A hatóságok szerint a munkásokat Kínában egy másik cég bérelte fel, és szabálytalanul vitték őket Brazíliába — jelentette a Reuters. A brazil törvények által megengedettet meghaladó hosszú órákon át dolgoztak, esetenként heti hét napon át, miközben a munkáltató megalázó körülmények között tartotta őket, megsértve a brazil munkaügyi szabályokat – tették hozzá a hatóságok.
A dolgozóknak engedélyt kellett kérniük, hogy elhagyhassák szállásukat, és legalább 107 személy útlevelét is visszatartotta a munkáltató – mondta Liane Durao munkaügyi felügyelő, hozzátéve, hogy a munkahelyi körülmények veszélyesek. „A munkakörnyezetben nem teljesültek a minimális biztonsági feltételek” — tetet hozzá, megjegyezve, hogy a vizsgálat folyamatban van, és még nem szabtak ki bírságot.
A BYD a munkaerő kölcsönzővel megszakította kapcsolatát
A BYD közleményében közölte, hogy megszakította kapcsolatait a dolgozókat felvevő céggel, és hozzátette, együttműködik a hatóságokkal, és segítséget nyújt a dolgozóknak. A munkaügyi hatóságok nem hozták nyilvánosságra a munkavállalók felvételében részt vevő cégek nevét.
Brazíliában a „rabszolgasághoz hasonló körülményekkel” jellemzik a kényszermunkát, de a fogalom kiterjed az adósrabságra, a megalázó munkakörülményekre, a munkavállalók egészségére kockázatot jelentő hosszú munkaórákra és minden olyan munkára, amely sérti az emberi méltóságot.