6p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Július 4. az amerikai függetlenség napja – az ünnep, amelyen szinte harapható az a bizonyos mesés, Egyesült Államok-féle szabadság. Világjáró rovatunkban ezúttal útba ejtettük Philadelphiát, majd Washingtonban ünnepeltünk.

Amerikában minden nagyobb – ugrik be a mondás, amikor a nyugatiasan mosolygós kiszolgáló srác a kezembe nyomja a legendás philly cheesesteak szendvicset, amely súlyra legalább két kiló, hosszra pedig az alkarommal vetekszik. Persze ebben nincs semmi meglepő, elvégre Philadelphiában vagyunk, itt ez már amolyan helyi sajátosság; igaz, magyar fejjel szinte felfoghatatlan, hogy mégis hogyan lehet ennyi marhahúst és sajtszószt ráborítani egy szendvicsre, na és persze, hogyan lehet mindezt megenni. Pláne kulturáltan. Elárulom: sehogy.

New York mellől indulva éppen Washingtonba tartunk, elvégre mindjárt július 4. van, Donald Trump Amerikájában járva pedig mindenkit átjár a "Make America Great Again"-életérzés ("Tegyük újra naggyá Amerikát!” – Donald Trump 2016-os kampány és elnökségi szlogenje – a szerk.), még akkor is, hogyha a megállóként beiktatott Philadelphiában ledöbbent, hogy mennyire kicsi az amerikai függetlenség egyik fő jelképének számító Szabadság Harangja. Ráadásul megnyalni sem lehet, hiába állít mást a mostanra kultsorozattá váló "Így jártam anyátokkal".

A Szabadság Harangja. Kisebb, mint amekkorának tűnik a képen. Fotó: NPS
A Szabadság Harangja. Kisebb, mint amekkorának tűnik a képen. Fotó: NPS

Mégis, a július 4. már ott van a levegőben, a másnapi ünnepi program előkészületeiben, az egyre szaporodó piros-kék-fehér díszítésekben, és a legendás Independence Hall árnyékában állva – itt írták alá a Függetlenségi Nyilatkozatot – még a kukában békésen turkáló mókus is hazafiasabbnak tűnik.

A sugárutak városa

Washingtonban járunk, az amerikai diplomácia fellegvára hatalmas és légies, a széles utcák nyílegyenesek, vonalzóval megrajzolva haladnak és keresztezik egymást, nincsen nyoma annak az európaias bűbájnak, amellyel például Bostonban találkozhatunk, ez ízig-vérig az Egyesült Államok, az esti eltévedéskor röhögve útba igazító kutyasétáltató is maga a nagyváros.  

A nagy nap reggelén a Pennsylvania Avenue már jó ismerősként tűnik fel, a főváros ikonikus sugárútja minden Washingtonban játszódó film és sorozat állandó szereplője, igaz, autós száguldás helyett mi csak gyalogolunk rajta, néhány számozott utcán és egy másik neves sugárúton, a Virginia Avenue-n végighaladva már a külügyminisztérium közelében járunk.

Azt ugyan nem tudni, hogy Mike Pompeo, Trump külügyminisztere éppen ott van-e, ez azonban nem tartja vissza a hatalmas, több emeletes táblákat cipelő, megafonba kiabáló prédikátorokat attól, hogy a világ végével és az amerikai politika rothadásával fenyegessék a bámészkodó turistákat.

A Lafayette Square közparkban járva azért mégis megdobban az ember szíve, az amerikai függetlenségi háború egyik hőséről elnevezett parkból ugyanis tökéletes kilátás nyílik a Fehér Házra – már ha kikerültük a szemmel láthatóan hosszabb távra berendezkedett tüntetők állandóan jelenlévő sátrait.

Parádé nélkül nincsen július 4.

Tisztes távolságból minden jót kívánva Donald Trumpnak az alkotmányról elnevezett Constitutional Avenue-ra vezet az utunk, hódolva július 4. igazi hagyományának. Elvégre az Egyesült Államokban nem szokás kihagyni az alkalmakat a parádék tartására, a több százezres és milliós közönséget vonzó függetlenség napi felvonulás érezhetően nem játék – sokan már reggel óta várakoznak kempingszékekben, biztosítva a lehető legjobb kilátást a tikkasztó forróságban.

Elsőként a washingtoni iskolák diákjai érkeznek, táncolva, zenélve, meglehetősen változó minőségű produkciókkal, egy dolog azonban közös: mind rettentően élvezik. Jönnek a különböző kisebbségi csoportok képviselői is, mutatva, hogy Amerika még így is, a republikánus hatalom csúcsán is alapvetően egy nagy olvasztótégely, ahol a filippínó táncoslányok jól érzik magukat a dél-amerikai zenészekkel vonulva. Sőt, még az sem tűnik ki igazán, hogy időközben már érkeznek a fegyveres testületek és a közigazgatási szervek képviselői is – nem maradhat ki senki sem a buliból.

