Az állatokkal repülni nem a legegyszerűbb dolog, aki próbálta, az tudja – fogalmaz az expressen.se svéd napilap turisztikai melléklete. Csakhogy akit-amit mi bájos, puszilgatni, gyömöszölni való szőrgombócnak, vagy éppen jókora termetű, védelmező, házőrző állatnak tekintünk, az másokat igencsak zavarhat. Elvégre nem nagyon lehet befolyásolni, mikor unja meg a biztonsági övet – igen, ma már sok esetben az autókban is így utaznak a kutyák –, vagy mikor kezd el ugatni és nem hagyja abba.
Vakvezető kutyák felvihetők
Eltekintve attól, hogy ritkán jó érzés egy négylábú családtagot, órákig egyedül hagyva, elhelyezni a repülőgép rideg rakterében, veszélyek is fenyegetik, mint a hőmérséklet-változás és a rossz szellőzés. Ugyanakkor rengeteg szabályt kell figyelembe venni a kisállatok méretére, fajtájára és kosarára vonatkozóan.
Például vakvezető kutyák és segítő kutyák bevihetők a kabinba, míg másokra méretkorlátozások vonatkoznak, a nagyobb háziállatok nemigen vihetők fel. Egyes légitársaságok bizonyos kérésekre – elsősorban biztonsági okokból és a többi utas nyugalma érdekében – eleve nemet mondanak.
Milyen a járat, ha állatbarát
De most jó hírrel szolgál a svéd turisztikai online lap azoknak, akik kedvencükkel szeretnének repülni. A brit K9 Jets légitársaság állatbarát járatokat kezdett kínálni New Yorkba Londonból, Párizsból és Lisszabonból – írja a Time Out.
Idén ősszel új desztinációként várhatóan Dubai, Nizza és Los Angeles is felkerül a listára. Az utasnak két lehetősége van: vagy külön ülést vásárolhat kedvencének, vagy felár nélkül leülhet a földre az ülése mellé – a kutya vagy ő…
Hogy tudja, ki mellett ül
Persze itt is a pénz beszél: a K9 Jets Gulfstream G4-es gépein a gazdi mellett ülhet a kutyája. Ezek kis gépek, többnyire 10 utas szállítására is képesek. Egy hely a K9 Jets járatán körülbelül 95 ezer svéd koronába (nagyjából 2,85 millió forintba) kerül, beleértve az adókat, harapnivalókat és frissítőket.
Előnye, hogy az utas és szőrös barátja együtt, egyszerre sétálhat le a gépről, sorok, ketrecek vagy rakományrészek, valamint várakozás nélkül. A borsos ár lényege, hogy pontosan tudja, ki mellett ül majd a következő néhány órában.
A kutya, mint „vendég” és mint utas
A négylábúak fogadása mára fontos része lett a turizmusnak. A világ vezető szaklapjai rendszeresen közlik a kutyákat legbarátságosabban fogadó szállodák listáját.
De egy országon belül is kialakultak listák: Charlotte Raboff svéd kutyatulajdonos, aki belefáradt abba, hogy nem tudja, nyugodtan viheti-e kedvencét egy adott szállásra vagy sem, pár éve elindította a Kutyabarát szállodák oldalt, és rendszeresen teszteli, listázza a svéd hoteleket, ebből a szempontból.