Szállodaavató, salsával és rumbával
A tavaly felavatott Tribe Caribe hotel Havanna központjában található, a Cayo Hueso kerületben. Amint arra a Travel and Leisure amerikai szaklap emlékeztet, nem a szokásos pezsgőpukkanásoktól hangos módon ünnepeltek, hanem inkább afféle karneváli hangulatú, táncos felvonulással. Egész este a környékbeli gyerekek várakoztak a butikhotel előtt, hogy kifestessék az arcukat, miközben a salsát és rumbát játszó zenekarok, DJ-k és tánccsoportok többszáz fős tömeget vonzottak.
Felkarolja a kortárs kubai művészetet
A majd 100 éves épületből szállodává avanzsált létesítmény egyik fő feladatának a mai kubai művészet felkarolását tekinti. Carlos Quintana falfestményt alkotott az alkalomra. Juan Carlos Alóm kiállítása a helyi utcaképekről készült videókat, valamint az épület helyreállításáról készült fényképeket mutatott be.
A helyiek kíváncsiak voltak, mi is folyik itt, és amikor meglátták ezeket a képeket a saját környékükről és magukról, sírtak – mondta Andrés Levin, a zenész és lemezproducer, aki Chris Cornellel közösen alapította a Tribe Caribe-t.
Összeomlott volna
Mielőtt luxusszállodává lépett volna elő az épület, nehéz időket élt át. A mindössze néhány háztömbnyire lévő, Karib-tenger felől fújó sós levegő hatására a vaserkélyek elrozsdásodtak, a belső terekből pedig lakásokat alakítottak ki.
A helyreállítás mögött álló építész, Orlando Inclán elmondta, hogy az épület néhány év múlva összeomlott volna. A beruházók azonban felújították, patináját és építészeti stílusát érintetlenül hagyva.
A Covid miatt sokan kivándoroltak
Bár kevés helyen lehetett róla eddig olvasni, de a Covid gazdasági hatása 2021-ben széleskörű tiltakozásokat indított el, még a nehéz gazdasági körülményekhez szokott kubaiak között is, és az 1959-es forradalom óta a legnagyobb kivándorlást idézte elő.
Úgy tűnik, a fél ország elhagyta a szigetet – jegyezte meg Levin. Jellemző, hogy a bárban játszó kvartett, amely a város legkiválóbb jazz-zenészeiből állt, ekkor a Los Que Quedan (Akik maradnak) művésznevet választotta.
Csak a zene
Maga a környék a zenét olyannyira imádó, és sokak által művelő környezetből is kimagasodik. A Cayo Hueso városrész központi szerepet játszott Havanna zenéjének történetében. A Tribe bejáratától egy háztömbnyire lévő Parque Trillóban énekelt először a legendás énekes, Benny Moré Chano Pozo ütőhangszeressel – azzal, aki a negyvenes években a rumbát bevezette az amerikai jazz alapfogalmai közé.
Amikor a szálloda tulajdonosai elhozták a helyszínre a Los Van Van együttest, hogy a Havanna's Jazz Fest részeként egy ingyenes koncertet adjanak a Parque Trillóban, körülbelül 2000 ember jelent meg; sokan még soha nem láthatták élőben a legendás zenekart.
Helyi szakmunkásokat foglalkoztattak
A szóban forgó szálloda tulajdonosai úgy döntöttek – a támogatás egyik formájaként –, hogy a rendbehozatal során a helyi munkaerőre támaszkodnak, az építészektől, az erkélyeket rendbehozó fémmunkásoktól az ácsokig és asztalosokig, akik helyreállították az art deco és a gyarmati stílusú, külső és belső enteriőrt, no meg a vintage bútorokat, amelyeket éveken át gyűjtöttek a régiségboltokban.
A Tribe Caribe nyilvános terei és vendégszobái ma lényegében kortárs galériává alakultak. Maikel Sotomayor érzéki tájképei és Ángel Ricardo Ríos robbanékony neo-expresszionista festményei osztoznak a tereken, Michel Pou Díaz és Alejandro González fényképeivel – olyan alkotások, amelyek például a migrációval is foglalkoznak. Minden szobát, és főleg a lakosztályokat a kubai művészek egyedi alkotásai díszítik.