Ha amerikai parádékat említünk, létezik egy sztereotípia a hatalmas giccses léggömbökről, nos, ez esetben el kell ismernem, hogy mindez végletekig igaz, hiszen a változatos csoportok képviselői mellett egyszer csak beúszik a képbe George Washington; már persze egy kissé stilizált változata, megnyitva az államalapító atyák, sasok, mesefigurák végtelen hadát.

George Washington végiglebeg a parádén 2019. július 4-én. Fotó: Privátbankár/Kollár Dóra
George Washington végiglebeg a parádén 2019. július 4-én. Fotó: Privátbankár/Kollár Dóra

Július 4. alkalmából aztán délután leszakad az ég, hiába várjuk Donald Trump beszédét a Washington-emlékmű és a Lincoln-emlékmű tükörmedencéje mellett várakozva, csak egy igazi zuhét kapunk a nyakunkba, amely biztonságos helyre kerget minket a MAGA-sapkás Trump rajongókkal együtt, ám szerencsére az esti tűzijátékot nem mossa el – igaz, a grandiózus produkciót már egy étterem mellett, az éppen a szabadnapjukat élvező amerikaiak mellett állva, az utcán bámészkodjuk végig.

Abraham Lincoln és Nancy Pelosi

Ha Washington D.C., akkor azért akad két látványosság, amelyet a már bejártak mellett nem lehet kihagyni, így a függetlenség napja utáni reggelen beköszönünk Abraham Lincoln elnöknek – mármint a közel hat méter magas, fehér márványból készült másának, amely nyugodtan tekint ki az őt rejtő kőépületből a már említett tükörmedencére.

Az út ezután a Capitoliumhoz vezet, amelyről első benyomásom, hogy lehetetlenül nehéz a közelében parkolni – ez valószínűleg a 2021-es ostrom óta csak még nehezebb lett, ám felgyalogolva a Capitolium-dombra a National Mall parkon át, már ott is állunk a város harmadik legendás hófehér épülete mellett, inkább ignorálva a közel 40 fokos, a fehér kövek által csak felerősített meleget.

Az amerikai Capitolium épülete kívülről. Fotó: Privátbankár/Kollár Dóra
Az amerikai Capitolium épülete kívülről. Fotó: Privátbankár/Kollár Dóra

A látogatóközpont kialakítása magyar szemmel meglehetősen szokatlan, hiszen gond nélkül vezetnek be minket a Capitolium ténylegesen funkcionáló mélyébe is, végigmutogatva az elnöki szobrokat és az amerikai történelem más nagyjairól megemlékező alkotásokat is; az idegenvezető pedig csak egy legyintéssel elintézi, hogy éppen Nancy Pelosi, a demokraták képviselőházi elnökének irodája mellett megyünk el.

A washingtoni Capitolium hagyományosan szép, itt nincsen nyoma a modernebb épületekben időnként tapasztalható giccsnek, légköre is már-már ünnepélyes, különösen, hogyha a kupolát alulról csodáljuk – mint például ezen a képen.

A Capitolium kupolája alulról. Fotó: Privátbankár/Kollár Dóra
A Capitolium kupolája alulról. Fotó: Privátbankár/Kollár Dóra

Igaz, ennek a szépségnek már nyoma sincsen az épület étkezőjében: ide egyébként a turistákat gond nélkül beterelik a dolgozók mellé, azaz elképzelhető, hogy 2019-ben egy olyan asztalnál ettem egy egyébként elég gyengécske rántott csirkét, amelyhez a demokrata és republikánus képviselők is gyakran letelepedtek.

Világjáró rovatunk korábbi cikkeit itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Cádiz: húsvéti készülődés csuklyásokkal
Bózsó Péter | 2025. április 19. 06:01
A körmenet, bevallom, meghatott. Van valami fennköltsége, közössége, és tiszteletreméltó az erőfeszítés a hordozók részéről. Valami megmaradt a régebbi időkből. A Világjáró e heti állomása: Cádiz húsvétkor.
Szubjektív Megkövetjük Rogán Antalt, visszasírjuk Lázár Jánost – Ez Viszont Privát
Csabai Károly - Havas Gábor - Izsó Márton - Litván Dániel - Vég Márton | 2025. április 18. 17:07
Rogán Antal lekerült a szankciós listáról, de akkor nincs is semmi látnivaló? Mi a helyzet az MNB-alapítványokkal, kattan majd bilincs valaki kezén? Magyar Péter szárazon tartja a puskaport, de jól teszi? Ellenzékbe vonult a Fidesz, bejöhet ez a taktika? E témákról is vitatkoztak, beszélgettek, viccelődtek a Klasszis Média munkatársai, Csabai Károly, Litván Dániel és Vég Márton az Ez Viszont Privát legfrissebb adásában.
Szubjektív Ez az intézkedés a kiskereskedelem totális meg nem értéséről tanúskodik – az utca embere az árszabályozásról
Bózsó Péter - Havas Gábor - Izsó Márton | 2025. április 16. 18:59
A kormány bevezette az árrésstoppot, valamint fellépett a bankok és telefontársaságok áremelései ellen. Járókelőket kérdeztünk arról, hogy mit érzékelnek az árcsökkenésekből, és hogy szerintük mi az infláció fő oka.
Szubjektív Az Adria királynője – virágvasárnap Abbáziában
Elek Lenke | 2025. április 12. 06:01
Anno a Monarchia második legnagyobb üdülőhelye volt, itt gyógyult Kosztolányi és Móra Ferenc is. Húsvét táján (is) érdemes célba venni, az április a színek pompáját hozza el. Errefelé nemcsak virágvasárnap létezik, hanem virághét is. A Világjáró e heti állomása Abbázia, vagy ismertebb nevén Opatija.   
Szubjektív Magyar Péter növelte az előnyét, Trump ejtette az Orbán-kormányt – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Wéber Balázs | 2025. április 11. 18:31
Eddig enyhén szólva sem hozta el a várt aranykort Donald Trump a magyar kormánynak: az amerikai vámok Magyarországot is sújtani fogják, a magyar korrupció benne maradt az amerikai jelentésekben, Rogán Antal fent maradt a szankciós listán, Orbán Viktort továbbra sem hívták meg a Fehér Házba. És Ukrajnában sem tört ki a béke. Eközben itthon a Tisza Párt kettőről hét százalékpontra növelte előnyét a Fidesszel szemben a Republikon szerint.
Szubjektív Valakihez húzódni kell, szorul a hurok – az utca embere Netanjahu látogatásáról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. április 10. 19:03
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök a magyar kormány meghívására érkezett Budapestre, miközben nemzetközi elfogatóparancs van érvényben ellene. A látogatás megítéléséről, Magyarország Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) való kilépéséről, valamint a kormány külpolitikájának jövőjéről kérdeztük a járókelőket. 
Szubjektív Ahol a nagy ravasz született – Kopogj be Shakespeare házába!
Elek Lenke | 2025. április 5. 05:46
Shakespeare szülőháza olyan, mint egy nemes időzárvány, vagy mint egy megkövesedett időkavics egy tobzódó kert közepén. A Világjáró e heti állomása a talán legismertebb angol drámaíró, költő és színész egykori otthona Stratford Upon Avonban.  
Szubjektív Orbán Viktor minden szabályt felrúg, bekapja végre a csalit Magyar Péter? Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Litván Dániel – Vég Márton | 2025. április 4. 18:46
Provokáció vagy baráti gesztus Orbán Viktor részéről Netanjahu budapesti fogadása? Magára nem tartja érvényesnek a szabályokat a magyar kormány. Jönnek az adatok: akkor ennyit a fantasztikus évről? De mi van, ha már az adatokat is kozmetikázzák? Baj. Egymást tapossák a pártok a vidéki szavazatokért, ezért tolja a szélsőjobboldali témákat a Fidesz? Magyar Péter meddig tud hallgatni? Trump is odavert egyet a magyar gazdaságnak is, de a száj- és körömfájás katasztrófát hozhat. E témákról is vitakoztak a Klasszis lapcsoport újságírói, Bózsó Péter, Litván Dániel és Vég Márton az Ez Viszont Privát friss adásában.
Szubjektív Netanjahu Budapesten: miért több mint problémás ez a diplomáciai vizit?
Wéber Balázs | 2025. április 1. 18:46
Benjamin Netanjahut a Nemzetközi Büntetőbíróság körözi, országát nemzetközi emberi jogi szervezetek népirtással vádolják, a hágai Nemzetközi Bíróság pedig szintén népirtás gyanújával vizsgálódik ellene a gázai háborúval kapcsolatban. A magyar kormányfő mégis hivatalos látogatáson fogadja az izraeli kormányfőt, egyedüliként az EU-ban. Nagyító alatt ezúttal egy több mint problémás vizit. 
Szubjektív Egy ilyen botrányért Donald Trump régen Hillary Clinton fejét követelte
Kollár Dóra | 2025. március 30. 18:07
Finoman szólva sincsen a helyzet magaslatán a napokban az IT-biztonság terén a Trump-adminisztráció, pedig 2016-ban az amerikai elnök még nagyon erős véleményt vallott a kérdésben. Jegyzet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG