Gondolt már arra, mekkora hővonzata van annak, ha felrak kedvenc kutyusáról egy fotót a Facebookra, rákeres a barátnőjére, vagy körbeküldi az előző esti vidám baráti összejövetelről készült posztokat?
Tízezer lakást temperálnak vele
Odensében a szerverek által megtermelt hőt a távfűtésre használt víz felmelegítésére használják fel – kiszolgálva így a lakosság egytizedét. A riport szerint ez úgy működik, hogy a helyi számítógépes adatközpontban működő szerverek által termelt hőt nem hagyják kárba veszni: ahelyett, hogy a környezetbe szivattyúznák ki, összekötötték a helyi távhőszolgáltató rendszerrel. Ennek köszönhetően a beérkező 27 Celsius-fokos vizet az adatközpont által termelt hő felmelegíti, és nagyjából 70 Celsius-fokosan táplálják vissza a rendszerbe.
A város 200 ezer lakosa nagyjából 100 ezer háztartásban él, ennek nagyjából 10 százalékát tudják ily módon fűteni.
Szélenergiával, szén nélkül
Andersen meséiből – itt született a világhírű meseíró – az derül ki, hogy errefelé minden napos és vidám, de a valóságban a hónapok legtöbbje hideg, nedves és sötét. Most, a Facebook odensei adatközpontjának köszönhetően, az itt lakók jó része kevésbé fog fázni, miközben hosszú távon élvezi majd a szénmentes fűtés előnyeit.
A különleges építészeti megoldásokkal büszkélkedő Odense Data Center fenntarthatósági elveinek megvalósítása már évekkel ezelőtt elkezdődött. A létesítményt a hővisszanyerést szem előtt tartva tervezték. A jelenlegi cél az, hogy évente 100 ezer MWh energiát nyerjenek vissza, amely 6 900 otthon felmelegítéséhez elegendő, de jut belőle egy helyi kórház fűtésének támogatására is.
Mint minden Facebook-adatközpontot, ezt is 100 százalékban megújuló energia működteti. Egy új szélenergia-projekt évente több villamos energiát ad hozzá az északi hálózathoz, mint amennyit az adatközpont fogyaszt.
Látogatni is lehet
A Fjernvarme Fyn nevet viselő üzem hőszivattyús létesítménye üvegfallal van felszerelve, hogy a látogatók, az iskolásoktól az energiamérnökökig, megtekinthessék a helyi közösséget támogató energiahatékony infrastruktúra működését. A teljes folyamatot, a szerverek áramellátásától a hőátadásig, száz százalékban megújuló szélenergia támogatja.
Hasonló elv alapján a kisebb építményekből, például szupermarketekből visszanyert hőt is felhasználják egy-két közeli épület fűtésére.
A helyi Facebook-központ környezetvédelmi eredményeit dicsérte a minap Dan Jørgensen, Dánia éghajlat-, energia- és közüzemi minisztere is az Instagramon, kiemelve, hogy csak megújuló energiára épül (saját szélerőműparkjukból), és a többlethőt a távfűtési rendszerbe táplálja, ami példaértékű.
A fotóink hőt termelnek
Dánia, mint ország, azt a célt tűzte ki, hogy 2030-ra teljesen megszünteti a szénfelhasználást. Odense még merészebb tervvel állt elő: 2023-ra fokozatosan kivonják innen a szenet, mint fűtési alapanyagot, amelytől a város 30 százaléka még mindig függ. Ez igen dicséretes teljesítmény lenne a várostól, amely éppen most ünnepelte fennállásának 1031. évfordulóját.
Az adatközpont a fenti innováció eredményeként akár 25 százalékkal is csökkentheti a település szénigényét. "Elképesztő, hogy amikor képeket teszünk közzé a háziállatainkról, a családunkról és bármi másról a Facebookon, az olyan mennyiségű hőt termel, amellyel közel 7 ezer otthont tudunk fűteni" – mondta Peter Rahbæk Juel, Odense polgármestere, majd hozzátette: büszke rá, hogy városuk példaként szolgálhat más számítógépes központok hőjének hasznosításához, ezzel pedig a klímavédelemhez, szerte a világon.