont Privát podcastban főszerkesztőnk, Csabai Károly szakújságíróinkkal, Litván Dániellel és Wéber Balázzsal.
Szubjektív Mágia, szenvedély, pasta – látogatás Olaszország éléskamrájában
Elek Lenke | 2024. április 20. 05:44
Nem zsúfolt, mint Róma, nem díszletszerű, mint Velence, nem zajos, mint Nápoly és nem flancos, mint Milánó. Egy titkos aduász. A Világjáró ezúttal Gradóban nézett körbe.
Szubjektív Egyáltalán nincsenek rendben a dolgok Budapesten – ezt gondolják a fővárosiak
Dobos Zoltán - Izsó Márton | 2024. április 13. 10:21
Rendben mennek a dolgok a fővárosban, vagy van, amin változtatni kell? Mi szorul leginkább módosításra? Mi a vélemény Rákosrendező területfejlesztéséről? Az utca emberes sorozatunkban Budapest útjait járva érdeklődtünk a járókelőknél. Videó.
Szubjektív Borneó to be wild – Rejtő Jenő nyomában az orángutánok földjén
Durucz Dávid | 2024. április 13. 05:46
„Borneón mindig esik! Harmincnyolc fok van árnyékban, (...) és semmi sincs, ami száraz. Harmincnyolc foknyi fullasztó, gőzölgő, zsíros meleg.” Először Rejtő Jenőnél olvastam erről az egzotikus tájról, és bizony a „Pipacs, a fenegyerek” szerzője nem tévedett nagyot. A Világjáró ezúttal a maláj szigetvilágban kalandozott.
Szubjektív Maradjon is népszerű, mert Orbánt meg kell buktatni - Magyar Péterről mindenkinek van véleménye
Izsó Márton - Vég Márton | 2024. április 6. 10:19
Ilyen könnyen még soha nem lehetett elkészíteni az Utca emberét, mert Magyar Péterről mindenki hallott. Hogy mi a vélemény róla, az kiderül a videóból.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG