A szerepjátékos hőstörténet szerethető karaktereit felvonultató Baldur’s Gate 3 (BG3) mostanra minden idők egyik legsikeresebb videójátékává vált, amely a belga Larian stúdiót egy életre beírta azon fejlesztők közé, akikre a gamerek reménykedve néznek majd egy-egy jó élményért. Miközben a 2023-ban megjelent BG3 egyre-másra nyerte a díjakat, Swen Vincke, a cég alapítója egy más jellegű problémával foglalkozott: orosz fejlesztőinek sorsát egyengette.
Oroszország mindig is a videójátékok egyik fellegvárának számított, legyen szó akár az ott tulajdonképpen nemzeti sporttá vált Counter-Strike taktikai first-person shooter (FPS), lövöldözős játékról, akár más, kevésbé mainstream címekről. A Moscow Times korábbi kutatása szerint minden ötödik orosz rendszeresen játszik, ráadásul a nemek aránya is szokatlanul kiegyenlített: a férfiak 58, míg a nők 42 százalékot tettek ki.
Ilyen gaming kultúra, az olcsóbb környezet, és az alacsonyabb fizetések mellett tehát egyáltalán nem meglepő, hogy az olyan hazai fejlesztések, mint a túlélőjáték-FPS, egyik pillanatról a másikra nagyon népszerűvé váló Escape from Tarkov mellett külföldi stúdiók és játékfejlesztők sora is sereglett az országba. A háború azonban ezt is megváltoztatta.
Elköltöztetni egy stúdiót
A belga Larian számára a háború kirobbanásakor egyértelművé vált, hogy lépni kell. Oroszország 2022-es inváziójakor a Baldur’s Gate 3 fejlesztésének utolsó simításai zajlottak, köztük a szentpétervári stúdióban is, azonban Vincke elmondása szerint ezt gyorsan bezárták, elmondása szerint már korábban is számolt ezzel a lehetőséggel, átgondolta, hogy mit tenne a cég egy hasonló helyzetben.
A Larian problémája a stúdió bezárásával akár meg is oldódhatott volna, hiszen a vállalat más országokban is aktív, a fejlesztés nem akadt volna meg, azonban a cég nem engedte el orosz fejlesztőit. Vincke így fogalmazott:
a döntés azonnal megszületett: nem maradhatunk itt. El kellett költöztetnünk az embereket, mert megjósolható volt, hogy végül mozgósítás lesz, és ez azt jelentette, hogy az egész csapatunknak háborúba kellene mennie.
A szentpétervári stúdióban dolgozó csapat több mint 90 százalékát más stúdiókba helyezték át, ami azt jelentette, hogy a Larian nagykövetségekkel és konzulátusokkal harcolt ennek elintézéséért. A cégvezér ugyanakkor hozzátette, hogy a stáb kimenekítése nemcsak az ő érdeküket szolgálta, hanem az azóta tényleg mindent megnyerő Baldur’s Gate érdekeit is, ugyanis szükség volt rájuk a játék befejezéséhez. Mint mondta,
egy olyan bonyolult gépezetben, mint egy RPG fejlesztése, ahol minden mindennel összefügg, ha hirtelen elkezdesz dolgokat kiszakítani, az egész lánc összeomlik.
Vincke azonban összességében büszke a költöztetés eredményére, mint azt egy interjúban elmondta, nagyon kemény időszak volt, amelynek hatásai több mint 18 hónapig érződtek, de szavai szerint egyáltalán nem szokványos, hogy a fejlesztés közepén egész egyszerűen elveszít egy cég egy stúdiót.
Ukrán fejlesztők Csehországban
Oroszországhoz hasonlóan Ukrajnában is komoly kultúrája van a játékfejlesztésnek, az országhoz köthető szoftverek közül azonban kiemelkedik a S.T.A.L.K.E.R-sorozat, a lövöldözős túlélőhorror egyes részei a csernobili atomerőmű közvetlen vonzáskörzetében játszódnak, ahol titokzatos veszélyek leselkednek a játékosokra.
A komoly rajongótábort összegyűjtő sorozat mögött egy 1995-ös alapítású, kijevi stúdió, a GSC Game World áll. A cég a saját bőrén is mélységesen megtapasztalta az invázió hatását, ugyanis a cég egy korábbi fejlesztője, Volodimir Jezsov, Bahmut közelében, csatában hunyt el 2022 decemberében – halála komoly megrázkódtatást okozott a S.T.A.L.K.E.R rajongóinak körében is, hiszen például az egyik nem játékos karakter is az ő arcát viselte.
Volodymyr Yezhov, one of the developers of @stalker_thegame , died in a battle near Bakhmut, defending Ukraine from russian invaders.
— Defense of Ukraine (@DefenceU) December 26, 2022
Volodymyr was a father of two sons.
Eternal glory to the Hero! pic.twitter.com/jgzZxaZEXO
A korábban az ukrán hadsereget nyíltan támogató, jótékonysági célokra gyűjtő GSC végül szintén külföldre távozott az ostrom alatt álló országból, így jelenleg a cseh fővárosban, Prágában zajlik a fejlesztés, a legújabb S.T.A.L.K.E.R játék érkezését most szeptember elejére ígérik. Az út idáig egyáltalán nem volt könnyű, hiszen a stúdió beszámolója szerint folyamatosak az orosz hackertámadások, így többek közt egy tesztfelület is kiszivárgott. Érdekesség, hogy a háború a játék nevét is elérte, az eredetileg angolul Heart of Chernobyl („Csernobil szíve”) nevet viselő új rész Heart of Chornobyl néven fog megjelenni – a változtatás mögötti indoklás az, hogy ez az ukrán írásmód helyes angolosítása.