3p

A mikrochipek gyártásához nagyon tiszta körülmények kellenek. Na és egy csomó víz, ami problémát jelenthet. 

A félvezetőket - azaz chipeket gyártó vállalatok, élükön a világ egyik legnagyobb és legfejlettebb cégével, a tajvani TSMC-vel bajba kerülhetnek, ha a globális felmelegedés miatt nem lesz elegendő vizük termelésük fenntartásához. 

A TMSC miatt már kongatják a vészharangot. Fotó: Arisa Moriyama
A TMSC miatt már kongatják a vészharangot. Fotó: Arisa Moriyama

A TSMC a chipeket tervező vállalatok, az utóbbi időszakban az amerikai részvénypiacon óriási menetelést bemutató Nvidia, az Apple és mások megrendelése alapján bérgyártást végez. Ennél a cégnél készülnek a mesterséges intelligencia kiszolgálásához szükséges félvezetők is, amelyek jelenleg a legfejlettebb termékeknek számítanak ebben az ágazatban.

A chipgyártók azonban a „szomjas” vállalatok közé tartoznak a S&P Global Ratings hitelminősítő elemzése szerint.  A mikrochipek a mobiltelefonoktól kezdve az autókon át a tévékig nagyon sok használati tárgyban megtalálhatók, így ez a probléma elég aggasztó. Nagy vízigényük magyarázata egyrészt berendezéseik hűtési igénye, másrészt a termeléshez szükséges extratiszta, teljesen pormentes környezet megteremtése. Minél fejlettebb egy félvezető, annál több vízre van szükség az előállításához, mert annál több lépcsőben történik a gyártása.

Új mértékegység: Egy "hongkongnyi" víz 

A TSMC vízfelhasználása például 35 százalékkal nőtt, amikor 2015-ben bevezették a 16 nanométeres technológiát – derül ki az S&P adataiból. A kérdés egyebek mellett az, milyen hatással lehet a víz előteremtésének nehezebbé válása a mikrochipek piaci árára? Mivel a TSMC a világ egyik legnagyobb vállalata, bármely fennakadás a működésében nagy gondot okozhat az ellátási láncokban. Ugyanakkor a piaci dominancia lehetővé teszi, hogy emelje az árait, ha szükséges. Emellett növelheti a nagyobb árréssel előállított, fejlettebb termékei súlyát gyártásában.

A félvezetőipar vízfogyasztása közepes-magas lehet, emellett egy számjegyű tempóban növekedhet a következő években. Nem kétséges ugyanis, hogy jelentősen erősödni fog a kereslet az ágazat termékei iránt. Beszédes, hogy az iparág világszinten jelenleg annyi vizet fogyaszt, mint a 7,5 millió lakosú Hongkong. Ezért aztán a vízellátás biztonsága olyan kérdéssé válik, ami befolyásolja a félvezetőgyártó cégek hitelbesorolását is. Ez a probléma pedig a termékeken át a vásárlók pénztárcáját is elérheti. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika A TV2 is nagyot ment Kapu Tibor hazatérésének közvetítésével
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 11:04
Július 15-én a második magyar kutatóűrhajós, Kapu Tibor és az AX-4 űrmisszió legénysége épségben hazatért a Nemzetközi Űrállomásról. A nem mindennapi eseményt a Tények Plusz HUNOR különkiadásának köszönhetően élőben követhették a nézők épp úgy, mint az űrmisszió rakéta-indítását június végén. A hazatérés pillanatainak közvetítésével a TV2 magasan a legnézettebb csatorna volt a Tények Plusz különkiadásának idősávjában mindkét korcsoport esetében.
Tudomány-technika Miért nincsenek kamerák a repülőgépek pilótafülkéiben?
Litván Dániel | 2025. július 17. 10:11
Ha lennének, már valószínűleg pontosan tudnánk, mi történt az Air India lezuhant gépével. Így meg csak találgatunk. Kinek fájna, ha bekameráznák a több száz embert szállító, százmillió dolláros gépek pilótafülkéit?
Tudomány-technika Szovjet szörnyet kelt életre Kína?
Litván Dániel | 2025. július 16. 10:16
A hidegháború egyik legbizarrabb fegyverét élesztheti fel Kína. A csendes-óceáni hadszíntér lenne az ideális terepe ezeknek a szörnyszülötteknek?
Tudomány-technika A magyarok jobban bíznak a mesterséges intelligenciában, mint az államban
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 09:07
Miközben a mesterséges intelligencia (AI) világszerte egyre nagyobb hatással van a mindennapi életre, a magyarok túlnyomó többsége már most ismeri a technológia alapjait, és bízik benne, hogy a vállalatok felelősen használják az adatokat – derül ki az Ipsos legfrissebb nemzetközi AI Monitor 2025 kutatásából. A felmérés szerint az emberek nem bíznak abban, hogy az állam felelősségteljesen tudja szabályozni a mesterséges intelligenciát. A hazai válaszadók ebben a kérdésben a legpesszimistábbak közé tartoznak, és nem látják optimistán az AI gazdaságra gyakorolt hatását sem.
Tudomány-technika Világsikert ért el egy magyar hátterű 3D hologram-megoldás
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 08:22
A HoloX nemzetközi szinten is áttörést ért el: a magyar stratégiai kapcsolatokkal rendelkező technológiai vállalat a világ élvonalába került egy rangos nemzetközi díj elnyerésével, amely a leginnovatívabb megoldásokat ismeri el. 
Tudomány-technika Landolt Kapu Tibor kapszulája
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 11:53
Nemsokára kiemelik őket a vízből.
Tudomány-technika Nem vásárolják a kínaiak a kínai telefont
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:41
Kínában éves összevetésben 21,8 százalékkal, 23 millió 716 ezerre estek a mobiltelefon-kiszállítások májusban a kínai Ipari és Információtechnológiai Minisztérium tudományos központja, az Informatikai és Kommunikációs Kutatóintézet (CAICT) adatai szerint.
Tudomány-technika Trump újabb húzása: fontos klímajelentéseket tüntettek el
Kormos Olga | 2025. július 6. 06:04
Donald Trump másodszor is kiléptette országát a párizsi klímaegyezményből, most pedig létfontosságú klímajelentések tűntek el. Véletlen egybeesés lenne? 
Tudomány-technika A mesterséges intelligencia már zsarolni, sőt ölni is hajlandó, ha a túléléséről van szó
Litván Dániel | 2025. június 30. 19:24
Riasztó eredményeket hozott egy MI-modellek biztonságát firtató kísérlet. A mesterséges intelleginciák tudták, hogy tilosban járnak, mégis durva eszközökhöz nyúltak, ha úgy érezték, nincs más választásuk.
Tudomány-technika Élj hosszabban és jobban – világszinten is az elsők között
Natív tartalom | 2025. június 30. 10:49
A Déli Klinika a nemzetközi élvonalhoz csatlakozva hazánkban elsőként vezeti be a legmodernebb technológiákra és tudományos alapokra épülő, komplexitásában egyedülálló, védjegyzett Complex Longevity® programjait.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG