7p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A 2023-as év sem volt unalmas az űrmissziók szempontjából, de 2024 még izgalmasabb évnek ígérkezik az űrkutatásban.

Számos új küldetés célozza meg a Holdat, de január 8-án mindjárt egy magyar vonatkozású eseménnyel indul az év. Aztán az év második felében több izgalmas projekt ér fontos szakaszba: szeptemberben a Martian Moons eXploration küldetés, októberben az Europa Clipper és Hera, novemberben pedig az Artemis II és a VIPER a Holdra küldetés – ha minden a tervek szerint alakul.

1. Holdra megy a Hold Alapkezelő

A Puli Space Technologies által készített Téridő plakett az első magyar készítésű tárgy, amely a Holdra utazik január 8-án, hétfő reggel – rajta a HOLD Alapkezelő lenyomatával. A Téridő plakett lesz az első magyar időkapszula a Holdon, amellyel örök emléket állíthatunk többek között a legendás Aranycsapatnak. Egyedi kulturális és társadalmi lenyomat arról, hogy mit tartunk fontosnak a 2020-as évek elején, mit tartunk megőrzendőnek a halhatatlanság számára.

A táblát az űrszonda lábazati szerkezetén helyezik el, ami a leszállóegységgel együtt az égitesten marad. Az esemény élőben itt lesz követhető majd.

A plakett tulajdonképpen egy, a holdi körülményeknek is ellenálló fémből készült 200×200 milliméteres, 160 grammos tábla, melyen mikrofilm-szerűen lehet olvasni és látni azokat a tartalmakat, melyeket a különböző szponzorok, cégek és magánszemélyek tartanak fontosnak. Fotó: Depositphotos
A plakett tulajdonképpen egy, a holdi körülményeknek is ellenálló fémből készült 200×200 milliméteres, 160 grammos tábla, melyen mikrofilm-szerűen lehet olvasni és látni azokat a tartalmakat, melyeket a különböző szponzorok, cégek és magánszemélyek tartanak fontosnak. Fotó: Depositphotos

És ha már magyar vonatkozású hírrel kezdtük, az igazi űrmissziók előtt még azt is meg kell említeni, hogy a tavaly bemutatott négy magyar űrhajósjelölt közül egyikük harmincnapos tudományos küldetést végezhet majd 2024 végén-2025 elején a Nemzetközi Űrállomáson. A magyar űrhajóst az Axiom Space viszi fel majd az űrbe.

2. Europa Clipper

A NASA a Jupiter egyik legnagyobb holdját, az Európát szeretné feltárni ezzel a projekttel. A fagyos felszínnel borított Európa valamivel kisebb, mint a Föld Holdja, és a jeges páncél alatt valószínűleg egy sós vizű óceán található, amely a tudósok szerint több mint kétszer annyi vizet tartalmaz, mint a Föld összes óceánja együttvéve – ezt már Ali M. Mranson bolygótudós írja, aki összeszedte 2024 hat legfontosabb űrmisszióját.

Az Europa Clipperrel a tudósok azt akarják megvizsgálni, hogy az Európa-óceán megfelelő élőhely lehet-e a Földön kívüli élet számára. A misszió tervei szerint közel ötvenszer repülnek el az Európa mellett, hogy tanulmányozhassák a jeges felszín geológiáját és az alatta rejtőző óceánt. A projekt a Jupiter holdjából kitörő aktív gejzíreket is keresni fogja.

Ez a küldetés megváltoztathatja a tudósok életét, akik abban reménykednek, hogy megértsék az olyan óceáni világokat, mint például az Európáé. A nyitóablak – az időszak, amikor a küldetés elindulhat és elérheti tervezett útvonalát – 2024. október 10-én nyílik meg, és 21 napig tart. Az űrszonda egy SpaceX Falcon Heavy rakétával indul, és 2030-ban érkezik meg a Jupiter rendszerébe.

3. Artemis II

A görög mitológiában az Apolló ikertestvéréről elnevezett Artemis program a NASA terve arra, hogy visszatérjen a Holdra. Ezzel 1972 óta először küldene embert a Holdra, köztük az első nőt és az első színesbőrű űrhajóst.

