Régi elképzelés volt, hogy a telefont olyan eszközzé fejlesszék, ami a távbeszélés funkcióján túllép. Már Nikola Tesla is gondolkozott ilyesmin 1909-ben, de sok realitása még nem volt, hisz a mai számítógépekre hasonlító szerkezetet először 1945-ben sikerült létrehozni, de az nem hogy zsebben nem fért el, egy egész terem kellett neki. Sőt, maga a drót nélküli telefonálás is sokáig megoldatlan volt, a széleskörű mobiltelefónia a 90-es évek elejétől kezdett elterjedni.
A kezdetek
Ezt követően több gyártó próbálkozott több funkciós telefont kifejleszteni, amely az időközben elterjedő internetet is hasznosítani próbálta. Ilyenek voltak a Palm vagy a Blackberry, de a Nokia és próbálkozott úgynevezett kommunikátorokkal. Maga a smartphone (szerencsétlen magyar nevén okostelefon, kitalálhatnánk rá jobb szót) kifejezés is 1995-ben bukkant fel először. Ezekkel a kütyükkel az volt a fő gond, hogy rendkívül nehezen lehetett kezelni őket, hisz egy ilyen apró szerkezeten egy egész klaviatúrát és egy kis egérszerű szerkezetet kellett elhelyezni, ami a használhatóságot bonyolította.
Áttörés
Ekkor jött az áttörés, az Apple megtalálta a megoldást: az érintőképernyőt. Ettől kezdve az egész készülék egyetlen képernyő lett, melyen minden műveletet el lehet végezni, kis mérete ellenére viszonylag könnyen kezelhetővé vált a szerkezet. Ez volt az első iPhone, de eleinte nem hozta meg a várt sikert, mivel megfelelő applikációk nélkül alig lehetett valamire használni. Még egy évet kellett várni, amikor létrehozták az App Store-t, melyen keresztül a fejlesztők elláthatták a felhasználókat a szükséges alkalmazásokkal. 2008-ban felpörgött a piac, elindult az iPhone máig töretlen karrierje, melynek köszönhetően az Apple a világ legnagyobb cége lett.
Apple |
2008 októberében létrehozták az első androidot használó telefont, ezután ez a technológia, melyet ma a Google birtokol, rohamosan elterjedt az okostelefon-gyártásba belevágó többi szereplő között. Népszerűvé viszont csak 2010-ben vált, de 2012-re már dominálta a világ telefonpiacát, miközben az iPhone maradt mindmáig a legjobb minőségűnek tartott készülék, amely egyúttal presztízst is jelent, így a vevők jóval magasabb árat is hajlandók fizetni érte.
Mindenkihez eljut
Az okostelefon, mint kvázi miniszámítógép hozta el az internet robbanásszerű terjedését, hisz az emberiség azon része, aki nem tud megvenni egy asztali PC-t vagy laptopot, egy olcsóbb okostelefont megengedhet magának, különösen, ha a mobilszolgáltató olcsón biztosítja hozzá az internetet. Így lehetséges az, hogy 10 évvel az útjára indítása után már 2 milliárd ember rendelkezik a kis szerkezettel, és éri így el az internetet. Ennek egyik legfőbb haszonélvezője a Facebook, amely ezáltal ugyancsak 2 milliárdos felhasználói táborra tett szert.
Nyertes és vesztes
Az Apple eddig 7 különböző, egyszerűen számokkal jelölt sorozatot hozott ki termékéből, a 8-ast idén tervezik. Természetesen mindegyik tartalmaz valamilyen újítást, hisz egy új iparágnak az első 10 évében bőven van mit fejlődnie, újítania. Ugyanakkor a rajongók sokszor akkor is megveszik az újabb változatot, ha az előző még tökéletesen megfelelne nekik, és ez jócskán megdobja az eladásokat, és persze az Apple árbevételét és nyereségét. A nagy vesztesek pedig azok a cégek, akik korábban a mobiltelefon-gyártás élvonalát képezték, de az okostelefonokkal nem tudtak versenyt tartani, mindenekelőtt a Nokia.