Majmokon már sikerrel teszteltek egy vakcinát, amely állítólag védelmet nyújt az Ebola ellen. Anthony Faucin, az USA Nemzeti Közegészségügyi Intézetének fertőző betegségekért felelős igazgatója szerint szeptembertől megkezdik a kisérleti vakcína előzetes tesztelését embereken is. A problémát a kipróbálás kockázata jelenti, ám a biztonsági aggodalmak most talán eltörpülnek a szükségszerűséggel szemben, hiszen rengetegen vannak kitéve a vírusnak, amely 60-90 százalékos valószínűséggel a megfertőződött halálát okozza - érvel a kipróbálás mihamarabbi elkezdése mellett Thomas Geisbert, a Texasi Egyetem mikrobiológiai és immunológiai tanszékének virológusa.
Ha beválnak a kísérletek, elsőként az Afrikában tevékenykedő orvosokat oltanák be. A tömeges oltás kapcsán probléma, hogy az ismétlődő oltásra alapozott védekezést Afrikában nem lehet megoldani, az egyszeri oltáskor ugyanakkor a vírus inaktivált változatát tartalmazzák, amelyek ugyanakkor bizonyos esetekben újra képessé válnak a szaporodásra, amely megnöveli a kockázatot.
Az Ebola azért tud rendkívül súlyos lenni, mert a vírus először azokat a sejteket támadja meg, amelyek feladata pont a vírusok felismerése és az immunreakciók elindítása - írja az Ebola járványnak komoly teret szentelő Népszabadság. A lap Termák Gábor infektológust, a Pécsi Tudoményegyetem professzorát idézi, aki szerint Európában is megjelenhet a vírus, de nincs olyan veszély, hogy járványt okozzon, mert a fertőzés terjedésének nem adottak a feltételei. A professzor szerint a vírust többször behurcolták már, de egyik esetből sem lett járvány, az érintettek ráadásul meggyógyultak.
A vírus testnedvek érintkezésével fertőz, épp ezért eddig olyan esetre nem került sor, amikor a fertőzés azért alakult ki, mert valaki egy fertőzöttel egy repülőn utazott.
Régiónkban egyébként Magyarországon létezik az egyetlen, az ebolavírus felismerésére alkalmas intézmény, az Országos Epidemiológiai Központ Nemzeti Biztonsági Laboratóriuma. Az itteni szakemberek felkészültek a vírus kimutatására és arra, hogy a minta beérkezésétől számított néhány óra alatt eredményt adjanak.
A biztató hírek mellett azért nem árt az óvatosság: az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a megbetegedések példátlanul magas száma miatt több száz millió dolláros programra, több száz orvos és ápolónak a veszélyeztetett országokba küldésére van szükség, különben a megfékezés rendkívül lassú lesz. Még ezzel az összpontosítással is legalább fél év kell, míg újra izolálhatják az állatról emberre terjedő vírust. A majmok elpusztulnak a betegségben, a denevérek azonban csak vírushordozók - márpedig Afrikában elfogyasztják a bőregereket.