A tavalyi 100 millió látogatóval Franciaország a világ vezető turisztikai célpontja – és olyan jelentős látnivalók, mint a Louvre arra panaszkodnak, hogy a kereslet fenntarthatatlan –, még sincsenek nagy túlturizmus elleni tüntetések úgy, mint Dél-Európa egyes részein.
Idén Spanyolország, Olaszország és Portugália közel 20 városában gyűltek össze tüntetők június 15-én, hogy tiltakozzanak a túlzott látogatói számok ellen, amelyek szerintük rontják a helyiek életminőségét – idézi fel a France24.
Turisták haza! - nem Isten hozott Fotó: X/@kurtcaz1
Gazdagok és szegények
„A ti gazdagságotok a mi nyomorúságunk” – hirdette egy felirat egy tüntetésen, amelyen ezrek vettek részt a mallorcai fővárosban, Palmában – és ez csak az első volt a sok közül, amelyeket Spanyolország-szerte terveztek erre a nyárra.
A résztvevők körében az egyik fő panasz az Airbnb-hez hasonló oldalakon hirdetett turisztikai szálláshelyek áradata volt, ami felhajtja a lakásárakat, arra kényszeríti a lakosokat, hogy elhagyják a lakóhelyüket, és kiüresítse azt a kultúrát és közösséget, amelyeket sok látogató szeretne megtapasztalni.
A tüntetők szerint az eredmény nem más, mint mély szakadék a gazdag nyaralók és a turisztikai szektorban dolgozó helyiek között.
Fizikai pusztítás
Emellett a látogatók gondatlansága és a főbb látványosságok túltelítettsége a kedvelt helyszínek pusztulásához vezet, állítja a Menys Turisme, Més Vida (Kevesebb turizmus, több élet) nevű mallorcai spanyol érdekvédelmi csoport.
Valami megtört a Louvre dolgozói körében Fotó: X/@kurtcaz1
A Louvre is hasonló aggodalmakról számolt be. Januárban a múzeum igazgatója által írt kiszivárgott feljegyzés szerint a Louvre népszerűsége „fizikai megterhelésnek” teszi ki az évszázados épületet, és veszélyezteti a benne található értékes műalkotásokat. A világ leglátogatottabb múzeumának munkatársai júniusban példátlan sztrájkot jelentettek be a „tarthatatlan” munkakörülmények, többek között a kezelhetetlen tömegek ellen tiltakozva. 2024-ben összesen 8,7 millió ember látogatta meg a galériáit – ez körülbelül kétszerese annak a számnak, amelyre eredetileg tervezték.
A 2024-es rekordmennyiségű, 100 millió látogató Franciaországot a világ vezető turisztikai célpontjává tette, és a szakértők előrejelzése szerint jó úton halad afelé, hogy 2025-re még ennél is többen legyenek. Spanyolország szorosan a második helyen végzett 94 millió látogatóval 2024-ben – ez a nagy szám is hozzájárult az idei túlzott turizmus elleni újabb tüntetésekhez.
Akkor miért nem öltött testet ugyanez a negatív visszhang Franciaországban?
A franciák már megszokták, a spanyolok még megdöbbennek
Annak, hogy a magas látogatószám nem okozott tüntetéshullámot Franciaországban, az egyik oka az, hogy a két ország leglátogatottabb városai – Párizs és Barcelona – történelmileg eltérő kapcsolatban állt a turizmussal.
A francia fővárosnak hosszú múltja van a külföldi látogatók érkezésében, amely az 1800-as évek és az azt követő évek nemzetközi vásáraira vezethető vissza, beleértve az 1889-es világkiállítást, amikor az Eiffel-torony is készült.
Az eredmény egy „bizonyos szintű tolerancia” a turizmus iránt a francia fővárosban, annak ellenére, hogy nagy a látogatók koncentrációja, mondja Stefan Hartman az Európai Turisztikai Jövő Intézetétől.
Barcelonában azonban „lényegében nem volt turizmus az 1992-es olimpia előtt” – mondja Xavier Font, a fenntarthatósági marketing professzora és a Surrey Egyetem turisztikai szakértője az Egyesült Királyságban. Szerinte az elmúlt 40 év „nem olyan hosszú” ahhoz, hogy a város alkalmazkodjon az új turisztikai Mekkává válásához.
