5p

Az orosz-ukrán háború szokatlan területeket is elért, így a videójátékokat is.

A szerepjátékos hőstörténet szerethető karaktereit felvonultató Baldur’s Gate 3 (BG3) mostanra minden idők egyik legsikeresebb videójátékává vált, amely a belga Larian stúdiót egy életre beírta azon fejlesztők közé, akikre a gamerek reménykedve néznek majd egy-egy jó élményért. Miközben a 2023-ban megjelent BG3 egyre-másra nyerte a díjakat, Swen Vincke, a cég alapítója egy más jellegű problémával foglalkozott: orosz fejlesztőinek sorsát egyengette.

Oroszország mindig is a videójátékok egyik fellegvárának számított, legyen szó akár az ott tulajdonképpen nemzeti sporttá vált Counter-Strike taktikai first-person shooter (FPS), lövöldözős játékról, akár más, kevésbé mainstream címekről. A Moscow Times korábbi kutatása szerint minden ötödik orosz rendszeresen játszik, ráadásul a nemek aránya is szokatlanul kiegyenlített: a férfiak 58, míg a nők 42 százalékot tettek ki.

Ilyen gaming kultúra, az olcsóbb környezet, és az alacsonyabb fizetések mellett tehát egyáltalán nem meglepő, hogy az olyan hazai fejlesztések, mint a túlélőjáték-FPS, egyik pillanatról a másikra nagyon népszerűvé váló Escape from Tarkov mellett külföldi stúdiók és játékfejlesztők sora is sereglett az országba. A háború azonban ezt is megváltoztatta.

Elköltöztetni egy stúdiót

A belga Larian számára a háború kirobbanásakor egyértelművé vált, hogy lépni kell. Oroszország 2022-es inváziójakor a Baldur’s Gate 3 fejlesztésének utolsó simításai zajlottak, köztük a szentpétervári stúdióban is, azonban Vincke elmondása szerint ezt gyorsan bezárták, elmondása szerint már korábban is számolt ezzel a lehetőséggel, átgondolta, hogy mit tenne a cég egy hasonló helyzetben.

A Larian problémája a stúdió bezárásával akár meg is oldódhatott volna, hiszen a vállalat más országokban is aktív, a fejlesztés nem akadt volna meg, azonban a cég nem engedte el orosz fejlesztőit. Vincke így fogalmazott:

a döntés azonnal megszületett: nem maradhatunk itt. El kellett költöztetnünk az embereket, mert megjósolható volt, hogy végül mozgósítás lesz, és ez azt jelentette, hogy az egész csapatunknak háborúba kellene mennie.

A szentpétervári stúdióban dolgozó csapat több mint 90 százalékát más stúdiókba helyezték át, ami azt jelentette, hogy a Larian nagykövetségekkel és konzulátusokkal harcolt ennek elintézéséért. A cégvezér ugyanakkor hozzátette, hogy a stáb kimenekítése nemcsak az ő érdeküket szolgálta, hanem az azóta tényleg mindent megnyerő Baldur’s Gate érdekeit is, ugyanis szükség volt rájuk a játék befejezéséhez. Mint mondta,

egy olyan bonyolult gépezetben, mint egy RPG fejlesztése, ahol minden mindennel összefügg, ha hirtelen elkezdesz dolgokat kiszakítani, az egész lánc összeomlik.

Vincke azonban összességében büszke a költöztetés eredményére, mint azt egy interjúban elmondta, nagyon kemény időszak volt, amelynek hatásai több mint 18 hónapig érződtek, de szavai szerint egyáltalán nem szokványos, hogy a fejlesztés közepén egész egyszerűen elveszít egy cég egy stúdiót.

Ukrán fejlesztők Csehországban

Oroszországhoz hasonlóan Ukrajnában is komoly kultúrája van a játékfejlesztésnek, az országhoz köthető szoftverek közül azonban kiemelkedik a S.T.A.L.K.E.R-sorozat, a lövöldözős túlélőhorror egyes részei a csernobili atomerőmű közvetlen vonzáskörzetében játszódnak, ahol titokzatos veszélyek leselkednek a játékosokra.

