A nyaralási szezon balesetek szempontjából minden évben az egyik legkritikusabb időszaknak számít a hazai és külföldi utakon, hiszen ilyenkor mind a megnövekedett forgalom, a kellő helyismerettel gyakran nem rendelkező sofőrök, mind pedig a hőség vagy a viharok miatt is gyakoribbak a balesetek illetve a gépjárművek meghibásodásai - derül ki a Generali Csoporthoz tartozó Europ Assistance közleményéből.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint Magyarországon tavaly 1500-1600 személyi sérüléssel járó baleset történt június és július hónapban az utakon. A Europ Assistance-nál regisztráltak tavaly júniusban és júliusban Magyarországon összesen több mint 1800 esetben kértek segítséget a kisebb-nagyobb baleseteknél.
Többször nem számolunk a kerülővel
A közlemény szerint már egy baleset miatti elterelésnél is problémát jelenthet, ha nincs elegendő üzemanyag. A társaság szerint előfordult ugyanis, hogy egy család tavaly nyaralni indult Horvátországba, ám egy – az M7-esen történt baleset miatt – forgalomelterelés volt, és kerülő úton kellett haladniuk. A tankban maradt üzemanyag azonban már nem volt elegendő a következő benzinkútig, így még a horvát határig sem tudtak eljutni.
Külföldön ráadásul sok szempontból jobban ki vagyunk szolgáltatva, bármilyen problémánk adódik az utakon, hiszen hiányozhat a helyismeret, és sok esetben az adott ország nyelvét sem beszélik az autósok.
A gyorshajtás gyakran végződött balesettel
A legtöbb balesetet az autósok és a teherautósok okozták tavaly a II. negyedévben. A KSH adatai szerint a balesetek csaknem kétharmadát okozták. A robogósok és a motorosok több mint a balesetek tizedéért voltak felelősök. Azonban a biciklisek még rajtuk is túltettek. Ráadásul a biciklisek és a robogósok okozta balesetben csaknem minden negyedik esetben ivott a vezető.
Forrás: KSH |
A KSH szerint a személyi sérüléses balesetek közül minden negyedikért a gyorshajtás volt a felelős és ez az adat csaknem 10 százalékkal volt kedvezőbb, mint egy évvel korábban. Azonban több volt a figyelmetlenségből és a szabálytalan előzésből adódó baleset a tavalyi második negyedévben.
Az M5-ösön veszélyes ilyenkor autózni
Az autópályákon 2012. II. negyedévben ötödével kevesebb baleset történt, mint egy évvel korábban. Az autópálya hosszához mért fajlagos mutatók szerint az M5-ös autópályán történt a legtöbb baleset, száz kilométerre 17 baleset jutott, a megsérült személyek több mint 60%-a külföldi állampolgár volt.