A kempingezés reneszánszát éljük, több mint 50 százalékkal nőtt a kempingek előfoglalása a két évvel ezelőtti adatokhoz képest a Balatontoruist Kft. által üzemeltetett 17 balatoni kempingben. Székely Ferenc, a cég általános igazgatóhelyettese szerint tavaly stagnált, a csapadékos nyár ellenére sem csökkent a forgalom a kempingekben, ahol 173 ezer vendég töltött el 618 ezer vendégéjszakát.
Új kempingezők jönnek, akiknek már nincs gázpalackjuk
Az évek, évtizedek óta visszatérő, egyre idősebb vendégkör csökken, helyükre új kempingezők lépnek. A szokások is átalakulóban vannak: egyfelől Kelet-Közép Európában egyre több háztartás rendelkezik lakókocsival, lakóbusszal, másfelől egyre több vendég szeretné élvezni a kempingezés mint életforma örömeit, de nem akarnak beruházni a kempingezéshez szükséges felszerelésekbe. Ezeket ma már egyre inkább a kempingüzemeltetőknek kell adniuk.
Autós kemping Zamárdiban, 1974. Fotó: Fortepan / Urbán Tamás |
Vagy minden kell, vagy semmi
A szakember szerint megfigyelhető a vendégkör polarizálódása is: egyrészt egyre nagyobb az igény a magas színvonalú, nagy alapterületű fedett szálláshelyek és a komfortos parcellák iránt, az áramcsatlakozás mellett a közvetlen víz- és szennyvíz csatlakozással. Másrészt viszont növekszik a kereslet a legolcsóbb nyaralási formák iránt is.
Legolcsóbb nyaralási forma: vadkemping a Tihanyi félszigeten. Fotó: Fortepan / Urbán Tamás |
Mekkora üzlet ez?
A társaság nettó árbevétele 2013-ban 1,3 milliárd forint volt, amely a társaság közlése szerint 2014-ben 1,7 milliárd forintra emelkedett. 2014-ben az adózás előtti eredmény a nem végleges adatok szerint eléri a 2013. évi 141 millió forintot. A társaság szerepel a NAV köztartozásmentes adózói nyilvántartásában.
Kemping Balatonfüreden, 1974. Fotó: Fortepan / Urbán Tamás |