3p

Az üdítőitalokat fejlesztő élelmiszeripari vállalatok új utakat keresnek fogyasztóik érdeklődésének fenntartására. Egy kanadai példa szerint a természet még tartogat kiaknázható lehetőségeket.

Első hallásra eléggé furcsának hangzik az az ötlet, hogy az emberek a fában keringő nedveket igyák meg, ám kanadai üdítőital-gyártók abban bíznak, hogy az egészséges italok következő generációjának ezek lehetnek az alapanyagai – derült ki a BBC beszámolójából. Új termékük megalkotásához a juharszirupból merítettek ihletet.

juharszirupot az amerikai kontinens számos országában leginkább palacsinták ízesítésére használják. Kevésbé ismert, hogy a juharfák nedvét önmagában is fogyasztják juharfavíz formájában. A tiszta, áttetsző folyadék mindössze két százalékban tartalmaz természetes cukrot, ezért csak enyhén édes. Kanadában egyre több élelmiszeripari vállalat kínálja palackos és dobozos kiszerelésben. Az alapanyagot leszűrik és pasztörizálják, hogy eltávolítsák belőle a mikroorganizmusokat.

A juharlé lesz az új kóla?
A juharlé lesz az új kóla?
Fotó: Maple3.ca

A PR-szakemberek természetesen megtalálták a módját, hogyan népszerűsítsék ezt a terméket. Úgy fogalmaznak, hogy aki juharfavizet iszik, az egyenesen a vad kanadai erdők erejét juttatja a testébe. Leginkább a kókuszvízhez hasonlítják, amely a kókuszdió belsejében összegyűlő természetes folyadék.

Nagy jövő előtt állhat a kanadai erdők „kincse”

Kanada a juharszirup legnagyobb gyártója, a világtermelés 80 százaléka innen származik. Ennek nyomán a juharfavíz őshazája is az észak-amerikai ország, különösen Quebec tartomány, ahonnan a juharszirup 90 százaléka érkezik. Az úttörő a Maple3 nevű vállalat volt, amely elsőként kezdett el juharfavízzel foglalkozni. A cég 2021 óta megduplázta ebből származó profitját, mivel eladásai országszerte növekedtek.

A juharfavíz iránti kereslet azonban nemcsak Kanadában erős: a vállalat értékesítésének háromnegyede már exportból származik. A termék kapható Franciaországban, Japánban, Szingapúrban és Dél-Koreában is. Létezik szénsavas változata is, amelyet természetes gyümölcsízekkel dobnak fel.

Bár a juharfavíz piacán egyelőre még sok a növekedési lehetőség, a számok azt mutatják, hogy a termék még gyerekcipőben jár. Az eladások 2024-ben összesen 506 millió dolláros bevételt hoztak, de egyes előrejelzések szerint ez az összeg 2033-ra 2,6 milliárd dollárra nőhet. Összehasonlításképpen: a kókuszvízpiac bevétele 2023-ban elérte a 7,7 milliárd dollárt, míg a juharszirup-eladások 2024-ben 1,7 milliárd dollárt hoztak. A siker egyik kulcsa az lehet, hogy sokan egészségesebb alternatívának tartják, mivel a fában keringve ásványi anyagokat old ki a farostokból. Egy 2019-es kutatás azonban nem támasztotta alá, hogy különleges gyógyhatással bírna, ráadásul az ára is elég magas: egy palack juharfavíz áráért három hagyományos kólát lehet venni. Érdekes párhuzam, hogy több mint száz évvel ezelőtt a ma sokat kritizált kóla is gyógyhatású termékként kezdte pályafutását.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika Trump újabb húzása: fontos klímajelentéseket tüntettek el
Kormos Olga | 2025. július 6. 06:04
Donald Trump másodszor is kiléptette országát a párizsi klímaegyezményből, most pedig létfontosságú klímajelentések tűntek el. Véletlen egybeesés lenne? 
Tudomány-technika A mesterséges intelligencia már zsarolni, sőt ölni is hajlandó, ha a túléléséről van szó
Litván Dániel | 2025. június 30. 19:24
Riasztó eredményeket hozott egy MI-modellek biztonságát firtató kísérlet. A mesterséges intelleginciák tudták, hogy tilosban járnak, mégis durva eszközökhöz nyúltak, ha úgy érezték, nincs más választásuk.
Tudomány-technika Élj hosszabban és jobban – világszinten is az elsők között
Natív tartalom | 2025. június 30. 10:49
A Déli Klinika a nemzetközi élvonalhoz csatlakozva hazánkban elsőként vezeti be a legmodernebb technológiákra és tudományos alapokra épülő, komplexitásában egyedülálló, védjegyzett Complex Longevity® programjait.
Tudomány-technika Robot ringatja az újszülött bölcsőjét, a gépek már tanulnak a hibáikból
Kovács-Angel Marianna | 2025. június 27. 15:01
Olyan gyorsan fejlődik a mesterséges intelligencia, hogy ma még csak tippelni lehet, mennyire alakítja át a hétköznapokat. A Bosch most bemutatott fejlesztései segítenek elképzelni, hogyan élhetünk egy olyan világban, ahol az AI már szinte mindenhol jelen van.
Tudomány-technika Kína betilt egyes power bankeket a repülőgépeken
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 11:36
Tűzesetek miatt szigorítják a szabályokat, csak 3C tanúsítványos töltő vihető fel.
Tudomány-technika Az emberiséget elpusztíthatják a gépek – figyelmeztet a mesterséges intelligencia keresztapja
Kovács-Angel Marianna | 2025. június 22. 17:06
„Tíz-húsz százalék esély van arra, hogy az emberiséget elpusztítják a gépek” – figyelmeztet Geoffrey Hinton, a mesterséges intelligencia (MI) egyik atyja. A Google volt vezető kutatója szerint az MI túl gyorsan fejlődik, és komoly veszélyt jelent: a tömeges elbocsátásoktól kezdve a manipuláción és autonóm fegyvereken át egészen az emberi faj lecseréléséig.
Tudomány-technika A Pentagon rámegy a mesterséges intelligenciára
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 11:47
200 milliós szerződést kötöttek.
Tudomány-technika AI-háború készül? Az OpenAI neki mehet a Microsoftnak
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 09:46
Az OpenAI trösztellenes eljárást fontolgat fő befektetője, a Microsoft ellen egy vitás ügy miatt.
Tudomány-technika A magyar cégek így vetik be a mesterséges intelligenciát
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 09:03
Egyre több hazai cég használ mesterséges intelligenciát, de kevés a tudatos felkészülés.  
Tudomány-technika Nobel-díjas tudós: ezt teheti velünk a mesterséges intelligencia
Kovács-Angel Marianna | 2025. június 14. 16:59
A mesterséges intelligencia egyszerre ígér forradalmat és kelt aggodalmat: sokan technológiai csodát látnak benne, mások veszélyt. Daron Acemoglu Nobel-díjas közgazdász szerint azonban a valóság jóval visszafogottabb. Az AI ma még nem kínál gazdasági áttörést – és aki vakon rohan utána, könnyen zsákutcába jut.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG