5p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Ha esett, ha fújt, ha baloldali kormány volt, ha jobboldali, Magyarország – egyetlen kivétellel – ugyanazt a kiváló eredményt hozta a nyári olimpiákon az elmúlt 30 évben: 6-8 aranyérmet és 15-20 érmet. Ezzel előkelő helyen vagyunk az országok rangsorában, amit becsüljünk meg, de ne értékeljünk túl. Az ország pszichéjének mindenesetre jót tesz a siker. Nagyító alatt ezúttal az olimpiák, magyar szemszögből.

Talán nem túlzás kijelenteni, hogy érdemes lett volna nagy tétben fogadásokat kötni a magyar olimpiai csapat szereplésére a nyári játékokon az elmúlt 30 évben.

Hozzák az eredményt

Magyarország ugyanis 1996 óta – egyetlen kivétellel, szinte függetlenül az aktuális gazdasági helyzettől és kormánytól – ugyanazokat az eredményeket hozza a nyári játékokokon: 6-8 aranyérem, 15-20 érem (egyszer volt 21), 10-15. hely az éremtáblázaton.

Ez – tekintetbe véve, hogy Párizsban például több mint 300 aranyéremért folyt a verseny – meglepően stabil, kiegyensúlyozott teljesítmény.

Amikor egyes sikersportágaink gyengélkedtek, mindig voltak olyan meglepetésaranyak, amelyek helyrebillentették a mérleget. Az 1976-os montreali ötkarikás játékok óta most először nem lett például magyar olimpiai arany kajak-kenuban, megszületett viszont az első magyar elsőség taekwandóban, és 2004 után ismét magyar győzelmet ünnepelhettünk öttusában.

Gulyás Michelle olimpiai bajnok öttusázó ünnepel az aranygépen Ferihegyen 2024. augusztus 12-én
Gulyás Michelle olimpiai bajnok öttusázó ünnepel az aranygépen Ferihegyen 2024. augusztus 12-én
Fotó: MOB-Média/Szalmás Péter

Az egyetlen kivétel egyébként a 2008. augusztusi pekingi olimpia volt, ahol „mindössze” 3 aranyat, 5 ezüstöt és 2 bronzot sikerült összehozni. (Hogy ennek mennyi köze volt az akkori politikai-társadalmi válsághoz, az jó kérdés.)

Az elmúlt 30 évben tehát általában királyul szerepelt a magyar csapat (a szocializmus sikerkényszere szülte olimpiai eredményeket – vajon akkori érmeink hány százaléka volt „tiszta”? – ne tekintsük mércének), és ezt egyetlen politikai erő sem sajátíthatja ki magának.

Az élsportot ugyanis, már csak saját érdekből is, minden kormány igyekszik így vagy úgy felkarolni, a sportolóknak pedig legtöbbször tökmindegy, hogy Horn Gyulának vagy éppen Orbán Viktornak hívják a miniszterelnököt.

Ők elsősorban maguknak akarnak aranyat nyerni, és persze ezzel egy országnak is dicsőséget szereznek – tehát mindenki jól jár.

Az olimpiai érem és helyezés nemcsak életre szóló élményt és dicsőséget, hanem komoly pénzt is jelent. Ezúttal az aranyért 55 millió, az ezüstért 39 millió, a bronzért 31 millió, de még a nyolcadik helyért is 3 millió forint jár, az aranyérmesek pedig 35 éves koruktól életük végéig az átlagkeresethez közelítő életjáradékot (jelenleg havi bruttó 418 ezer forintot) kapnak.

Félreértés ne essék: ezt – figyelembe véve, hogy az egész fiatalságukat feltették a sportra, és végül sikeresek tudtak lenni – meg is érdemlik.

Örüljünk, de ne szálljunk el!

De nézzünk néhány konkrét számot arra, hogy mennyire jó a párizsi magyar szereplés is!

Magyarország a 14. helyet szerezte meg az éremtáblázaton, miközben a népesség szerint csak a 96. helyen áll az országok rangsorában. Európában a legnagyobb országokat – Nagy-Britannia, Németország, Franciaország, Olaszország – leszámítva csak Hollandia előzött meg minket.

És mögöttünk van egész Közép- és Kelet-Európa, valamint például Spanyolország és a gigantikus Brazília is.