Oázis-e vagy sem?
A vendégek ellátását olykor nehéz megszervezni, hiszen a szigeten korlátozott mértékben állnak rendelkezésre bizonyos élelmiszer alapanyagok és más árucikkek. Egy ilyen helyzetben talán naivitás az a vágy, hogy „azt akarom, hogy az emberek jól érezzék magukat, de nem akarok oázist vagy buborékot létrehozni” – mondta Levin. – „Ki akarom nyitni az ajtót egy beszélgetés előtt.”
Esztétikai vonzereje mellett a Tribe Caribe mondanivalója és célja, hogy az olykor kihívásokkal teli, gyakran örömteli élményeket egy olyan városban hozza létre, amelyet sokan romantikus díszletté redukálnak. Havanna több, mint omladozó kúriák és erődítmények – véli az alapító. A kivándorló kubaiak egy része is abban bízik, hogy egyszer még visszatérhetnek.
Lazítások és szigorítások
A 2010-es években az akkori reformok lehetővé tették a kisvállalkozások könnyebb működését, majd Obama elnök lazított az amerikaiak utazási korlátozásain. Donald Trump azonban korlátozta az USA-ban élő kubaiak által hazaküldhető pénzösszeget, pedig ez gazdasági mentőöv volt sok ezer kubai család számára. A potenciális utazókat azzal is elriasztotta Trump, hogy betiltotta az amerikai tengerjáró hajók kikötését, valamint szigorított a vízumrendszeren.
Az utazási lehetőségekről szóló hírek hosszú idő óta ellentmondásosak. 2016 augusztusában a JetBlue a floridai Fort Lauderdale-ből a kubai Santa Clarába repült – ez volt több mint fél évszázada az első kereskedelmi utasszállító járat a két ország között.
Nincs repülési tilalom
Az éppen regnáló amerikai kormány álláspontja a kubai utazásokkal kapcsolatban mindig ingadozó volt, de a járatok teljes mértékben soha nem álltak le. Molly Layman, a Miamiban működő Cuba Candela utazási iroda munkatársa szerint az utazás ma egyszerű és biztonságos.
Jelenleg napi 10 járat indul Kubába Miamiból, valamint naponta indul egy Fort Lauderdale-ből, Houstonból, Newarkból és Tampából. Igaz, nem annyiból áll a procedúra, hogy valaki vesz egy jeget. Amikor online vásárol valaki repülőjegyet, meg kell adnia az utazás okát. Biden 2022-ben megkönnyítette a beutazási engedélyeket; ennek köszönhetően indulhatnak turistacsoportok Kubába.
Ami a helyi vállalkozásokat támogatja
Az egyik beutazási módszer, hogy a Támogatás a kubai embereknek mozgalom keretén belül látogatnak Kubába az emberek. Vízum minden olyan repülőtéren megvásárolható, amely közvetlen járatokat indít Kubába. De az olyan utazási irodák, mint a már említett Cuba Candela, illetve a Tribe Caribe szálloda saját szakemberei is gondoskodnak arról, hogy a vízumot postai úton küldjék ki az utazni vágyónak.
Gyakorlatilag minden olyan tevékenység és program lehetséges a turisták számára, amely a helyi vállalkozásokat támogatja. Például vacsora egy privát étteremben, művészek stúdióinak látogatása, koncerten való részvétel (de nem állami tulajdonú helyszínen).
Inkább készpénzben vigyünk dollárt
Az amerikai hitel- és betéti kártyák használata továbbra is korlátozott, de sok vállalkozás elfogad amerikai dollárt. Azt javasolják, hogy körülbelül napi 100 dollár készpénzzel érkezzen az utas. Ha kubai pesót szeretne kézhez kapni, a legjobb, ha a szállodában vált dollárt, nem pedig a repülőtéren.
A turisztikai szaklap cikke azt ajánlja – természetesen elsősorban az amerikai olvasóknak –, hogy ha utazik, adjon bőkezűen borravalót, és ahol csak tudja, kerülje az alkudozást. A kubai gazdaság továbbra is törékeny – fogalmaz diplomatikusan az orgánum – nem kis részben az érvényben lévő amerikai kereskedelmi embargó miatt. A turisták érkezése sok család számára mentőövet jelent.