4p

A világ legnemzetközibb iparága a légiközlekedés, azonos kódok, szakszavak és nyelv jellemzik, amelyek biztonsági okokból nagyon fontosak.

Ha valaha is utaztunk repülővel, tudjuk, hogy minden repülőtérnek van egy hárombetűs kódja. Nem véletlen, hogy ilyen rövidke, ezt ugyanis könnyebb kimondani, bepötyögni vagy leírni, mint a teljes nevet. 

Mindez elsősorban a rádiós irányítás miatt is fontos, különösen a legforgalmasabb légi kikötőkben - nyilatkozta Dan Bubb, a Las Vegas-i Nevada Egyetem professzora a Travel + Leisure amerikai online lapnak. Sok esetben ezek a kódok meglehetősen logikusak, ilyen például a JFK, amely a New York-i John Fitzgerald Kennedy repteret takarja. Azt is könnyű kitalálni, hogy a MIA a Miami-ban üzemelő nemzetközi repülőtér rövidítése. De néhány hárombetűs kifejezés fejtörést okozhat még az amerikaiaknak is, mint például az ORD, amely a Chicago O'Hare, vagy az MSY, amely a Louis Armstrong New Orleans reptér hívószava.

A rendszer megértéséhez a repülés gyerekkoráig kell visszanyúlnunk. A kódolás az 1930-as években kezdődött - mondja Bubb. Akkoriban a pilóták kétbetűs betűszavakat használtak, és mindennek az amerikai meteorológiai szolgálat szaknyelvéhez köthető. Csakhogy az 1940-es években egyre több repülőtér kezdett üzemelni, és a kétbetűs variációk száma kevés lett. A lehetséges kombinációké 676 volt, ami nem volt elegendő a világ reptereinek egyértelmű rövidítésére. Ezért találták ki a hárombetűs kódokat, amely 17 576 kombinációval szolgál.

A többség rövidítése kézenfekvő
A többség rövidítése kézenfekvő
Fotó: Depositphotos

Néhány repülőtérhez a városnév kezdőbetűi után egyszerűen egy X-et illesztettek, például ilyen a LAX Los Angelesben, a PHX Phoenixben és a PDX Portlandben, Oregon államban. Az 1960-as évekre az is világossá vált, hogy a „keresztelési” szisztémát egy nemzetközi szervezetnek kell egységesítenie, és szabványossá tenni a folyamatot. Ez a Nemzetközi Légi közlekedési Szövetség, a IATA feladata lett.

Meghatározó a város neve vagy történelmi személyiségé

Az új repülőtérkódok létrehozását illetően tehát világszerte a IATA dönt. "Megpróbálják a kódokat egyértelművé tenni, hogy minimalizálják a félreértést az irányításban, nehogy a pilóták zavarba jöjjenek, hiszen sokszor másodpercek alatt kell dönteniük" - mondja Bubb. Először az IATA a város nevére koncentrál, általában az első három betűt választva, mint például a BUD, azaz Budapest. Egy másik gyakori megoldás a repülőtér elnevezésének rövidítése, mint például a CDG, a párizsi Charles de Gaulle esetében.

Az is előfordul, hogy a repteret időközben másról nevezik el, de megmarad a kódja.

Ha egy hárombetűs variációt már lefoglalt egy másik repülőtér - nem lehetnek duplikátumok -, akkor az IATA továbblép és újabb megoldásokat keres. Bizonyos esetekben ez lehet egy földrajzi név: a Chicago O'Hare ORD rövidítése az Orchard Field szavakból, a repülőtér korábbi nevéből származik. Máskor valami egyébre utal a reptér elnevezése, történelmi személyiségekre, híres művészekre. A kódok viszont nem mindig erre utalnak: az MSY betűszó a New Orleans-i nemzetközi reptér esetében például a Moisant Stock Yards rövidítése, amely a terület régi elnevezése volt. A név utal John Bevins Moisant pilótára is, aki repülőgép-szerencsétlenségben halt meg itt.

Akad néhány furcsaság is a rendszerben. Például az amerikai haditengerészet lefoglalta az összes N kezdőbetűt, így néhány város logikátlannak tűnő kódokkal rendelkezik, mint az EWR, amely a Newark Liberty nemzetközi repülőtérkódja.

