Idén a hazai lakosság 46 százaléka tervez üdülést. A Budapest Bank felméréséből az is kiderült: a nyaralást tervezők 79 százaléka júliusban vagy augusztusban utazik el, és átlagosan nyolc napot szán a pihenésre. A legtöbben a fiatalabb, 18-29 éves korosztályból (57%), a legkevesebben a 40-49 évesek közül (33%) vakációznak. A nyaralók 80 százaléka családostól, egy háztartásból átlagosan 2-3 fővel utazik.
A felmérés szerint a többség belföldi utazási célpontot választ: 36 százaléka nyaral a Balatonnál, míg 51 százalék más hazai helyen tölti a szabadságát. Európai tengerpartra idén a vakációzók 16 százaléka jut el, és nagyjából ugyanennyien mennek egyéb európai helyre. Európán kívülre mindössze 5 százalék tervez utazást.
Erre spórolunk évközben
A nyaralásra a családok átlagosan 118 ezer forintot szánnak. Egynegyedük 50 ezer forint alatti összegből gazdálkodik, minden második válaszadó pedig 50 és 150 ezer forintot költ a nyári pihenés alatt.
A felmerült költségeket a nyaralók 69 százaléka előre spórolt pénzből fedezi. Azok, akiknek van tartalékuk, jellemzően az üdülés felét tudják ebből finanszírozni. A nyaralók 34 százaléka mondta, hogy a kiadásokat az aktuális havi bevételekből fedezi, 22 százalékuk pedig a SZÉP-kártyán lévő összegből igyekszik kigazdálkodni a vakációt. Banki kölcsönt 6 százalék vesz igénybe — leggyakrabban a hitelkártya-keretet használják erre a célra (4%).
Készpénz vagy kártya?
Noha a nyaralás alatt a nálunk lévő túl sok készpénz számos probléma forrása lehet — pl. elveszítjük, ellopják, netán túlköltekezésre ösztönöz —, a vakációzók többsége mégis ezt a fizetési módot részesíti előnyben. Az utazásért, a szállásért, étkezésért, belépőjegyekért és a nyaralás alatt felmerülő egyéb kiadásokért 68 százalékban készpénzzel, 18 százalékban bankkártyával fizetnek.
„Csak a tervezett költségvetés 20-30 százalékát javasolt készpénzben magunkkal vinni arra az esetre, ha valahol nem fogadnának el kártyát, és nincs a közelben ATM sem. Természetesen a kártya használatánál is érdemes figyelni az alapvető biztonsági szempontokra, például arra, hogy a fizetésnél soha ne veszítsék a kártyát szem elől. Az utazás tervezésekor fontos tudni, hogy sok bankkártyához utasbiztosítás is jár, amely akár a családra is kiterjeszthető, ha pedig folyószámla-hitelkeretet is igénylünk a nyaralás előtt, úgy a felmerülő nem várt kiadásokra is lesz biztonsági tartalékunk” — mondta Zsoldics Arthur, a Budapest Bank Lakossági Fizetési és Számlavezetési Szolgáltatások termékfejlesztési vezetője.