A barcelonai olimpiával kezdődött a külföldiek feltűnése a városban, Egerszegi Krisztina is erről olvashatott Fotó: Wikipédia, Fortepan
2024-ben a Spanyolországba látogatók több mint egyharmada a Barcelona fővárosú Katalóniába vagy a közeli Baleár-szigetekre utazott. A lakosok – különösen az idősebb generációk, akik emlékezhetnek arra, hogy milyen volt régen a város – döbbenten állnak a dolgok előtt.
Külföldi turisták Spanyolországban, belföldiek Franciaországban
„A turizmus a gazdaság annyira domináns részévé vált, hogy a helyiek úgy érzik, már nem számítanak” – mondja Font. Ugyanakkor a barcelonai turizmus kétharmada a külföldi látogatóktól származik, szemben a belföldi utazókkal, akikhez Font szerint „könnyebben alkalmazkodnak a lakosok”. A belföldi utazók valószínűleg hasonlóan viselkednek, mint a helyiek, és ugyanazt a nyelvet beszélik. Valószínűbb, hogy a belföldiek visszatérő látogatók vagy akár második otthont vásárolnak, és „tiszteletben tartják a környéket, amelyet megkedveltek” – mondja Font. „Míg az első alkalommal látogatók általában kevésbé ismerik a helyet és nem igazán tudják, mi a szokás, mi a helyes és mi nem.”
A számok azt mutatják, hogy a belföldi utazások vezetnek Franciaországban, ahol a belföldi látogatók költése kétszerese volt a külföldi turisták költésének 2024-ben, szemben Spanyolországgal, ahol a két adat sokkal közelebb volt az egymáshoz.
Ennek ellenére a francia főváros hasonló nyomás alatt áll, amikor a hatalmas látogatószám fogadásáról van szó – az összes franciaországi turista közel fele Párizst látogatja, így messze az ország legnagyobb vonzereje.
Koncentrált spanyol, szétszórtabb francia
Az olyan intézmények, mint a Louvre, egyértelműen érzik a nyomást, de a városközpont és a lakosok számára a városhatárokon kívüli népszerű látnivalók is kínálnak némi enyhülést. A Disneyland Párizs 14 millió látogatót, a versailles-i kastély pedig 7 milliót fogad évente, kétharmadával többet, mint a Louvre, ami a turizmus nagy részét a fővároson kívülre tereli. Párizson túl Franciaországban a turizmus általában „szétszórtabb” – mondja Hartman.
A Spanyolországba látogatók leggyakrabban a tengerparti területeken gyűlnek össze, ahol élvezhetik a tengerparti nyaralást, vagy Madridba utazhatnak, elkerülve az ország középső részén uralkodó barátságtalanabb hőmérsékletet. „A spanyol piac túl nagy része a nyári szezonra koncentrálódik” – mondja Font. „A városlátogatás koncepciója pedig jelentősen megnövelte a helyi közösségekre nehezedő nyomást.”
A franciaországi turisták nagyobb valószínűséggel célozzák meg az év során a helyszínek és tevékenységek széles skáláját – beleértve a kisebb városokat, a nyári tengerparti nyaralásokat, a téli síeléseket, valamint a vidéki borvidékek és örökségi helyszínek látogatását, de a túlzott turizmus továbbra is aggodalomra ad okot, különösen a korlátozott kapacitású, népszerű területeken.
Ha már tüntetnek – az túl késő
A franciaországi Porquerolles sziget a Côte d'Azur-ön most napi 6 ezer főre korlátozza a látogatók számát, hogy megvédje a természeti szépségű helyet. A bretagne-i Saint-Malo fallal körülvett városa egész évben igyekszik látogatókat vonzani, hogy enyhítse a nyári turisztikai csúcsokat, amelyek frusztrálták a lakosokat.
De úgy tűnik, hogy a franciaországi úti célok – eddig – elkerülték azt, amit Hartman a látogatói nyomás „fordulópontjaként” ír le, amikor a turisták száma meghaladja egy helyszín befogadóképességét, vagy sebeket ejt, amivel társadalmi cselekvési mozgalmakat indít el. Amikor ez megtörténik, mondja, az „már túl késő” – teszi hozzá Font.
„A turistacélpontok egyensúlyának helyreállításához sok erőforrásra és tervezésre van szükség, hogy megtörjük a profitorientált és gyakran nagyon erős, a turizmus fejlesztését támogató rendszereket.”
Porquerolles megtelt Fotó: Wikipédia
Proaktív irányítás és diverzifikáció Franciaországban
A francia hatóságok stratégiákat vezettek be a zsúfoltság korlátozására: előzetes foglalás, látogatói korlátozások a természeti helyszíneken (például Calanques, Porquerolles), turisztikai adók és övezeti szabályok az új rövid távú bérbeadások megakadályozására a túlterhelt területeken – foglalja össze a The Telegraph.
A lakhatási nehézségekkel küzdő területeken különleges jogállású, úgynevezett zone tendue-k kijelölése lehetővé teszi a helyi hatóságok számára, hogy korlátozásokat vezessenek be, és extradíjakat vessenek ki a megfizethető lakhatás finanszírozására, enyhítve ezzel a lakosokra nehezedő turisztikai terhet.
A francia modell több helyszínre – Párizs, Versailles, Disneyland, Provence, síközpontok és kis festői falvak – terjeszti ki a turizmust, elkerülve az olyan egyetlen helyszínre épülő gócpontokban, mint Barcelona vagy Velence, tapasztalható intenzív zsúfoltságot. A szezonális és földrajzi diverzifikáció segít enyhíteni a városi központokra és az olyan ikonikus nevezetességekre nehezedő nyomást, mint a Louvre – ahol a zsúfoltság még az év elején alkalmazotti sztrájkokhoz is vezetett.
Az erős belföldi turisztikai kultúra, a látogatók kiegyensúlyozott eloszlása, a helyiek és a turisták közötti kulturális összhang, valamint az előremutató szabályozási politikák kombinációja teszi lehetővé Franciaország számára, hogy hatalmas népszerűségét kihasználja, anélkül, hogy az a Dél-Európa más részein tapasztalt negatív társadalmi reakciót váltana ki.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
A BDPST Group portfóliójába tartozó DOME Kft. és a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. (BGYH) megállapodást kötöttek a Hotel Gellért és a Gellért Fürdő egyes területeinek adásvételéről. A tranzakció célja, hogy a felújításokat követően mindkét létesítmény egymástól függetlenül, ugyanakkor egymást kölcsönösen támogatva működhessen.
héten megkezdte nyári ellenőrzéssorozatát a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), az országos akció során a revizorok egyebek mellett a turisták által kedvelt üdülőhelyeken, a strandokon és a szabadtéri rendezvényeken vizsgálódnak – írja az MTI.
A német repülőterekről induló fapados járatok utasainak az idén mélyebben a zsebükbe kell nyúlniuk jegyvásárláskor, mint tavaly a DLR német űr- és légiforgalmi központ jelentése alapján. A felmérésben a Wizz Air bizonyult a legolcsóbb légitársaságnak – írja az MTI.
A Külföldön Élő Amerikaiak Szövetségének adatai szerint körülbelül 5,5 millió amerikai állampolgár él az Egyesült Államokon kívül, közülük körülbelül 700 ezer nyugdíjas. A listát Spanyolország vezeti, és nem csak a spanyol nyelvet beszélők körében. Ahány ország, annyiféle feltétel és szabálycsomag vonatkozik a tartósan külföldön élni kívánók számára.
A nyári tikkasztó forróságban egyre többen keresnek alternatív úti célokat a mediterrán tengerpartok zsúfoltsága helyett. Erre kínált egy új választ a Lengyel Intézet és a Lengyel Idegenforgalmi Szervezet július 2-án tartott rendezvénye, „Coolcation – Szia Lengyelország, helló Tenger!” címmel.
Lesni éjjel a csillagos eget, éjszaka hőlégballonozni, meglesni a koalák éjszakai életét – nos, ezek is izgalmas turisztikai programok lehetnek. Sőt, ahogy egyre inkább melegebb lesz nappal, annál inkább népszerűek lesznek.
Mit lehet rendelni egy szállodaszobában, ha felemeljük a telefont? (Már persze, ha egyáltalán létezik még ott vezetékes telefon.) Az égvilágon mindent, attól függ, a világ sok ezernyi szállodája közül melyikben lakunk.
Körülbelül fél napig tartott az optimizmus az amerikai turisztikai iparág éves vásárán (IPW), Chicagóban. A múlt héten zárult rendezvényt a már meglevő kételyek mellett még bizakodó hangulat övezte, ami aztán jócskán lecsökkent. Megjelent ugyanis a hír, hogy a Trump kormányzat összesen 36 országot tesz fel a beutazási tiltólistára.