Az Artemis tervei között szerepel egy hosszabb távú, tartós ottlét az űrben, amely felkészíti a NASA-t arra, hogy végül még messzebbre – a Marsra – küldjön embereket. (Itt hívjuk fel olvasóink figyelmét az Apple érdekfeszítő sorozatára, a For All Mankind-re, amely a témában előreszaladva erről is szól).

Az Artemis II-ben a tervek szerint a négyfős legénység a 10 napos küldetés során az űrhajósokat Hold körüli pályára állítja majd, mielőtt hazatérnének. A tervek szerint az űrmisszió már 2024 novemberében elindul, bár arra is van egy kis esély, hogy 2025-re tolják, attól függően, hogy elkészül-e minden, például a szkafanderek vagy hogy lesz-e elegendő oxigénfelszerelés.

4. VIPER, amely vizet keres a Holdon

A VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover) egy golfkocsi méretű robot, amellyel a NASA 2024 végén a Hold déli pólusát fogja felfedezni. Az eredetileg 2023-ra tervezett indulást azért tolták el, hogy további teszteket hajtsanak végre a leszállórendszeren, amelyet egy magáncég, az Astrobotic fejlesztett ki.

A robotküldetés célja illékony anyagok keresése, amelyek könnyen elpárolognak, mint például a Hold hőmérsékletű víz és szén-dioxid. Ugyanis ezek az anyagok biztosíthatnak forrásokat a Holdon a jövőbeli kutatásokhoz.

A VIPER robot a 100 napos küldetés során akkumulátorokkal, hőcsövekkel és radiátorokkal dolgozik majd, mivel a Hold nappali szélsőséges melege mindent meghatároz.

Napközben  akár 224 Fahrenheit-fok (107 Celsius fok) is lehet, míg a Hold hideg, árnyékos területein a hőmérséklet elérheti az elképesztő -400 F (-240 C) fokot.

A VIPER felbocsátását és a Hold felszínére juttatását 2024 novemberére tervezik.

5. Lunar Trailblazer és PRIME-1 küldetések

A NASA a közelmúltban befektetett egy kisebb, alacsony költségű bolygóküldetésbe, a SIMPLEx-be (Small, Innovative Missions for Planetary Exploration). Ezek a küldetések költséget takarítanak meg azzal, hogy más misszióknál úgynevezett telekocsiként vagy másodlagos rakományként működnek. Ilyen például a Lunar Trailblazer, amely a VIPER-hez hasonlóan szintén vizet fog keresni a Holdon.

De míg a VIPER leszáll a Hold felszínére, és részletesen tanulmányoz egy bizonyos területet a déli pólus közelében, addig a Lunar Trailblazer a Hold körül kering, méri a felszín hőmérsékletét és feltérképezi a vízmolekulák elhelyezkedését. A Lunar Trailblazer jó úton halad, hogy 2024 elején elkészüljön. Mivel azonban másodlagos hasznos teherről van szó, a Lunar Trailblazer startolásának időpontja az elsődleges rakomány indításától függ. A 2024 közepére tervezett PRIME-1 küldetés alapja a Lunar Trailblazer további sorsa. A PRIME-1 megfúrja majd a Holdat – ami a VIPER által használt fúrógép próbaüzeme lesz. Az indulás dátuma attól függ, hogy a korábbi indulások időben megtörténnek-e.

6. A JAXA Mars-holdkutató küldetése

Míg a Föld Holdjára sok minden és mindenki érkezik – kicsik és nagyok, robotok és legénység – 2024-ben a Mars-holdak, a Phobos és a Deimos is hamarosan látogatót kap. A Japán Űrkutatási Ügynökség (JAXA) fejlesztés alatt álló robotmissziója, a Marsian Moon eXploration (MMX) a tervek szerint 2024 szeptembere körül indul.

A küldetés fő tudományos célja a Mars holdjainak eredet-meghatározása. 

A tudósok nem biztosak abban, hogy a Phobos és a Deimos egykori aszteroidák, amelyek a Mars gravitációjával álltak pályára, vagy olyan törmelékből alakultak ki, amelyek már a Mars körül keringtek. Az űrszonda három évet tölt majd a Mars körül, és tudományos műveleteket hajt végre a két hold megfigyelésére. Az MMX még le is fog szállni a Phobos felszínére, hogy mintát gyűjtsön, mielőtt visszatér a Földre.

