5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Ha esett, ha fújt, ha baloldali kormány volt, ha jobboldali, Magyarország – egyetlen kivétellel – ugyanazt a kiváló eredményt hozta a nyári olimpiákon az elmúlt 30 évben: 6-8 aranyérmet és 15-20 érmet. Ezzel előkelő helyen vagyunk az országok rangsorában, amit becsüljünk meg, de ne értékeljünk túl. Az ország pszichéjének mindenesetre jót tesz a siker. Nagyító alatt ezúttal az olimpiák, magyar szemszögből.

Talán nem túlzás kijelenteni, hogy érdemes lett volna nagy tétben fogadásokat kötni a magyar olimpiai csapat szereplésére a nyári játékokon az elmúlt 30 évben.

Hozzák az eredményt

Magyarország ugyanis 1996 óta – egyetlen kivétellel, szinte függetlenül az aktuális gazdasági helyzettől és kormánytól – ugyanazokat az eredményeket hozza a nyári játékokokon: 6-8 aranyérem, 15-20 érem (egyszer volt 21), 10-15. hely az éremtáblázaton.

Ez – tekintetbe véve, hogy Párizsban például több mint 300 aranyéremért folyt a verseny – meglepően stabil, kiegyensúlyozott teljesítmény.

Amikor egyes sikersportágaink gyengélkedtek, mindig voltak olyan meglepetésaranyak, amelyek helyrebillentették a mérleget. Az 1976-os montreali ötkarikás játékok óta most először nem lett például magyar olimpiai arany kajak-kenuban, megszületett viszont az első magyar elsőség taekwandóban, és 2004 után ismét magyar győzelmet ünnepelhettünk öttusában.

Gulyás Michelle olimpiai bajnok öttusázó ünnepel az aranygépen Ferihegyen 2024. augusztus 12-én
Gulyás Michelle olimpiai bajnok öttusázó ünnepel az aranygépen Ferihegyen 2024. augusztus 12-én
Fotó: MOB-Média/Szalmás Péter

Az egyetlen kivétel egyébként a 2008. augusztusi pekingi olimpia volt, ahol „mindössze” 3 aranyat, 5 ezüstöt és 2 bronzot sikerült összehozni. (Hogy ennek mennyi köze volt az akkori politikai-társadalmi válsághoz, az jó kérdés.)

Az elmúlt 30 évben tehát általában királyul szerepelt a magyar csapat (a szocializmus sikerkényszere szülte olimpiai eredményeket – vajon akkori érmeink hány százaléka volt „tiszta”? – ne tekintsük mércének), és ezt egyetlen politikai erő sem sajátíthatja ki magának.

Az élsportot ugyanis, már csak saját érdekből is, minden kormány igyekszik így vagy úgy felkarolni, a sportolóknak pedig legtöbbször tökmindegy, hogy Horn Gyulának vagy éppen Orbán Viktornak hívják a miniszterelnököt.

Ők elsősorban maguknak akarnak aranyat nyerni, és persze ezzel egy országnak is dicsőséget szereznek – tehát mindenki jól jár.

Az olimpiai érem és helyezés nemcsak életre szóló élményt és dicsőséget, hanem komoly pénzt is jelent. Ezúttal az aranyért 55 millió, az ezüstért 39 millió, a bronzért 31 millió, de még a nyolcadik helyért is 3 millió forint jár, az aranyérmesek pedig 35 éves koruktól életük végéig az átlagkeresethez közelítő életjáradékot (jelenleg havi bruttó 418 ezer forintot) kapnak.

Félreértés ne essék: ezt – figyelembe véve, hogy az egész fiatalságukat feltették a sportra, és végül sikeresek tudtak lenni – meg is érdemlik.

Örüljünk, de ne szálljunk el!

De nézzünk néhány konkrét számot arra, hogy mennyire jó a párizsi magyar szereplés is!

Magyarország a 14. helyet szerezte meg az éremtáblázaton, miközben a népesség szerint csak a 96. helyen áll az országok rangsorában. Európában a legnagyobb országokat – Nagy-Britannia, Németország, Franciaország, Olaszország – leszámítva csak Hollandia előzött meg minket.

És mögöttünk van egész Közép- és Kelet-Európa, valamint például Spanyolország és a gigantikus Brazília is.

Az adott ország GDP-jéhez viszonyított rangsorban Magyarország szintén a 14. helyen végzett, az úgynevezett valószínűségi modell alapján készült rangsorban – ez azt veszi figyelembe, hogy mennyi érmet kellene nyernie egy országnak a népesség alapján, és valójában mennyit nyer – pedig a nyolcadik helyet szereztük meg. (További részletek a The Guardian cikkében olvashatók.)

