Jó éve volt a hazai gazdaságnak, a listatagok kétharmada többet ér, mint egy évvel ezelőtt. A lap immár másodszor értékelte fel a legnagyobb,100 százalékban magyar tulajdonban lévő vállalkozásokat. A 100 legnagyobb teljesen hazai kézben lévő cég összesített értéke jócskán nőtt, 2035 milliárdról 2788,2 milliárd forintra. A legtöbb céget a gyártóipar adja a listára, majd a kereskedelem és az építőipar következik. A legnagyobb hazai cégek jellemzően a rendszerváltás után indultak, rengeteget forgatnak vissza a megtermelt nyereségükből saját fejlesztéseikre, piacképesek külföldön is, a legtöbbjük nagyon ügyesen gondozza saját márkáját.
Az élen továbbra is a Videoton Holding áll, az élbolyban ugyanakkor vannak új szereplők is, hiszen az idei évben az egy vállalatcsoportba tartozó társaságokat egybe számították be a lista készítői (ahol nem volt konszolidált adat, ott maguk igyekeztek konszolidálni a publikusan elérhető információk alapján). A listán nem az volt a peremfeltétel, hogy magyarországi bejegyzésű legyen a társaság, hanem hogy a tulajdonosok 100%-ban magyar magánszemélyek legyenek (lásd a módszertant a cikk végén).
A Videoton mellett így több topmilliárdos érdekeltsége is ott van az élbolyban, így Gattyán György Luxemburgba költöztetett cégbirodalma, a Demján örökösök ingatlanos holdingja, a Gránit-Pólus, amiben tulajdonos a legnagyobb hazai agrárbefektető, a 4. helyen szereplő Bonafarm tulajdonosa is, Csányi Sándor. A dobogóra felkerült a régió egyik legnagyobb ipari befektetője, a Forbes szeptemberi kiadása szerint, jelenleg a legnagyobb magyar családi cég, az MPF Holding is.
A 100 legértékesebb vállalkozás több mint 60 ezer embernek ad munkát, összesített árbevételük 5444,2 milliárd forint volt tavaly.
A Magyar 100 térképéről lekerült Zala megye, ami mellett – a tavalyihoz hasonlóan – Nógrád és Somogy sem ad céget a listára.
Magyar 100 - A legnagyobbak
1. Videoton Holding – 231,4 milliárd forint
2. Gattyán Group – 188,6 milliárd forint
3. MPF Holding – 151,5 milliárd forint
4. Bonafarm csoport – 127,3 milliárd forint
5. Gránit-Pólus csoport – 123,5 milliárd forint
6. Dayton Invest Kft. – 97,4 milliárd forint
7. Jász-Plasztik Kft. – 88,7 milliárd forint
8. Nitrogénművek – 74,2 milliárd forint
9. Futureal-Cordia csoport – 71,2 milliárd forint
10. Master Good – 69 milliárd forint
Látványosan nőttek az autóiparhoz kapcsolható magyar cégek (beszállítók, alkatrész- és járműkereskedők), de már második éve értéknövekedésben azok az élmenők, amelyek sokat forgatnak vissza a nyereségből a működésükbe, kockáztatnak és fejlesztenek. Árulkodó az egész magyar gazdaságszerkezetére, hogy a legnagyobb számban gyártóipari cégek vannak az élmezőnybe, nagy részük amúgy szintén autóipari beszállító (alkatrészgyárak, öntödék).
A második legtöbb cég a kereskedelemből került ki, az építőipar a harmadik legerősebb szektor a lajstromban. A legizmosabb növekedést a gyógyszeripar tudta felmutatni, ezeknek a cégeknek az értéke átlagosan 30 százalékkal nőtt, majd az IT következik a maga 20 százalék feletti bővűlésével, de ez jórészt a Gattyán Group bekerülésének köszönhető. 18 százalékkal nőtt az értéke a vegyipari cégeknek, de kétszámjegyű volt a növekedés kereskedelmi cégek esetében és az ingatlanfejlesztőknél is.
A teljes lista elérhető a novemberi Forbes magazinban.