Az amerikai szenátus demokrata többségének vezetője Chuck Schumer felszólította az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalt, hogy vizsgálja meg egy energiaital magas koffeintartalmát és a vállalat gyermekeknek szóló marketingtevékenységét. A Prime Energy konzervdobozokban forgalmazott ital 200 milligramm koffeint tartalmaz 12 unciánként, ami közel két Red Bull vagy egy egész hatos csomag Coca-Cola koffeintartalmának felel meg.
A Prime egy másik italt is árul, a Hydration nevű, palackban kaphatót, amely megjelenésében hasonlít az Energy-hez, de nem tartalmaz koffeint. Schumert szerint "mivel a terméket hidratáló és sportitalként reklámozzák a másikhoz közel azonos formában, a gyerekek valószínűleg úgy nyelik le a dobozokat, hogy a szülők nem tudnak róla".
„Fontos különbséget tenni a sportitalok és az energiaitalok között” – mondja a CNN-nek Leana Wen sürgősségi orvos és a George Washington Egyetem Milken Institute School of Public Health egészségügyi politikájának és menedzsmentjének professzora, aki nem mellesleg állóképességi sportoló is, aki szereti a túrafutást, a nyíltvízi úszást és a triatlonversenyeket.
A sportitalok elektrolitokkal dúsított italok. Fő céljuk, hogy helyreállítsák a nehéz testmozgás és az izzadás során elveszett vizet és elektrolitokat. Olyan elektrolitokat tartalmaznak, mint a nátrium, a kálium, a kalcium és a magnézium. Sokuk szénhidrátalapú, hozzáadott cukrokkal, például fruktózzal, glükózzal és szacharózzal. Néha koffeint is tartalmaznak.
A taurin az "élet elixírje"?
Külön kategóriát képviselnek azonban az energiaitalok, amelyeket gyakran és sajnos összetévesztenek a sportitalokkal. Az energiaitalok jellemzően nagy mennyiségű koffeint tartalmaznak. Több ilyen termék más legális stimulánsokat is tartalmaz, mint például taurin, guarana és L-karnitin. Ezek az energiaitalok rövid távon csökkenthetik a fáradtságot és fokozhatják a teljesítményt. Ezek azonban nem sportitalok, és nem szabad őket használni, ha az elektrolitok és folyadékok pótlása a cél.
Az energiaitalok nagy mennyiségben fogyasztva veszélyesek lehetnek. Az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központja szerint 2011-ben 1499 12 és 17 év közötti serdülő került a sürgősségi osztályra energiaitalokkal összefüggő vészhelyzet miatt. A nagy mennyiségű koffein szabálytalan és gyors szívverést okozhat. Az egyének szorongóvá válhatnak és alvászavarok alakulhatnak ki. Azok, akik sportitalok vagy víz helyett energiaitalokat fogyasztanak, kiszáradhatnak. Továbbá, bár az energiaitalok számos összetevőjét "természetesnek" állítják be, ezek az összetevők sokkal nagyobb mennyiségben lehetnek jelen, mint amennyit az emberek általában fogyasztanak.
Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia azt ajánlja, hogy a gyermekek és serdülők ne fogyasszanak energiaitalokat, ehhez képest a serdülők 30-50 százaléka arról számol be, hogy fogyasztja ezeket. Ennek oka lehet a sportitalok és az energiaitalok összetévesztése, ezért az embereknek ügyelniük kell arra, hogy a célnak megfelelő italt válasszák.
Jó-e a koffein a sportitalokban, és mennyi a túl sok?
A sportitalok használatának elsődleges oka az elektrolitok és folyadékok pótlása. A koffeinnek nincs szerepe az elektrolitok pótlásában, sőt, valójában vízhajtó, ami több folyadékveszteséghez vezet, ezért általánosságban azt tanácsolható, hogy tartsák távol magukat a koffeintartalmú sportitaloktól.
Egyes felnőtt sportolók a teljesítményük fokozására koffeintartalmú italokat választhatnak. Ha ez így van, akkor tisztában kell lenniük a kockázattal, és azzal, hogy pontosan mennyit használnak belőle. A koffein egy stimuláns, amely megnövelheti a pulzusszámot, és káros hatással lehet a teljesítményre is. Emellett függőséget is okozhat.
A koffein negatív hatásai még súlyosabbak, ha fiatalokról van szó. Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia azt ajánlja, hogy a 12 év alatti gyermekek ne fogyasszanak koffeint. A 12 és 18 év közötti gyermekeknek pedig a napi 100 milligramm koffeinbevitelt nem szabad meghaladni.
A legtöbb embernek nincs szüksége sportitalokra. A víz elegendő a hidratáláshoz, és az emberek által fogyasztott ételek általában tartalmazzák a szükséges elektrolitokat. Az enyhe vagy mérsékelt aktivitást végző sportolóknak és a játszótéren játszó vagy iskola utáni szabadidősportot űző gyerekeknek általában nincs szükségük további elektrolitpótló italokra.
Nekik a hidratálás a fő feladatuk, különösen, ha kint meleg van, ilyenkor sok vizet kell inniuk a sportolás előtt, közben és után. Arra is törekedhetnek, hogy tápanyagokkal és elektrolitokkal teli ételeket fogyasszanak. Ilyen például a görögdinnye, a tej, a sajt, a banán, a kókuszvíz és az avokádó. Ha hosszabb ideig végeznek nehezebb tevékenységet, sós dióféléket is fogyaszthatnak.
Azoknak a személyeknek érdemes megfontolniuk a sportitalokat, akik legalább egy órán át vagy hosszabb ideig végeznek erőteljes testmozgást. Hogy szükségük van-e rá, az éghajlattól, a mozgás típusától és intenzitásától függ, valamint attól, hogy hajlamosak-e erősen izzadni.
A legtöbb gyereknek és a serdülőnek inkább óvakodniuk kellene sportitalok használatától. Ezekre legtöbbüknek nincs szüksége, kivéve, ha állóképességi sportokat űznek vagy intenzíven edzenek, ebben az esetben azt javasolható, hogy edzőjükkel és a gyermekorvosukkal közösen dolgozzanak ki egy sportital-tervet. Ha a gyerekek sportitalokat használnak, tartsák távol magukat a magas koffeintartalmú italoktól. Használhatnak olyan italokat is, amelyek csak elektrolitokat tartalmaznak, hozzáadott cukor nélkül, kivéve, ha a szénhidráttartalomra kifejezetten szükség van.