Persze mielőtt nagyon elszállnánk magunktól, érdemes hozzátenni néhány dolgot.

Egyrészt az országok eredményei csak feltételesen hasonlíthatók össze, hiszen a feltételek – például az állami vagy egyéb támogatás nagysága – aligha egyenlőek.

Ahol anyagi szempontból is ideálisak a felkészülési körülmények, ott nyilván nagyobb az esély a sikerre. Az Orbán-kormány például nagyon ráfeküdt a témára:  2011 és 2021 között megötszörözte a sportra költött összeget. (Több sportoló persze külföldön készült fel az olimpiára, de feltételezhetően közvetetten vagy közvetve ehhez is kaptak itthonról támogatást.)

Másrészt számos ország kvázi megvásárolja az érmeket az esélyes sportolók megszerzésével. Őszintén szólva Magyarország például a taekwando aranyérmet vásárolta meg, hiszen a magyar szülők gyermekeként Spanyolországban született, nevelkedett és jelenleg is ott élő, finn edzővel Madridban készülő és a kiváló versenyzéssel olimpiai aranyérmet nyerő Márton Vivianáról aligha mondható el, hogy a magyar sport szülöttje (még akkor sem, ha a 18 éves sportolónő az idéntől hivatalosan már az Újpesti TE sportolója). Ugyanez ezúttal nem sikerült viszont birkózásban, ahol az Oroszországból "igazolt" Iszmail Muszukajev lecsúszott a dobogóról, és ötödik lett.

Az aranygép Ferihegyen
Az aranygép Ferihegyen
Fotó: MOB-Média/Szalmás Péter

Jót tesz a pszichének

Összességében persze nincs vita arról, hogy a magyar élsport – a csapatsportokat leszámítva – ezúttal is kiváló olimpiát zárt.

És ne csak az érmesekről beszéljünk, hanem a többiekről is. Például Vas Blankáról, aki az utolsó méterekig pariban volt a világsztárokkal az országúti kerékpárosok mezőnyversenyében, és csak centikkel csúszott le a dobogóról, a férfiak mezőnyben a 4. helyen végző Valter Attiláról, és a sort még hosszan folytathatnánk.

Mindez elsősorban nyilván a sportolók sikere, hiszen ők dolgoztak meg érte. Aztán az edzőjüké, az egyesületeké, a városuké, az országuké, a nemzetüké.

A sikeres olimpiai szereplés jót tesz az ország pszichéjének: a közös élmény talán tompítja a feszültségeket és szűkíti az árkokat. És még mozgásra is ösztönöz. Legalábbis reméljük, hogy így lesz!

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Ezer nap háború – túszul ejtett társadalmak és újratöltött darwinizmus
Wéber Balázs | 2024. november 19. 18:39
Bár az ukrajnai totális háború már ezer napja folyik, a megoldáshoz ez idő alatt egy jottányit sem kerültünk közelebb. Sőt, eszkalálódik a helyzet: kedden már a nukleáris válaszcsapás lehetősége is az asztalra került. A geopolitikai játszmák túszul ejtették a társadalmakat, a darwinizmus elve mindent visz. Nagyító alatt ezúttal egy elfajult konfliktus.
Szubjektív Felhőtlen rettegés a fáraó átkától
Valkai Nikoletta | 2024. november 16. 05:44
Miután az esős októberben végre leléptünk Magyarországról, három dolgot nem láttunk egy héten keresztül. Az egyik a felhő. A másik kettő ennél jóval kézzelfoghatóbb, de ezekből sincs Egyiptom turisztikai fővárosában, Hurghadában. Mi változott az északkelet-afrikai országban néhány év alatt, és mi maradt szinte ugyanúgy az ókori birodalom óta? A Világjáróban hat év után visszatértünk oda, ahol a félelem egyvalami miatt ismét úgy lengett körül minket, mint az állandóan fújó szél a Vörös-tenger felől. 
Szubjektív „Mindenkit kicsinálnak” – dübörög a Magyar Pétert Lejárató Hadművelet – Ez Viszont Privát
Izsó Márton – Juhász Gábor – Litván Dániel – Vég Márton – Wéber Balázs | 2024. november 15. 18:46
Titokban hangfelvételt készítettek Magyarország legnagyobb ellenzéki pártjának a vezetőjéről, a hanganyagokat pedig éppen akkor hozták nyilvánosságra, amikor a Tisza Párt népszerűségben már kezdte megelőzni a Fideszt – egyelőre ennyit lehet biztosan elmondani a héten kipattant lehallgatási botrányról. A Tisza Párt elnöke persze, úgy tűnik, maga is hibázott, amit a kormánypárt kíméletlenül kihasznál. Mindeközben arról alig esik szó, hogy a liszt 45, a tojás pedig 26 százalékkal drágult egy év alatt, és szegények tömegei kukáznak 50 forintos üvegek után kutatva – Magyarország, 2024.
Szubjektív A kínai hadsereg stratégiai terve Trump kihívásaira
Káncz Csaba | 2024. november 10. 10:47
A kínai hadsereg belső jelentése szerint az ukrán konfliktus lezárását követően az USA és Oroszország kapcsolataiban jelentős átrendeződés következhet be, amely az ellentétből partnerséggé válhat. A hadsereg a politikai vezetésnek a 2025 és 2027 közötti stratégiai ablak kihasználását ajánlja, amelyet optimálisnak tartanak „a tajvani kérdés rendezésére”. Káncz Csaba jegyzete.
Szubjektív Fürdőzés az árvizek szomszédságában – egy andalúziai nyaralás elviselhetetlen könnyűsége
Litván Dániel | 2024. november 9. 06:13
Érezheti jól magát az ember egy szörnyű tragédia szomszédságában? A Világjáró kényelmetlen, de nem kellemetlen közelségbe került a spanyolországi árvizekhez, miközben Andalúziát járta. Véres örökség, természetpusztítás, balzsamos őszben sütkérező német nyugdíjasok, gyomorszájra támadó katedrálisok, lágyan csobbanó hullámok – furcsa gondolatok egy túl jól sikerült nyaralásról.
Szubjektív Orbán Viktor fényt lát az alagút végén, de Trump győzelme a mozdony lámpája – Ez Viszont Privát
Bozsó Péter - Juhász Gábor - Izsó Márton - Kovács-Angel Marianna - Litván Dániel | 2024. november 8. 19:13
Felfoghatatlan, mégis érthető Donald Trump fölényes győzelme? De ha így van, akkor Orbán Viktornak nem örülnie kéne annak, ami Amerikában történt, hanem félnie attól, hogy abba bukhat bele, ami Harris vesztét okozta. És mi a helyzet Magyar Péter dombóvári meghátrálásával, különösen a Tisza fölényes vezetését mérő kutatás tükrében? E témákról is szó esett az Ez Viszont Privát 26. adásában, amelyben Bózsó Péter, Kovács-Angel Marianna és Litván Dániel beszélgettek.
Szubjektív Joe Biden menjen nyugdíjba! Kulcsfontosságú évek várnak Amerikára
Kollár Dóra | 2024. november 8. 15:21
Az amerikai választás végeredménye útkeresési válságba taszítja a Demokrata Pártot. Jegyzet.
Szubjektív Trump vagy Harris? És ki a magyar megfelelőjük? — járókelőket kérdeztünk
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2024. november 5. 10:45
Kire szavazna az utca embere az amerikai elnökválasztáson, és miért? Melyik jelölt jobb Magyarországnak? A hazai politikában ki lehet Donald Trump és Kamala Harris? Magyar Péter melyik jelölthöz áll közelebb?
Szubjektív Nem szeretek személyesen ügyet intézni, most is ötödszörre sikerült időpontot találni – az utca emberét kérdeztük
Dobos Zoltán - Izsó Márton | 2024. november 2. 09:39
Egyre több lehetőség nyílik online intézni hivatalos ügyeinket, azonban ehhez hamarosan elengedhetetlen lesz az okostelefon. Most viszont arra voltunk kíváncsiak, az emberek mennyire ragaszkodnak a személyes ügyintézéshez. Az utca embere sorozatunkban azt is megkérdeztük, mi lesz azokkal, akiknek vagy nincs okoseszközük, vagy nem tudják azt kezelni. Videó.
Szubjektív Barangolás a holtak birodalmában, Párizstól Stockholmig
Elek Lenke | 2024. november 2. 05:46
Kinek jut eszébe huszonévesen külföldön temetőket látogatni? Senkinek. Mint ahogy az elmúlás sem. A temetői turistáskodáshoz meg kell érni. De ennek is eljön az ideje. A Világjáró ezúttal világhíres temetőkben tett vizitjeit idézi fel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG