A Központi Statisztikai Hivatal ma publikált adatai szerint az építőipar termelése 5,1 százalékkal nőtt februárban az egy évvel korábbihoz képest. Tolnay Tibor, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) elnöke ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, hogy a február végi szerződésállomány 26,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
Az előző uniós támogatási ciklus munkái kifutóban vannak, az újak még nem indultak be, magánmegrendelések pedig alig vannak - mondta Tolnay Tibor, hozzátette, hogy az ágazatnak fontos lenne, és pozitívan mozdítaná el az adatokat, ha az uniós kiírások minél hamarabb megjelennének, illetve ha beindulnának a tervezett állami beruházások.
Nem meglepő a visszaesés
Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője szintén arra hívta fel a figyelmet, hogy a jövőbeni teljesítményt meghatározó szerződésállomány visszafogott növekedést jelez. Kitért arra is, hogy a februári növekedés elmarad a januárban elért 8 százalékos bővüléstől, és az elmúlt 12 hónapban ennél csak tavaly decemberben volt gyengébb az ágazat teljesítménye.
Németh Dávid szerint a tempóvesztésre számítani lehetett a januári adatok alapján, mivel a szerződésállomány abban a hónapban is csökkenést mutatott.
A friss adatok szintén arra utalnak, hogy a tavaly hónapokig kétszámjegyű bővülést elérő szektorban folytatódhat a lassulás. A februárban megkötött új szerződések volumene ugyanis csaknem 41 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, a szerződésállomány pedig közel 27 százalékkal csökkent éves összevetésben - hangsúlyozta.
Bezavar az M4-es leállítása is
Az elemző úgy véli, összességében az látszik, hogy kevesebb költségvetési forrás jut az építkezésekre, ráadásul a szektor teljesítményére hatással lehet az M4-es kivitelezésének leállítása. Emellett a korábbi uniós költségvetési ciklus forrásainak a lehívása is a végéhez közeledik, ami az év második felében tovább ronthatja az építőipar teljesítményét.
Németh Dávid szerint a lassulásra utaló kilátások miatt nem véletlen, hogy a Magyar Nemzeti Bank azt tervezi, hogy a lakásépítésekre is kiterjeszti növekedési hitelprogramját. Ha ez valóban megvalósul, a szektorba áramló források nyomán elinduló fejlesztések megállíthatják a lassulást - közölte az elemző. Németh Dávid a jelenlegi kilátások alapján 5 százalék körüli bővülést vár 2015-ben az ágazatban.