Az államnak nem jött be
Az űrhajózás korábban abszolút állami monopólium volt, és 50-60 éve, mikor megkezdődött, nem is lehetett másképp. Óriási fejlesztési igénye volt és szinte végtelen összegekre volt szükség, sok kísérlettel, kudarccal, esetenként tragédiával. Nem is volt rá képes más kezdetben, mint a két szuperhatalom: Amerika és a Szovjetunió. A holdutazás végül Amerikának sikerült, de költséges mulatság volt, így nem is erőltették a továbbiakban.
Az űrhajózás azután úgy tűnt, hogy továbblép: az addig visszatéréskor a légtérben elégő jármű és ejtőernyőző űrhajós helyett megalkották a repülőgépszerűen visszatérő űrsiklót. Azonban ez a jármű a fizikával dacolt: a légkör felső részén a légellenállás volt hivatva lelassítani, viszont a mozgási energia így hővé alakult, a jármű több ezer fokosra izzott, amit hőálló csempékkel próbáltak megoldani. Egy alkalommal ezek megsérültek, a jármű felrobbant, a program, ami amúgy is költséges volt, véget ért.
Musk terve
Most itt vannak a lelkes vállalkozók, akik amúgy is nagyot alkotnak, miért ne próbálkoznának az űrutazással? Közülük az egyik Elon Musk, aki legfőbb célként az elektromos autózást forradalmasítja, de mellette megcélozta a világűrt is SpaceX nevű cégével. Most bejelentette, hogy egy űrhajót tervez, amely jövőre két utast vinne el egy Hold körüli útra. Az utat 2018 végére tervezik, a jármű olyan űrhajó, melyet a NASA úrhajósainak terveztek, tehát még nem az úgynevezett űrugrásra szánt, a világűrt épp hogy csak elérő új járműről van szó.
Az űrhajó tehát korábbi technológián alapul, ami újdonság, hogy immár egy magántársaság indítja. Musk nem árulta el, ki lesz a két utas, és azt sem, hogy mennyit fizetnek a egyhetes utazásért. A két utas ismeri egymást, és komoly előleget tettek le, valamint igen kiadós kiképzést kapnak az utazás előtt, hisz ez egy igazi űrutazás, több napos súlytalansággal, nem alkalmas rá bárki. Musk azt is elmondta, hogy évente egy-két ilyen útra lehet a továbbiakban jelentkező, ami arra utal, hogy igen magas lehet a jegyár, de ez érthető is.
Az űrhajóhoz Musk cége fejleszti a Falcon Heavy Rocket elnevezésű hajtóművet, melyet még az idén ki akarnak próbálni, és utasokat küldeni vele a Nemzetközi Űrállomásra a NASA részére. A nem kicsit lelkes Musk hozzátette, hogy a Hold körüli utazás sikere megnyithatja az utat egy későbbi Mars-utazás felé, ami a SpaceX hosszútávú célja.
Az űrugrás
A másik lelkes vállalkozó, Richard Branson, a Virgin Galactic vezetője továbbra is abban gondolkozik, hogy úgynevezett űrugrásokat valósítson meg, vagyis egy olyan járművet alkosson, amely ballisztikus rakéta módjára emelkedik nagyjából 100 km magasságig, ott pár percet tölt el, majd visszatér a földre. Mivel itt nem kell elérni a szökési sebességet, nincs szükség akkora gyorsulásra és annyi üzemanyagra, mint egy űrhajó esetében, így az utazás olcsóbb is, és kevésbé megterhelő az emberi szervezetnek. A cég egy 6 utast szállító járművet tesztel, a viteldíj 250 ezer dollár lesz.