A 10 millió Fa Alapítvány a legnagyobb magyar alapítású cselekvő, ökotudatos és politikamentes, non-profit országos szervezet, amelynek elsődleges célja, hogy minden ember legalább egy fát ültessen el élete során, hiszen ezzel segíthetjük az élővilág sokszínűségének megőrzését, de hozzájárulhatunk a klímavédelemhez is.
A cél elérése elképzelhetetlen lenne egy folyamatosan fejlődő közösség nélkül, amelyet az alapítvány megálmodója, Bojár Iván András úgy ír le, mint a nagyszabású projekt szívét. „Egy lelkes csapatból a 10 millió Fa mára egy professzionális nagyvállalati működési modell jegyeit magán viselő szervezetté alakult. Ahhoz, hogy a lehető legtöbb növényt legyünk képesek elültetni, amelyhez a telepítések előkészítése, megszervezése és teljes körű lebonyolítása egyaránt fontos, bonyolult szervezései és logisztikai munkára van szükség. Csak így érhettük el 2021-ben az első nagyobb mérföldkövet, a százezres ültetési számot, amely 2022-re meghaladta a kétszázezret” – mondta el a 10 millió Fa alapítója.
Vállalatok ESG céljainak elérésében kíván segítséget nyújtani a 10 Millió Fa
Idén még magasabb fokozatra kapcsolnak, hiszen amellett, hogy több tízezer fát szeretnének elültetni, különböző vállalati együttműködések kialakítását tervezik. „Hazánkban is egyre több vállalat tűz ki ESG, azaz szociális és környezeti célokat. Ezek megvalósításában tudunk segítséget nyújtani, hiszen a faültetésen túl tevékenységünk kiterjed az emberi, szociális dimenzióra is” – hívta fel a figyelmet Bojár Iván.
„A versengést hagyjuk meg a növényeknek, mi, emberek inkább működjünk együtt!”
Fákat és gondolatokat ültetünk – szokta mondani Bojár Iván András, aki szerint a 10 millió Fa Alapítvány eddig elért eredményei, különböző piaci szektorban működő vállalati együttműködései is azt mutatják, hogy egyre több szervezet ismeri fel, hogy a verseny helyett együttműködésre van szükség. „Szerencsére mind több kisebb és nagyobb cégvezető vallja azt, amit mi magunk is: a bolygónkat óvnunk kell. Ahhoz pedig fel kell hívnunk az emberek figyelmét a környezetvédelemre” – mondja. Ennek jegyében indult el az alapítvány szakmai együttműködésével 2022-ben a K&H hűsítő ligetek programja, amelynek célja, hogy fák és bokrok ültetésével növelje a zöld növényzetet az oktatási intézmények udvarán, megismertetve a gyermekekkel azok jótékony hatásait és hozzájárulva a környezettudatosságra neveléshez.
A K&H mellett eddig olyan ismert vállalatok csatlakoztak az alapítványhoz, mint az Electrolux, a dm, a GreenGo vagy az OTP. Ahhoz, hogy a munkájukat még hatékonyabban tudják folytatni, szükségük van további támogatásokra is.
Partnerség nélkül nincs faültetés
„Az ültetéseink átlagára jelenleg kb. ötezer forintba kerül. Egy-egy ilyen ültetéshez bárki hozzájárulhat egy pénzügyi együttműködés keretein belül, de külön projektek támogatására is van lehetőség, mint amilyen a Karácsony-erdőtelepítés volt a Zöld Zugoly Klímafarmon. Mivel a céljaink megvalósításához nagyon sok földterületre van szükség, olyan földterület tulajdonosokat is keresünk, akik társak lennének abban, hogy nem gazdasági célú, biodiverzitás növelő, számos őshonos fafajból álló, a természet alkotta állapothoz közelítő erdőket telepítsenek rajta. Emellett pedig az idei évben is számítunk az 1%-os adó felajánlásokra is” – hívja fel a figyelmet az alapító.
A kampányokban – a tervek szerint – olyan ismert közéleti személyiségek fognak feltűnni, mint Pokorny Lia, a 10 millió Fa Alapítvány nagykövete, vagy Pumped Gabo, aki egy-egy ültetési akció során lemezlovasként fogja szórakoztatni a lelkes természetbarátokat.
A városok élhetőbbé tétele és biodiverzitás
„Célunk idén, hogy a belterületi ültetések mellett, melyek a nyári hőszigetek hűtését, a városi por megfogását is szolgálják, mind jobban megjelenjenek az erdőtelepítések is, amelynek kapcsán több nehezítő körülménnyel kell megküzdenünk, hiszen például alapítványként nem vásárolhatnak földterületet. Tudni kell, hogy jelenleg Magyarország 20-21%-a zöld terület, amiből az erdők mindössze 5%-ot tesznek ki. A többi ültetvény, amelyek faállománya homogén, kevésbé gazdag élővilággal. Pedig a szén-dioxid megkötését garantáló fafajok ültetése mellett figyelni kellene az ökológiai diverzitás biztosítására is” – teszi hozzá.
A 10 millió Fa Miyawaki-minierdők telepítését is vállalja
És ha már az imént versenyről és együttműködésről esett szó, nem lehet elmenni szó nélkül az alapítvány által telepített Miyawaki-minierdők mellett sem, amelyek számát idén ugyancsak szeretnék növelni. A Miyawaki Akiráról elnevezett ültetési módszer lényege, hogy egy kicsi, akár néhány négyzetméteres területen minél több, egymással „jól kijövő” fát és cserjét ültessenek, amelyek azáltal, hogy sűrűn és véletlenszerűen kerülnek egymás mellé, hirtelen nagy növekedésbe kezdnek. Bojár Iván András túlzás nélkül állítja, hogy az 10 millió Fa csapata Magyarország Miyawaki-erdő királyai. „A tavaly telepített növényeink hamar elindultak az ég felé, versenyeznek a fényért, az életért. Mind elsők akarnak lenni. Nekik ez lételemük, ahogy nekünk, embereknek az együttműködés. Segítsük hát őket, és ezáltal nekünk, embereknek is jobb és élhetőbb lesz a világunk.”