Az Egyesült Államok Új-Mexikó államában található Roswell városa leginkább arról ismert, hogy a legenda szerint egy földönkívüli lények által irányított hajó 1947-ben itt zuhant le – a város idegenforgalmi ágazatának későbbi nagy örömére.
Az itt tárolt, rozsdásodó gép egy Lockheed Jetstar, amelyet Elvis 1976-ban vásárolt, mindössze egy évvel a halála előtt. Hat utas fér el benne, pink bársonyülések, arany betétekkel, vörös szőnyegek, fából készült bútorok jellemzik az enteriőrt. Természetesen az akkori legmodernebb technika sem hiányzik, azaz a kazettás lejátszó, az RCA-videomagnó és a mikrohullámú sütő.
Sinatra és Johnson elnök is kedvelte
A Lockheed Jetstar típusból összesen csak 202 példány készült, ebből kettő a világsztáré volt. A második, a nagy slágeréről elnevezett Hound Dog II, a rocklegenda Graceland-i otthona előtt, Tennessee-ben állomásozott. A hírességek kedvelték ezt a típust, többek között Frank Sinatra, Kenny Rogers és Lyndon B Johnson volt amerikai elnök is vásárolt ilyet.
Az aukciós cég "igazán ritka, rendkívül vonzó darabként" hirdeti a tönkrement, de rendbehozható típust. Abban is biztosak, hogy aki megveszi és rendbe hozatja, biztos nyit benne egy Elvis-kiállítást. A Kissimmee-i aukció január 4-étől 15-éig tart.
Már önmagában ez az esemény is lázba hozza majd a rajongó turistákat, főleg azokat, akik szenvedélyes résztvevői a világ körüli Elvis-túráknak – növelve ezzel a város turisztikai bevételét.
A 45 éve elhunyt sztár egyébként ma is sok pénzt termel nem csak az örökösöknek, és nem csupán a filmjeivel, a világslágereivel és a megvásárolt szuvenírekkel: mindenhová, ahol lakott, ma turisták ezrei látogatnak el.
Két sírja volt
Otthona, a Graceland a Tennessee állambeli Memphisben természetesen az első helyen áll a listán. A huszonhárom szobás házat 1957-ben vásárolta meg, valamivel több, mint 100 ezer dollárért, és ott élt az 1977-ben bekövetkezett haláláig. Öt évvel később a ház megnyílt a nagyközönség előtt, és ma múzeumként működik. Évente 600 ezren látogatják. Halálának dátuma, augusztus 16. környékén minden évben Elvis-hetet tartanak, ezzel tisztelegve zenéje és filmjei előtt.
Természetesen a sírja is zarándokhely, sőt, valójában két sírja volt. Miután 1977 augusztusában meghalt, egy mauzóleumban temették el a Forest Hills temetőben, Memphisben, de a hatalmas rajongóáradat miatt Elvis (és édesanyja, Gladys) földi maradványait áthelyezték Graceland területére.
A világ legnagyobb rocksztárja 1935. január 8-án született a Mississippi állambeli Tupelóban, és 13 éves koráig egy szerény, fehérre festett, két hálószobás házban élt, melyet az apja a saját kézzel épített. Mára úgy állították helyre, ahogyan Elvis gyerekkorában nézhetett ki. A bútorok nem eredetiek, de igyekeztek utánozni az eredetiket.
Nászút, futurisztikus környezetben
De nemcsak oda tódulnak a turisták, ahol háza volt, hanem oda is, ahol csak bérelt: a Palm Springs-i House of Tomorrow a modernitás csúcsának számított, amikor 1960-ban építették, és olyan, akkor futurisztikusnak mondható felszereléssel rendelkezik, mint a takarításhoz használható vákuumcsatlakozók, beltéri grillsütők és falra szerelhető rádiók. Elvis soha nem volt a ház tulajdonosa, de 1996 és 1967 között egy évre bérelte.
Eredetileg Priscillával itt kellett volna összeházasodniuk, de amikor a sajtó értesült a tervükről, kölcsönkérték Frank Sinatra magángépét, és Las Vegasba repültek. Később ott, a Honeymoon Hideaway-nek nevezett birtokon töltötték a nászútjukat. A villát nem lehet meglátogatni, de kívülről megtekinthető.
Ahol a rock and roll született
Amikor Elvis először lépett be a Sun Stúdióba, gyakorlatilag kirúgták, de a legenda szerint egy recepciós felfigyelt a tehetségére, és megszervezte, hogy a lemezkiadó vezetője, Sam Phillips meghallgassa a felvételt, a többi pedig, ahogy mondani szokás, már történelem.
A hangstúdió ma múzeum, ahol helyi zenészek vezetik a túrákat. A házat nem ok nélkül nevezik a rock and roll szülőhelyeként – Jerry Lee Lewis, Johnny Cash és BB King is rögzített itt lemezeket.
Az aprólékosan megőrzött hangstúdióban ugyanott lehet állni – és persze fényképezkedni -, ahol Elvis felvette 1954-brn a "That's all right" című kislemezt, és ezzel megalapozta a karrierjét.
Egyél úgy, mint a Király
Az Arcade étterem 1919-ben nyílt meg, és Memphis legrégebbi kávézójának nevezi magát, amit senki sem von kétségbe. Mottójuk: egyél úgy, mint a Király. Itt habzsolta ugyanis Elvis Presley a híres koleszterinbombáját – mogyoróvajas szendvicset, banánnal – akkor még nem sejtve, hogy később ezzel mennyit árt magának.
Nem sok minden változott itt azóta – a fülkék, a bárszékek, a bumerángmintás asztalok és a fényreklámok ugyanolyanok mint akkor, a hamburger- és turmixválaszték szintén, mintha csak bármelyik 50-es évekbeli filmben lennénk. A 21. századi rajongók természetesen azt a sarokasztalt választják, ahol Elvis mindig ült.
Aloha Hawaii-ból
A világ leghíresebb kaszinóvárosa különösen szorosan kötődik Elvishez. Itt játszódik a főszereplésével készült Viva Las Vegas című film. 1969-től az 1977-ben bekövetkezett haláláig összesen 837 teltházas előadást tartott itt, a városban mindenhol fellelhetők a szobrai és a hasonmásai. Látogatható az a kápolna is, ahol megnősült.
A másik kedvenc helye Hawaii volt, ahol három filmet forgatott, és közben pénzt gyűjtött egy Pearl Harbor-emlékműre. 1973-ban itt vették fel az Aloha from Hawaii című honolului koncertet, amelyet 40 országban 1,5 milliárd ember követett műholdon keresztül. Az eseményre bronzszobra emlékeztet a Blaisdell Center nevű koncertaréna előtt.
A Georgia állambeli Cornelia városában található múzeum gyűjteménye körülbelül 30 ezer tárgyból áll, így bekerült a Guinness-rekordok közé. Nemcsak a világ legnagyobb Elvis-kollekciója ez, hanem garantáltan a legegyedibb is, egészen fanatikus rajongók számára.
A németországi katonaévek emléke
Elvis soha nem turnézott Észak-Amerikán kívül, de 1958 és 1960 között, pályafutása csúcsán 17 hónapig a hadseregben szolgált – amelyet ördögi ügyességgel használt ki pr-eszköznek Tom Colonel, a legendás menedzser, akit hasonló zsenialitással formál meg Tom Hanks a nemrég bemutatott filmben.
Majd Friedbergben állomásozott az akkori Nyugat-Németországban, és a közeli Bad Nauheimben élt, 30 kilométerre. Frankfurtból. Közlegényként először a még ma is álló Hotel Villa Grunewaldban lakott, majd a Goethestrasse 14. szám alatti magánlakásba költözött, és itt találkozott először leendő feleségével, Priscillával.
Minden év augusztusában itt rendezik az Elvis Európai Fesztivált, az ikon emlékére.