A horvát Vecernji List azt írja, a MET Magyarország Zrt. (korábbi nevén Mol Energiakereskedő Kft.) és a horvát földgáz értékesítő vállalat (PPD) hamarosan befejezi a kutinai Petrokemija műtrágyagyár előzetes átvilágítását és várhatóan ajánlatot tesz a vállalat megvásárlására.
A kutinai Petrokemija gyára. Forrás: wikipedia |
A lap emlékeztetett, hogy a kormány még márciusban tárgyalásokat folytatott az INA-val és a PPD-vel, hogy azok a műtrágyagyár adóssága fejében részesedést szerezhessenek a vállalatban. A Petrokemija ugyanis 320 millió kunával (közel 14 milliárd forinttal) tartozik a két cégnek. A kormány akkor a követelések fejében felajánlotta a részvények 44 százalékát.
Egy hónappal ezelőtt meg is érkezett a vételi szándéknyilatkozat és elkezdődött a vállalat átvilágítása, de az INA helyett a magyar MET tett ajánlatot a műtrágyagyárra, amelynek a Mol 40 százalékban tulajdonosa (INA-ban a Molnak 49,1 százalékos részesedése van) - írta a lap.
Lapértesülések szerint a horvát kormány kész arra is, hogy eladja többségi tulajdonát a Petrokemijaban, amivel már tavaly is próbálkozott, de az akkori potenciális vásárlók az utolsó pillanatban visszavonták ajánlataikat. A kabinet azután sietett a műtrágyagyár segítségére, miután két évvel ezelőtt a nyugdíjalap feltőkésítette a vállalatot, de a részvényjegyzési időszak harmadik fordulójában már nem mertek tovább kockáztatni.
A lap szerint, amennyiben a PPD és a MET nem ad be kötelező érvényű ajánlatot - és egyelőre más érdeklődő nincs is a műtrágyagyár iránt -, a Petrokemija nagy a valószínűséggel felszámolás alá kerül. A vállat stratégiai fontosságú, a bruttó hazai össztermék (GDP) 0,9 százalékát adja és több állami vállalat jövője is függ tőle.
Mit kell tudni a MET-ről? A MET-csoport svájci központú, nemzetközi profillal rendelkező kereskedőház, amely aktív nagykereskedelmi szereplője az európai gázpiacnak, a kiskereskedelem terén pedig Magyarországon, Szlovákiában, Romániában és Horvátországban is számottevő a jelenléte. A MET-csoport leányvállalataival 8 európai országban van jelen, 14 nemzetközi gázpiacon, 13 európai kereskedési ponton folytat kereskedelmi tevékenységet. 2013-ban nyitott az áram-, 2014-ben pedig új londoni irodáján keresztül a kőolaj-kereskedelem felé. A csoport 40 százalékban a Mol Nyrt. tulajdonában van, 50 százalékát a ciprusi székhelyű WISD Holding Ltd, 10 százalékát pedig a svájci bejegyzésű MET ManCo AG birtokolja. A 60 százalékos tulajdonrész az offshore-szerű, a kormányfőhöz (nagyon) közel álló Garancsi István cégét is magába foglaló hálózat tulajdona. |