A szakmai kódrendszer más elven alapul

Kanadában a legtöbb repülőtéri kód Y-nal kezdődik. Ennek története az 1940-es évekig nyúlik vissza: a kanadai repülőtéri kódok vagy Y-nal kezdődtek – ez az angol igen kezdőbetűje –, vagy W-vel, ami az angol nélkül szó (without) kezdőbetűje, és arra utal, hogy volt-e meteorológiai rádióállomás a közelben.

Létezik egy teljesen eltérő repülőtéri kódrendszer is, amelyet a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet (ICAO) kezel. Az ICAO-kódok négy betűből állnak, és más koncepción alapulnak: ez esetben az egy adott régión belüli repülőterek ugyanazzal az egy vagy két betűvel kezdődnek. Az Egyesült Államokban ez a betű K, de Hawaii és Alaszka esetében kivételesne PH, illetve PA. 

Általánosságban elmondható, hogy az IATA hárombetűs kódjait használják a normál utasforgalomban, ezek láthatók a jegyeken is, míg az ICAO-kódokat jellemzően szakemberek alkalmazzák, a pilótáktól a légiforgalmi irányítókig.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Turizmus Magyarországra is befut a világ leghosszabb luxusutazása
Elek Lenke | 2025. április 17. 18:54
Száz napos, luxusszintű világkörüli utazást hirdetett meg egy amerikai utazási iroda: a résztvevők kizárólag vonattal és hajóval járják be a Földet, Londonból indulva egészen Japánig és az Egyesült Államokig, majd vissza Európába. Az úti célok között Magyarország is szerepel. A részvételi díj fejenként több mint százezer font, a kereslet mégis élénk.
Turizmus Hajdúszoboszló ikonikus szállodája újra várja a pihenni vágyókat és a konferenciavendégeket
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 14:23
A hajdúszoboszlói Hunguest Béke több mint négyéves kihagyás után, 2024 decemberében nyitotta meg újra kapuit. Azóta nem csak újra vonzza a termálvizek és a gyógyturizmus rajongóit, hanem fokozatosan építi vissza megszokott pezsgő konferenciaéletét is.
Turizmus Nagyon figyeljen, ha nyáron Velencébe készül –Jeff Bezos esküvője miatt szinte lezárják a lagúnák városát
Elek Lenke | 2025. április 3. 12:06
Jeff Bezos és Lauren Sanchez júniusi esküvője miatt napokra megbénulhat Velence: szállodák, vízitaxik és repülőterek is zsúfoltak lesznek, miközben sztárvendégek, testőrök és luxusstábok lepik el a várost. A polgármester szerint nincs ok aggodalomra, de sokan inkább más úti célt választanának – főleg, ha nem hívták meg őket az évszázad lakodalmára.
Turizmus És ehhez mit szól majd Orbán Viktor?
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 08:30
A külföldiek mentették meg a turisztikai ágazat renoméját, nélkülük mínuszos lenne a mérleg.
Turizmus Vége a káosznak: újra működik a világ egyik legfontosabb reptere
Privátbankár.hu | 2025. március 22. 12:52
Rengeteg járatot kellett máshová irányítani.
Turizmus Vetkőzz vagy távozz! – új rendelkezés a német strandon
Bózsó Péter | 2025. március 8. 14:14
Miért tilthatják be a fürdőruhát a rostocki nudista strandokon?
Turizmus Mostantól legombolnak rólunk egy kis pénzt, ha a britekhez utazunk
Privátbankár.hu | 2025. március 5. 13:28
Nagy-britanniai elektronikus belépési engedélyt kell kiváltani az Európából – köztük az Európai Unió tagországaiból – érkező beutazóknak is.
Turizmus 19,2 millió forint egy éjszakáért? Így pihennek a luxus szerelmesei
Elek Lenke | 2025. március 2. 15:11
Manhattanben a luxusszállodák világa folyamatosan változik: a fényűző lakosztályok mellett egyre nagyobb szerepet kap a fenntarthatóság és a természetközeli dizájn. A Park Hyatt New York új lakosztálya kortárs művészettel és csúcskategóriás szolgáltatásokkal csábítja a vendégeket, míg Richard Gere vidéki fogadója történelmi hangulattal és rusztikus eleganciával hódít.
Turizmus Most akkor mégis van pénz? Úgy tűnik, utazni igen!
Privátbankár.hu | 2025. február 27. 08:47
Itt vannak a KSH friss adatai!
Turizmus A Wizz Air kikapott az osztrák kamarától
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 11:51
Az osztrák munkavállalói kamarának adott igazat az ottani bíróság. A Wizz Air a döntésnek megfelelően intézkedik. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG