Telt "házzal" repülnek Budapestről Kairóba az Egyptair gépei. Az október-novemberi roham utáni néhány napos alacsonyabb kihasználtság csak fellélegzés volt a decemberben induló téli főszezon előtt. Gamal Ahdy, a légitársaság budapesti vezetője szerint egyre nő a magyarok utazókedve Egyiptom irányába. Az idén január és november között 43 ezer utast szállítottak, míg egy évvel korábban csak 25 ezren jelentek meg az utaslistákon. A 74 százalékos bővülés annak ellenére tapasztalható, hogy a Budapest-Hurghada közvetlen járatukat leállították - így a Vörös-tenger üdülőhelyei csak átszállással, fapados járattal vagy charterjáratokkal érhetők el kényelmesen. A másik nagyon népszerű célpont, Sharm-el-Sheikh pedig csak átszállással közelíthető meg - jelenleg. Valamilyen rejtélyes ok miatt a két fapados cég, a Ryanair és a WizzAir sem működteti ugyanis ezt az útvonalat.
Körút - nyaralással
A kezdő magyar "egyiptológusok" szeretik összekötni a nyaralást néhány napos kairói tartózkodással, amely alatt természetesen sort lehet keríteni a főváros közeli, gizai piramisok felkeresésére is. A Budapest-Kairó útvonal előnye, hogy viszonylag rövid, alig több mint három óra - és nem kell átszállni. Az Egyptair többnyire kis Airbus 220-assal (ez egykor a Bombardier C típusjelű repülője volt) viszi az utasokat - és ez persze szinte állandóan tele van. A load-faktor az elmúlt hónapokban rendre megközelítette a 90 százalékot, így a társaság a járatsűrítés mellett nagyobb befogadóképességű gépeket állított be - az Airbus A 330-as és Boeing 737-es típusokat.
Érkezéstől indulásig
Az érkezés a kairói hármas terminálban zökkenőmentes. Vízumot a terminálon belüli bankfiókban lehet venni, 25 dollárért. Ez amúgy egy beragasztható matrica, amit a határőr illeszt be nagy műgonddal az illető utas útlevelébe. Gondban csak azok vannak, akiknek csatlakozó járatuk van mondjuk Luxorba - zsúfoltság esetén ugyanis minden perc számít. Az idegesség és feszültség ezért tapintható az utasok körében.
Kairóból viszonylag sűrűn indulnak gépek az ország belseje és a tengerparti üdülőhelyek felé, az ezekre szóló jegyet célszerű a budapesti járattal együtt még itthon megvenni, mert így sokkal olcsóbb. (A WizzAir hurghadai járatára a legolcsóbb retúrjegy egyébként alig 80 ezer forintba kerül, decemberben - persze csomagfeladás és ülőhelyválasztás nélkül!) Érdemes megjegyezni, hogy Egyiptomban jelenleg semmilyen járványellenes intézkedés nincs érvényben - sem oltás, sem maszk viselése nem kötelező, és még negatív Covid-teszt sem előfeltétele a beutazásnak!
Vannak, akik idegenkednek a belső járatoktól - erre egyébként nincs okuk! -, számukra elfogadható alternatíva a buszközlekedés. A GoBus kifejezetten olcsón és jó színvonalú autóbuszaival még a Kairótól távoli célpontok is elérhetők, kifejezetten olcsón. Jegyet venni és helyet foglalni az interneten lehet - angol nyelven is. A Vörös tenger felkapott üdülőhelye, Hurghada például ötórányira fekszik a fővárostól, a menettérti jegy pedig alig 10 dollárnyi egyiptomi fontba kerül. Ennyiért nem csak menetjegyet, de "fedélzeti ellátást" (szendvics, üdítő, kávé) is kap az utas.