Az adott ország GDP-jéhez viszonyított rangsorban Magyarország szintén a 14. helyen végzett, az úgynevezett valószínűségi modell alapján készült rangsorban – ez azt veszi figyelembe, hogy mennyi érmet kellene nyernie egy országnak a népesség alapján, és valójában mennyit nyer – pedig a nyolcadik helyet szereztük meg. (További részletek a The Guardian cikkében olvashatók.)

Persze mielőtt nagyon elszállnánk magunktól, érdemes hozzátenni néhány dolgot.

Egyrészt az országok eredményei csak feltételesen hasonlíthatók össze, hiszen a feltételek – például az állami vagy egyéb támogatás nagysága – aligha egyenlőek.

Ahol anyagi szempontból is ideálisak a felkészülési körülmények, ott nyilván nagyobb az esély a sikerre. Az Orbán-kormány például nagyon ráfeküdt a témára:  2011 és 2021 között megötszörözte a sportra költött összeget. (Több sportoló persze külföldön készült fel az olimpiára, de feltételezhetően közvetetten vagy közvetve ehhez is kaptak itthonról támogatást.)

Másrészt számos ország kvázi megvásárolja az érmeket az esélyes sportolók megszerzésével. Őszintén szólva Magyarország például a taekwando aranyérmet vásárolta meg, hiszen a magyar szülők gyermekeként Spanyolországban született, nevelkedett és jelenleg is ott élő, finn edzővel Madridban készülő és a kiváló versenyzéssel olimpiai aranyérmet nyerő Márton Vivianáról aligha mondható el, hogy a magyar sport szülöttje (még akkor sem, ha a 18 éves sportolónő az idéntől hivatalosan már az Újpesti TE sportolója). Ugyanez ezúttal nem sikerült viszont birkózásban, ahol az Oroszországból "igazolt" Iszmail Muszukajev lecsúszott a dobogóról, és ötödik lett.

Az aranygép Ferihegyen
Az aranygép Ferihegyen
Fotó: MOB-Média/Szalmás Péter

Jót tesz a pszichének

Összességében persze nincs vita arról, hogy a magyar élsport – a csapatsportokat leszámítva – ezúttal is kiváló olimpiát zárt.

És ne csak az érmesekről beszéljünk, hanem a többiekről is. Például Vas Blankáról, aki az utolsó méterekig pariban volt a világsztárokkal az országúti kerékpárosok mezőnyversenyében, és csak centikkel csúszott le a dobogóról, a férfiak mezőnyben a 4. helyen végző Valter Attiláról, és a sort még hosszan folytathatnánk.

Mindez elsősorban nyilván a sportolók sikere, hiszen ők dolgoztak meg érte. Aztán az edzőjüké, az egyesületeké, a városuké, az országuké, a nemzetüké.

A sikeres olimpiai szereplés jót tesz az ország pszichéjének: a közös élmény talán tompítja a feszültségeket és szűkíti az árkokat. És még mozgásra is ösztönöz. Legalábbis reméljük, hogy így lesz!

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Áll a bál Berlinben, saját sírját ássa a német politikai elit
Wéber Balázs | 2025. február 4. 19:01
Németországban amiatt forrong a politika és a média, hogy a jobbközép CDU-CSU a bevándorlásellenes AfD-vel közösen szavazott meg egy migrációt szigorítani hivatott törvényjavaslatot – amely végül elbukott. A javaslat célja valójában egy nagyon is valóságos probléma enyhítése volt. Úgy tűnik, a német politikai elit nem hallja meg az emberek hangját, és ezzel saját bukását készítheti elő. Nagyító alatt ezúttal egy politikai botrány háttere.
Szubjektív Orbán Viktor lesz a következő? Ragadós lehet a szerb és szlovák példa – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. január 31. 18:31
Egyre jobban inog a magyar kormányfő szlovák és szerb szövetségesének a hatalma – de mennyire biztos a széke Orbán Viktornak?  A Tisza Párt növelte előnyét a Fidesszel szemben, Majka klipje pedig rátapintott a közhangulatra. A recesszióból kimásztunk, de a plusz 0,6 százalékot azért nem tesszük ki az ablakba. A mini-Dubajról pedig akkora a vita, hogy könnyen bedőlhet az egész projekt. Erről is vitatkoztak a Klasszis Média szubjektív műsora, az Ez Viszont Privát e heti adásában újságíróink, Bózsó Péter, Vég Márton és Wéber Balázs.
Szubjektív „Egy csomó magyar ebből egy büdös fityinget nem fog látni” – honnan hova kerül Orbán Viktor 1700 milliárdja?
Privátbankár.hu | 2025. január 26. 17:31
Érdemes kicsit alaposabban is megnézni, ki örülhet Orbán Viktor „jó hírének”, azaz az állampapírok 1700 milliárd forintra rúgó kamatainak idei kifizetésének. És mi lesz ennek a hatása a gazdaságra és az államháztartás finanszírozására?
Szubjektív „Szerintem itt nagy koppanás lesz” – az utca embere Donald Trumpról, Orbán Viktorról és Majka új számáról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. január 25. 17:22
Mit gondol a járókelő arról, hogy hogyan hat ránk Donald Trump új elnöksége, miért nem volt ott Orbán Viktor a beiktatási ceremóniáján, és hogy miért most jelent meg Majka új, rendszerkritikus száma? A videóban kiderülnek a válaszok.
Szubjektív Washingtonnak mindegy, hogy Trump vagy Biden ül a Fehér Házban
Kollár Dóra | 2025. január 25. 05:43
A Világjáró az amerikai elnöki beiktatás alkalmából visszaemlékezett két látogatására az Egyesült Államok fővárosában, Washington D.C-ben.
Szubjektív Ráhúzzák Magyar Péterre a bombariadókat? Bindzsisztánból jelentjük – Ez Viszont Privát
Csabai Károly - Gáspár András - Havas Gábor - Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. január 24. 18:54
Rögtön összefüggésbe hozták Magyar Pétert a tömeges bombafenyegetéssel – de kinek is állhattak ezek az érdekében? Hazaárulásnak tűnik, ami a Rákosrendezőn történik, és még sokba is fájhat nekünk. Kinek a pénzéből is fizet ki Orbán Viktor 1700 milliárd forintot – és kinek? Akadozik a Rogán-gépezet, de még nagyot tud ütni. Már Iránt is példának tekinti a kormányfő? Csurran, cseppen Majka sikeréből a Tiszának is? Ezekről a témákról is szó esett az Ez Viszont Privát 36. adásában, amelyben Csabai Károly, Gáspár András és Litván Dániel beszélgettek.
Szubjektív Donald Trump berúgta az ajtót Washingtonban – Orbán Viktor rejtélyes hiányzása
Wéber Balázs | 2025. január 21. 20:01
A régi-új amerikai elnök már az első napon, szavakban és tettekben is világossá tette, hogy teljesen új korszak kezdődik az amerikai politikában – „Amerika mindenek előtt”. Orbán Viktor furcsa módon nem volt ott az ünneplők seregében. Vajon mi áll a háttérben? És egyáltalán, jár-e kézzelfogható előnyökkel majd a Trump-barátság? Nagyító alatt ezúttal egy új éra első napja.
Szubjektív „Nem szankcionálásra van szükség, hanem teljes változásra” – az utca embere Rogán Antal botrányáról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. január 18. 17:13
Mit gondol a járókelő arról, hogy az Egyesült Államok szankcióval sújtotta a kabinetminisztert? Mennyire rendszerszintű a korrupció hazánkban? Kit tenne még a szankciós listára? A videóban kiderülnek a válaszok.
Szubjektív A Magas-Tátra gyöngyszeme, avagy tánc egy mesebeli kastélyban
Elek Lenke | 2025. január 18. 05:46
A hegycsúcsoknál megbúvó városka ma is őrzi eleganciáját, amely Marienbadhoz vagy Karlsbadhoz mérhető. Leghíresebb szállodája, a Grand Hotel Praha olyan, mint egy mesebeli kastély. És magyar emlékeket is találunk itt jócskán. A Világjáró e heti állomása: Tátralomnic.  
Szubjektív Orbán Viktort is szankciós listára tette Washington? Ez Viszont Privát
Dobos Zoltán – Havas Gábor – Izsó Márton – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. január 17. 18:37
A magyar miniszterelnök csak tévén fogja nézni egyik legfontosabb szövetségese elnöki beiktatását, pedig egybehangzó amerikai lapértesülések szerint meghívták az eseményre. Vajon mi történhetett? Tényleg fontosabb egy uniós konferencia Trump „megkoronázásánál”, vagy az amerikai szankciós lista valójában nem állt meg Rogán Antalnál? Egyes értesülések utóbbi verzió mellett szólnak.  
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG