Az OTP-részvényekről
Ha a könyv szerinti értékhez viszonyítjuk a részvény árfolyamát, akkor az OTP az egyik legmagasabban értékelt részvény az európai bankszektorban - jelentette ki Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója a portfolio.hu-nak adott interjúban. Régiós versenytársaik többségének a részvényével 1 körüli vagy az alatti P/BV értéken kereskednek, lengyel „megfelelőjük” a PKO 1,4-es, az OTP pedig 1,8-as szorzón forog. "Jelenleg helyén van az árfolyam" - üzente a bankvezér.
A terjeszkedési tervekről
A szlovén akvizíció és az üzbég bank megvásárlása után egy kicsit lassítanak, lehet, hogy Üzbegisztánon kívül még egybe belépnek hamarosan. Az ázsiai piacon még nem volt bejelentésük, de egy speciális struktúrában elképzelhető, hogy hamarosan ott is megjelennek.
Az osztalékról
Szabályozói okokból nem fizethetett osztalékot az OTP 2019 és 2020 után, de ezekre az évekre félretett 119 milliárd forintot, amit jövőre, a 2021-es évre járó osztalékkal együtt ki fog fizetni a részvényeseknek.
A bankszektor állami terheiről
Csányi számára a legfájóbb még mindig a tranzakciós illeték, érthetetlennek tartja, hogy például a havi kétszeri ingyenes készpénzfelvétel sem illetékmentes. Szerinte a magyarországi bankok túl vannak adóztatva.
A hitelmoratóriumról
Az OTP vezére nagy hibának tartja, hogy nem rászorultsági alapon lehetett belépni, hanem mindenki automatikusan bekerült a moratóriumba. Hogy a teljeskörű moratórium elhibázott volt, azt szerinte jól mutatja, hogy az új szakaszban náluk a lakossági hitelállomány 6,8 százalékánál és a vállalati állomány 1 százalékánál kérték csak az ügyfelek, hogy a moratóriumban maradjanak.
A leendő óriásbankról
Csányi szerint egészen addig nincs problémájuk a Budapest Bank, az MKB Bank és a Takarékbank egyesüléséből a tervek szerint 2023 közepére létrejövő új hitelintézettel, amíg nem kapnak valamilyen speciális állami kedvezményt a többi versenytárs rovására.
A mezőgazdaságról
Összességében az OTP vezére úgy véli, ő sokkal többet fektetett a mezőgazdaságba meg az élelmiszeriparba, mint mások, és ezekhez kapcsolódik egy nagyobb támogatás. Nem zárja ki, hogy a jövőben további agrárcégekbe fektetnek.
A műtrágya-botrányról
"Természetesen semmilyen alapja nincs a felém megfogalmazott vádaknak" - mondja Csányi. Emlékeztetve, hogy Bige László már korábban is megpróbálta besározni, azt híresztelte, hogy az OTP azért mondta fel 2008-ban a hiteleit, mert meg akarta szerezni a műtrágyagyárát. Többször kérték hivatalos levélben, hogy hatalmazza fel őket az ügyre vonatkozó banki információk nyilvánosságra hozatalára, amelyekből kiderül, hogy valódi, szerződéses oka volt a hitel felmondásának. Soha nem járult hozzá. Tudatosan, mert így bármit mondhatott, ők nem tudak érdemben válaszolni, ugyanis banktitkot sértettünk volna. "Szerencsére beperelte az OTP-t ebben az ügyben, 25 milliárd forintot követelt, a bíróság azonban jogerősen kimondta, hogy alaptalan az igénye, azaz jó okkal és jogszerűen mondtuk fel ezeket a szerződéseket" - mondja a banvezető, hozzátéve: arra számít, hogy a bíróságok majd eldöntik és kimondják, hogy mi az igazság.
Az új agrárintegrációs versenytársról
Meglepte Csányit, hogy a Takarékbank is alapított egy integrátor céget, az AgroLink Zrt.-t, ezt nyílt kihívásnak tartja cégével, a KITE-vel szemben. Felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy eddig is voltak már hasonló próbálkozások, azok az integrációk sikertelenek voltak. "Bár jó a kapcsolatom Mészáros Lőrinccel, azt kívánom, hogy ez is sikertelen legyen" - jelentette ki.
A kiskereskedelmi potenciális terjeszkedésről
"Ha a Lidl eladná a teljes hálózatát, abba befektetnék, az már olyan nagy, hogy érdemes elgondolkodni rajta, de egy kisebb vagy egy új hálózatban, amit nulláról kezdve kellene felépíteni, abban nem látok fantáziát."
A magánegészségügyről
Azért vásárolta ki a Budai Egészségközpontból az intézmény alapítóját, Varga Pétert, mert nagyon nagy fejlesztés előtt állnak, a meglévő kórház mellé építenej egy másikat is, s Varga úgy gondolta, hogy ő már nem fektetne be a kórházba. Csányi szerint az államnak is sokkal olcsóbb lenne, ha kedvezményekkel segítené ennek a magánegészségügyi intézményrendszernek a kiépítését, mert a vállalatok is jelentős összegekkel tudnák támogatni a saját dolgozóik egészségügyi biztosítását, ellátását.
A kötelező oltásról
Az OTP-nél az átoltottság közel 90 százalék, ezért nem kötelezzük a munkatársainkat arra, hogy oltassák be magukat - jelentette ki Csányi.
A 2022-es választásokról
"Mint mindenki, egy jó és hozzáértő kormányt szeretnék, amelyik képes jól képviselni az ország és a gazdaság érdekeit".
Lázár Jánosról
"Most már egyébként jó a kapcsolatunk Lázár Jánossal, Mezőhegyesen példaértékű gazdaságot és az oktatásra is kiterjedő fejlesztéseket hozott létre, és most már részleteiben is jobban látja a mezőgazdaság kihívásait."
A fociról
Tervezik a stadionokban a vénaszkenner bevezetését, próbálják bíróságképesen, vagyis az igazságszolgáltatásnak is értékelhető módon, dokumentumokkal, bizonyítékokkal alátámasztani az elkövetők személyazonosságát. Marco Rossi marad a szerződése végéig, vagyis 2025-ig a magyar válogatott szövetségi kapitánya, s az MLSZ elnöke abban bízik, hogy majd azt követően is tudnak új szerződést kötni vele.