A biztonság kulcskérdés
Az elmúlt években turistabuszok ellen irányuló terrorista merényletek (2018-ban és 2019-ben a gizai piramisoknál támadtak meg turistabuszokat) miatt érthető az idelátogatók aggodalma. A biztonsági intézkedéseket azóta alaposan megerősítették, megszigorították. A szállodákban, repülőtereken és a távolsági buszokon is rendszeres az ellenőrzés. Rendőrök, biztonságiak és robbanószert kiszagolni képes kutyák találhatók mindenütt. A múzeumok, szállodák behajtóinál minden kocsi csomagtartóját átvizsgálják és a négylábú örök is szimatolnak. A Hurghada fel tartó országúton pedig öt helyen találkoztam ellenőrző ponttal. Itt minden buszt megállítanak, és fegyveres katona vagy civilruhás őr vizsgálja át az utasteret. A nagyobb szállodákban pedig a reptereken megszokott átvilágító kapukon keresztül lehet csak belépni. Az iszlamista terroristák eddig a népszerű turistaközpontokban vagy azok közelében robbantottak, így ezeken a helyeken még szigorúbb az ellenőrzés - és ez láthatóan megnyugtatja a turistákat is. Vélhetően ennek tudható be, hogy napokon belül újraindulnak a közvetlen Moszkva-Hurgada és -Sharm-el-Sheikh járatok. Ottani hírforrások szerint az egyiptomi kormány roppant kedvezményekkel igyekszik visszacsábítani az orosz turistákat, a szállodaárakat és a repülőjegyet is anyagilag támogatják...
Csak óvatosan...
A másik turistákra leselkedő veszélyforrás, a gyomorfertőzés lehetősége sajnos még most is fennáll. Csapvizet inni, jégkockával hűteni az italt vagy folyóvízzel fogat mosni nem kis bátorságra vall. Ugyanakkor az étkezés higiéniája nagyon sokat javult. Az éttermekben szinte mindenütt az asztalon van fertőtlenítő, a mosdókban viszont a tisztaság még a jobb helyeken sem 100 százalékos. A felső kategóriás hotelekben a szobákba készítenek palackos vizet - ha mégsem, akkor a vegyesboltokban 1-2 dollárért lehet egy-másfél literes garantáltan egészséges vízhez jutni. Ezen továbbra sem érdemes spórolni...
Egyiptomban láthatóan jelentős fejlesztések zajlottak le az elmúlt években. Négy-ötcsillagos hotelek tucatjai épültek a fővárosban és az üdülőhelyeken is. Bár az árak ott is jelentősen emelkedtek, olyan presztízs hotelekben, mint a Mövenpick, a Westin, a Marriott, a Hilton és társaik még főszezonban is kedvező áron lehet foglalni. Ha valaki egyénileg kíván utazni, mindenképpen indokolt az óvatosság és a körültekintés. Kairó belvárosa például semmiben sem hasonlítható egy európai nagyvároshoz. Nem lehet "csakúgy" leugrani egy belvárosi csavargásra - ezt még a tapasztalt helybeliek sem ajánlják. A két kiemelt üdülőhely - Hurghada és Sharm el Sheikh - mellett viszont egy sor kisebb, és kevéssé zajos nyaralóhelyet találni a Vörös-tenger partján. El Gouna például ilyen. A kisváros, amely alig 20 kilométerre van Hurghadától, igazi gyöngyszem. Öblökkel, hangulatos belvárossal, szép kikötőkkel és nívós szállodákkal. Az ottani üdülést remek applikáció segíti - igaz, nekem ezen keresztül nem sikerült szobát foglalnom egyik hotelbe sem -, pedig volt üresedés náluk...
Pénzügyesen
Dollárt vagy eurót érdemes magunkkal vinni most is. Bár bankkártyát majdnem mindenütt elfogadnak, a készpénzt nem helyettesíthetik a Visa- vagy a Mastercard-lapocskák. Az ott mindenütt és mindenkor elengedhetetlen baksist is szívesebben veszik külföldi valutában - ezért érdemes apró címletet is magunkkal vinni. Érdekes, hogy Kairóban a dollárt, a Vörös Tenger mellett pedig inkább az eurót "szeretik". A taxis, a tuk-tuk vezető, a szállodai portás és a pincér ugyanakkor az egyiptomi fontot is örömmel elfogadja. A borravaló szinte kötelező, ha elmarad, azt nagyon zokon veszik.
Bár a helyi fizetőeszköz, az egyiptomi font alig egy év alatt több mint 20 százalékkal értékelődött le a dollárhoz képest, ezt ellensúlyozták az áremelkedések. A magyar utast ráadásul a forint árfolyamának vesztesége is sújtja. (Most egy USA-dollár megközelítőleg 24 fontot ér – míg tavaly ilyenkor 18 volt az árfolyam...)
Az egyiptomi árak azonban még így is kedvezőek a magyar turistáknak. A vendéglői árlista 20-40 százalékkal alacsonyabb a magyarországinál, a tengerparti ötcsillagos hotelben pedig 120-170 dollárért lehet megszállni egy éjszakára - félpanzióval. A búvárkodás, vitorlázás, para-sailing és más vizes sportok pedig a dalmát vagy olasz árak feléért-harmadáért vehetők igénybe.