Elérte Nigéria fővárosát, a 2006-ban még 8, manapság akár 20 millió lakosú Lagost a március óta egyre több Közép- és Nyugat-afrikai országban terjedő ebola-járvány. A vírust a libériai pénzügyminisztérium egyik képviselője hurcolta be múlt csütörtökön, amikor Libéria fővárosából, Monroviából repült Lagosba, de a repülőn rosszul lett, majd a leszállás utáni éjszaka a kórházban meghalt. A járvány Guineából indult, majd Sierra Leonéban és Libériában okozott megbetegedéseket. Ami a mostani járvány kapcsán "öröm", hogy a járvány ezúttal "csak" 60 százalékos halálozási arányt produkál a korábbi járványok 90 százalék feletti halálozási számaival. Így is eddig 673 ember halt meg.
Az Ebola hosszú, fonalszerű, jellegzetes formájú vírus, mely méreteiben a baktériumokhoz áll közel. Az Ebola egyetlen más vírusra sem hasonlít, és a törzsei igen gyorsan mutálódnak. A vírus erősen fertőző, viszonylag gyors lefolyású. A fertőzésveszély leginkább a betegség lefolyásának utolsó szakaszaiban lép fel, tünetei között pedig a hányás, a hasmenés, valamint a belső és a külső vérzés is szerepel. |
Onyebuchi Chukwu nigériai egészségügy-miniszter azt nyilatkozta, hogy a hatóságok próbálják izolálni a beteget szállító repülő utasait, ám gondot jelent, hogy a gép útközben Loméban, Togo fővárosában is leszállt. Közben a libériai kormány elrendelte a nyugat-afrikai ország legtöbb határátkelőjének lezárását, és szigorú intézkedéseket vezetett be, hogy feltartóztassa az ebolajárvány terjedését. Ellen Johnson Sirleaf elnök egy válságtanácskozáson közölte, hogy a reptéri hatóságok megvizsgálnak minden Libériába érkező vagy onnan elutazó embert, hogy nem fertőzött-e. A közúti határátkelők közül csak a legjelentősebbek vannak nyitva, mindenhol igyekeznek szűrővizsgálat elvégzésére és a fertőzés megelőzésre alkalmas állomásokat kialakítani. Az országban szigorították a nyilvános események, többek közt a felvonulások és a tüntetések megtartását.