A komoly rajongótábort összegyűjtő sorozat mögött egy 1995-ös alapítású, kijevi stúdió, a GSC Game World áll. A cég a saját bőrén is mélységesen megtapasztalta az invázió hatását, ugyanis a cég egy korábbi fejlesztője, Volodimir Jezsov, Bahmut közelében, csatában hunyt el 2022 decemberében – halála komoly megrázkódtatást okozott a S.T.A.L.K.E.R rajongóinak körében is, hiszen például az egyik nem játékos karakter is az ő arcát viselte.

A korábban az ukrán hadsereget nyíltan támogató, jótékonysági célokra gyűjtő GSC végül szintén külföldre távozott az ostrom alatt álló országból, így jelenleg a cseh fővárosban, Prágában zajlik a fejlesztés, a legújabb S.T.A.L.K.E.R játék érkezését most szeptember elejére ígérik. Az út idáig egyáltalán nem volt könnyű, hiszen a stúdió beszámolója szerint folyamatosak az orosz hackertámadások, így többek közt egy tesztfelület is kiszivárgott. Érdekesség, hogy a háború a játék nevét is elérte, az eredetileg angolul Heart of Chernobyl („Csernobil szíve”) nevet viselő új rész Heart of Chornobyl néven fog megjelenni – a változtatás mögötti indoklás az, hogy ez az ukrán írásmód helyes angolosítása.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika Akkor mennyibe is kerül egy okostelefon? Kapott egy pofont a slágertéma
Buksza blog | 2024. december 3. 07:16
Az Apple új iPhone-jának halvány kezdeti értékesítési adatai azt mutatják, hogy az okos mobilok felhasználóit egyelőre nem nyűgözték le annyira annak MI-képességei, hogy megadják az újdonság árát.
Tudomány-technika Hiánypótló egészségügyi innovációk megvalósítása kapott zöld utat
Privátbankár.hu | 2024. november 29. 09:55
Először adták át a BioTechUSA az Egészségért Díjakat november 22-én a Néprajzi Múzeumban
Tudomány-technika Más tészta: jó étvágyat a nanospagettihez!
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 19:14
A tudományos kutatások néha fura dolgokon keresztül jutnak el ahhoz az eredményhez, amit várnak tőlük. Ezek közé a furcsaságok közé tartozik a világ legkönnyebb és legvékonyabb spagettitésztája.  
Tudomány-technika Felturbózták az aggastyánt: vége a macskaparásnak , de ezzel azért van egy kis probléma
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 17:07
A Microsoft felturbózta a Paintet. Jöhet a „fakealkotás-cunami”. 
Tudomány-technika Tisztességtelenül járt el a Facebook, itt az ára
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 19:54
Hatalmas bírságot kapott a Meta.
Tudomány-technika Hogyan válasszunk mesterséges intelligenciát okosan?
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 15:14
A generatív AI képességei rohamosan fejlődnek, de a gépi tanulás és a mesterséges intelligencia más típusai sok eseten jobb, egyszerűbb és költséghatékonyabb megoldást adnak a vállalatoknak. Beruházásuk megtérülése múlik azon, hogy a technológiák, eszközök és módszerek közül mekkora hozzáértéssel választanak.
Tudomány-technika Fűtésszámla és lakásfelújtás: kivételes lehetőség a láthatáron?
Buksza blog | 2024. november 4. 11:02
Soha nem lehet tudni, mik kerülnek ki a vegyészek boszorkánykonyháiból. A festéket helyettesítő fólia a gyártó szerint remek tulajdonsáokkal rendelkezik, de hiteles vizsgálatok ezeket még nem igazolták. 
Tudomány-technika Komoly riválist kap mindenki ellensége
Privátbankár.hu | 2024. október 30. 15:23
Amerikai kutatók laboratóriumi szinten létrehoztak egy olyan hintőporra emlékeztető anyagot, amellyel leválasztható a szén-dioxid a levegőből. Ígéretük szerint ez könnyen menni fog ipari méretben is.
Tudomány-technika Kijött az innovatív országok toplistája, Svájc, Szingapúr és Dánia a dobogós
Privátbankár.hu | 2024. október 25. 13:48
A Német Iparszövetség (BDI) és a Roland Berger “Innovációs mutató 2024” tanulmányában 35 ország gazdasági innovációs képességét hasonlítja össze egy strukturált mérési modell segítségével.
Tudomány-technika Románia belép a jövőbe
Privátbankár.hu | 2024. október 24. 13:13
Románia hamarosan büszkén mondhatja majd el magáról, hogy van egy kvantumszámítási központja, ami igencsak menő high-tech technológiai dolognak hangzik. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG