3p

Hamarosan elkészül annak kutatócsoportnak a jelentése, amely a klímaváltozás megelőzését szolgáló globális beavatkozás kockázatait mérlegeli. A beavatkozásokra szükség van, de a hatásukat egyelőre nehéz megmondani. 

Az elmúlt néhány év elviselhetetlen hőhullámai és az elmaradó telek arra utalnak, hogy a klímaváltozás nem kopogtat, hanem dörömböl az emberi társadalmak ajtaján.

Egyre inkább elkerülhetetlennek látszik, hogy meg kell fontolni egy a geoengineering fogalomkörébe tartozó módszer alkalmazását – írta Edwin Chen klímaváltozással foglalkozó szakújságíró a Los Angeles Timeson megjelent véleménycikkében, amely egyúttal beharangozza a kérdéssel foglalkozó nagyszabású jelentés később megjelenő eredményeit. 

Az ENSZ Környezetvédelmi Programja már 2023 februárjában felhívta a figyelmet arra, milyen veszélyt rejthet magában, ha a világ országai nem foglalkoznak nemzetközi szinten a geoengineeringgel, azaz a Föld klímájának manipulálásának lehetőségével. A világszervezet szerint a klímaváltozás már érezhető hatásai olyan erősek lehetnek egyes országokban, hogy kikényszerítik a politikai beavatkozást.

Muszáj tenni valamit, de egyelőre kérdés, hogy mit. Fotó: Pixabay
Muszáj tenni valamit, de egyelőre kérdés, hogy mit. Fotó: Pixabay

Jelenleg a geoengineering eszköztára ígér érezhető hatást politikai értelemben belátható időn belül, így előfordulhat, hogy egy-egy ország önkényesen válogat a lehetőségek közül. Mivel ezeknek a módszereknek a hatását csak becsülni lehet, az ilyen egyoldalú lépések következményei beláthatatlanok. 

Radikális megoldások segíthetnek nagy kockázattal

A kutatók három olyan módszert mérlegelnek, amelyek gyors eredményeket ígérnek. Mindhárom az üvegházhatást manipulálná.

  • Az egyik kéntartalmú areoszol kiszórásával olyan fátylat hozna létre az égen, amely visszaverné a napsugárzás egy részét.
  • A másik a tenger feletti felhők „sózásával” növelné azok fényvisszaverő képességét.
  • A harmadik jégkristályok kiszórásával elvékonyítaná a magasan úszó pehelyfelhőket, megkönnyítve a hőt hordozó infravörös sugárzás távozását.

A gond az, hogy a kutatók számítástechnikai modellek segítségével csak találgatják, milyen mellékhatásokkal járhatna ezeknek a módszereknek a használata. Eddig csak annyit tudtak javasolni, hogy a kormányok adjanak több pénzt a geoengineeringgel kapcsolatos kutatásokra. 

A 16 tagú független Global Commission on Governing Risks form Climate Oveshoot nevű kutatócsoport 2022-ban jött létre, és hamarosan előáll vizsgálódásai eredményével. A csoport nevében szereplő „oveshoot” arra utal, hogy azt fürkészik, milyen tudományos és geopolitikai következményei lennének, ha a Föld légkörének átlaghőmérséklete több mint 1,5 Celsius-fokkal nőne az ipari társadalom kora előtti időszakhoz képest.

Nincs alternatívája a szén-dioxid-kibocsátás radikális csökkentésének, de fel kell készülni a  legrosszabbra is – mondta a csoport egyik tagja Frances Beinecke klímaaktivista, tudományos kutató. 

A sazkértők egyébként már 1965-ben felhívták Lyndon Johnson akkori amerikai elnök figyelmét arra, hogy a felhők fényvisszaverésének erősítésével csökkenteni lehet a földi légkör hőmérsékletét. Azóta évtizedek teltek el úgy, hogy a politikusok és a nagyközönség csak legyintett a problémára. Ma pedig nincs más lehetőségünk, mint hogy túlélésünk érdekében megfontoljunk olyan lehetőségeket, amelyeket néhány éve túl kockázatosnak minősítettünk.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika Kezdhetik csomagolni az emberek a batyut, amit a világvége után visznek magukkal
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 15:03
A környezetvédők szerint, ha a földi légkör éves átlagos hőmérséklete több mint 1,5 Celsius-fokkal emelkedik, akkor jöhetnek az igazi katasztrófák. Szerencsétlen bolygónk 2024-ben átlépte ezt a határt.
Tudomány-technika Nem gondolná, mitől olyan méregdrága a „himalájai arany”
Kormos Olga | 2025. január 19. 14:23
A villámcsapások miatt sokaknak az életébe kerülhet a hagyományos kínai orvoslásban nagyra értékelt hernyógomba, más néven a „himalájai arany” begyűjtése.
Tudomány-technika Dagad a TikTok botránya
Privátbankár.hu | 2025. január 11. 14:40
A politikusok szerint a kínai kormány a TikTokot kémkedésre és befolyásolási műveletekre használhatja.
Tudomány-technika Kukkoló titkos vagy nagyon jó tanácsadó: mindkettő lehetséges
Privátbankár.hu | 2025. január 4. 10:36
A mesterséges intelligencia 2024-ben berágta magát a vállalatok tevékenységébe. Még az üzleti modelljüket is megváltoztatja. Vigyázni kell azonban, mert egy kétélű fegyverről van szó. 
Tudomány-technika Dél-koreai légikatasztrófa: a szakértők hozzájutottak a hangrögzítőből származó adatokhoz
Privátbankár.hu | 2025. január 1. 14:44
Szakértők sikeresen kinyerték a 179 halálos áldozatot követelő dél-koreai repülőgép-szerencsétlenség után előkerült fedélzeti adatrögzítők egyikében tárolt adatokat.
Tudomány-technika Most még szenzációszámba megy, de az áram sorsára juthat rövidesen
Privátbankár.hu | 2024. december 31. 14:38
Az elmúlt két évben a mesterséges intelligencia (MI) a sajtóorgánumok címlapjain és nyitóoldalain szerepelt, ám egyszer ennek is vége szakad. Ez nem jelenti azt, hogy MI eltűnne az emberek életéből. 
Tudomány-technika Vadásznak az átlagemberekre a csalók, a védekezés új eszközöket igényel
Privátbankár.hu | 2024. december 31. 12:11
A mesterséges intelligencia korában senkiben sem bízhat meg az ember első hallásra vagy látásra. A családtagoknak is azonosítaniuk kell egymás előtt magukat, mielőtt szóba állnak egymással.
Tudomány-technika Súlyos légikatasztrófa: valami nem stimmel a magyarázattal
Privátbankár.hu | 2024. december 29. 14:20
Bizonytalanság övezi szakértők körében a Dél-Korea területén történt, az eddigi legtöbb halálos áldozatot követelő repülőgép-szerencsétlenség lehetséges okait, különösen a madárbecsapódásról szóló első hivatalos feltételezést.
Tudomány-technika Akkor mennyibe is kerül egy okostelefon? Kapott egy pofont a slágertéma
Buksza blog | 2024. december 3. 07:16
Az Apple új iPhone-jának halvány kezdeti értékesítési adatai azt mutatják, hogy az okos mobilok felhasználóit egyelőre nem nyűgözték le annyira annak MI-képességei, hogy megadják az újdonság árát.
Tudomány-technika Hiánypótló egészségügyi innovációk megvalósítása kapott zöld utat
Privátbankár.hu | 2024. november 29. 09:55
Először adták át a BioTechUSA az Egészségért Díjakat november 22-én a Néprajzi Múzeumban
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG