Az Egyesült Államok és Kanada mindig is szoros gazdasági kapcsolatban álltak. Kanada jelentős mértékben függ az amerikai piactól, 2024-es adatok szerint az ország exportjának közel 76 százaléka irányult az Egyesült Államokba. A szomszédos nagyhatalom piaca tehát alapvető a kanadai gazdaság számára. A globális bizonytalanság és az amerikai-kanadai kapcsolatokra nehezedő kereskedelmi feszültségek – különösen a vámháború és a vámemelések – viszont arra ösztönözhetik a kanadai vállalatokat, hogy egyre inkább más piacok felé orientálódjanak.
A Nicholas Sarvari szerint a kanadai piac számára előnyös lenne a diverzifikáció, valamint az új lehetőségek kiaknázása, amely biztosíthatja számukra a fenntartható növekedést és a piacon való versenyképességet. A CETA (EU-Canada Comprehensive Economic and Trade Agreement) megléte jelentős mértékben megkönnyítheti a kanadai cégek számára az európai piacokra való belépést. Emellett a kanadai vállalatok Európa irányába történő nyitása új perspektívát nyithat meg a magyar gazdaság, különösen a mikro-, kis- és középvállalkozások életében is. A szakértő szerint Magyarországnak és a hazai kis- és középvállalkozásoknak nemzetközi szinten még versenyképesebbé kell válniuk és ebben a kanadai üzleti kapcsolatok kulcsszerepet játszhatnak.
„A kanadai vállalatok jelentős technológiai súly, know-how hozhatnak be, amelyből a magyar vállalkozások is profitálhatnak. A magyar cégek számára kulcsfontosságú, hogy kilépjenek a nemzetközi piacra. A kkv-szektornak is fel kell nőnie arra a szintre, hogy ne csak Európában, hanem azon túl is versenyképesen tudjon működni.” – hangsúlyozta Nicholas Sarvari.
A kereskedelmi kamarák, különösen az európai és kanadai szervezetek együttműködése olyan keretet biztosíthat ehhez a folyamathoz, amely megkönnyítheti az üzleti kapcsolatépítést. A szakértő kiemelte, hogy a Kanadai Magyar Kereskedelmi Kamara Európán belül 22 hasonló szervezettel áll szoros együttműködésben és ezek közül Magyarországon található az egyik legfejlettebb.
Az új gazdasági realitás, amely a kanadai-amerikai vámháború árnyékában formálódik, hosszú távon jelentős átrendeződést hozhat az európai és magyar üzleti szférában is. Minderről részletesen a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. támogatásával megjelenő Cégkassza Podcast legfrissebb adása számol be, amely alább nézhető meg:
(x)