7. Az ESA Hera küldetése

A Hera az Európai Űrügynökség (ESA) küldetése, amivel visszatér a Didymos-Dimorphos aszteroida rendszerbe, amelyet a NASA DART-misszója látogatott meg 2022-ben. De a DART nem csak meglátogatta ezeket az aszteroidákat, hanem ütközött is az egyikkel, hogy tesztelje a „kinetikus becsapódásnak” nevezett bolygóvédelmi technikát. A DART olyan erővel találta el a Dimorphost, hogy valójában megváltoztatta a pályáját.

A kinetikus ütéstechnika épp erre jó, hogy meg tudja változtatni az aszteroidák útját. Ez pedig hasznos lehet, ha az emberiség valaha talál egy potenciálisan veszélyes tárgyat az űrben, és a Földdel való ütközés elkerülése miatt el kell térítenie azt. A Hera 2024 októberében indul, és 2026 végén jut el Didymos-ba és Dimorphos-ba, ahol az aszteroidák fizikai tulajdonságait fogja tanulmányozni.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika Felturbózták az aggastyánt: vége a macskaparásnak , de ezzel azért van egy kis probléma
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 17:07
A Microsoft felturbózta a Paintet. Jöhet a „fakealkotás-cunami”. 
Tudomány-technika Tisztességtelenül járt el a Facebook, itt az ára
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 19:54
Hatalmas bírságot kapott a Meta.
Tudomány-technika Hogyan válasszunk mesterséges intelligenciát okosan?
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 15:14
A generatív AI képességei rohamosan fejlődnek, de a gépi tanulás és a mesterséges intelligencia más típusai sok eseten jobb, egyszerűbb és költséghatékonyabb megoldást adnak a vállalatoknak. Beruházásuk megtérülése múlik azon, hogy a technológiák, eszközök és módszerek közül mekkora hozzáértéssel választanak.
Tudomány-technika Fűtésszámla és lakásfelújtás: kivételes lehetőség a láthatáron?
Buksza blog | 2024. november 4. 11:02
Soha nem lehet tudni, mik kerülnek ki a vegyészek boszorkánykonyháiból. A festéket helyettesítő fólia a gyártó szerint remek tulajdonsáokkal rendelkezik, de hiteles vizsgálatok ezeket még nem igazolták. 
Tudomány-technika Komoly riválist kap mindenki ellensége
Privátbankár.hu | 2024. október 30. 15:23
Amerikai kutatók laboratóriumi szinten létrehoztak egy olyan hintőporra emlékeztető anyagot, amellyel leválasztható a szén-dioxid a levegőből. Ígéretük szerint ez könnyen menni fog ipari méretben is.
Tudomány-technika Kijött az innovatív országok toplistája, Svájc, Szingapúr és Dánia a dobogós
Privátbankár.hu | 2024. október 25. 13:48
A Német Iparszövetség (BDI) és a Roland Berger “Innovációs mutató 2024” tanulmányában 35 ország gazdasági innovációs képességét hasonlítja össze egy strukturált mérési modell segítségével.
Tudomány-technika Románia belép a jövőbe
Privátbankár.hu | 2024. október 24. 13:13
Románia hamarosan büszkén mondhatja majd el magáról, hogy van egy kvantumszámítási központja, ami igencsak menő high-tech technológiai dolognak hangzik. 
Tudomány-technika Érdemes felkészülni: nem várt helyeken támadhat a húsevő baktérium
László Éva Lilla | 2024. október 23. 10:52
A hurrikánok pusztítása nem csak emberéletekben, anyagi és természeti károkban mérhető. Az özönvízszerű esőzéseket kísérő áradások egészségügyi következményei is rettenetesek lehetnek.
Tudomány-technika Valami nagyon furcsa dolog hozhat egy óriási tudományos áttörést
Kollár Dóra | 2024. október 20. 18:01
A legnagyobb tudományos áttörések néha váratlan, sőt, kicsit undorító helyeken bukkannak fel.  
Tudomány-technika Bejelentették: ők kapták a gazdasági Nobel-díjat 2024-ben
Privátbankár.hu | 2024. október 14. 12:21
Három tudós kapta meg az elismerést.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG