Trendforduló vagy sem?
Tóth Tamás, az Opten igazgatója elmondta: nem biztos, hogy trendfordulóról van szó, mivel 2014-ben nagyot ugrott azoknak az eljárásoknak a száma, amelyek idén akár cégtörléssel is végződhetnek.
Tavaly már csaknem 57 ezer feltehetőleg cégtörléshez vezető eljárás indult el, főleg azért, mert egy év alatt több mint kétszeresére, 31 500-ra nőtt a kényszertörlések száma. Emellett 7968 végelszámolást és 17 413 felszámolási eljárást regisztrált az Opten.
Itt volt az ideje
A frissen indult felszámolások száma tavaly szeptember óta csökkenést mutat, míg 2014-ben éves átlagban havonta 1453 új felszámolást tett közzé a cégbíróság, idén viszont már csak 930-at, májusban pedig 737 új eljárást regisztráltak. Az Opten igazgatója szerint ez mindenképpen pozitív fejlemény, mivel azt jelenti, hogy egyre kevesebb cég hagy hátra működő vállalkozásokat is sújtó adósságokat megszűnésekor.
Idén az első öt hónapban 21 ezer céget töröltek a hatóságok, ezzel szemben csak 10 500 újat jegyeztek be. Tóth Tamás arról, hogy 10 ezer gazdasági társasággal kevesebb működik a magyar gazdaságban, úgy vélekedett, hogy a magyar cégstruktúra különösen szétaprózott, ezért ráfér a konszolidáció.