3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Keletről az ország nyugati megyéibe menekült a jövedelmük túlnyomó része.

Az 1000 legjelentősebb ukrán cég összesen hatezer milliárd hrivnya (1 hrivnya=9,25 forint) bevételt ért el 2022-ben, ez 20 százalékkal magasabb, mint amennyi 2020-ban, a legutóbbi összesítéskor volt. Ez a nominális növekedés azonban nem ad okot az optimizmusra, hiszen a hivatalos infláció 26,6 százalék volt tavaly, vagyis reálértékben még ezek a cégek is veszítettek, nem beszélve a gyengébb teljesítményű közepes és kisebbekről – írta a YouControl nevű tanácsadó felmérését ismertetve az Ukrainska Pravda. 

Az infláció megette a bevételnövekedést a legtöbb cégnél. Fotó: Ukrán Nemzeti Bank
Az infláció megette a bevételnövekedést a legtöbb cégnél. Fotó: Ukrán Nemzeti Bank

Az elemzésben megerősítik, hogy a toplista első 20 helyére kerültek közül kilenc állami vagy közvetetten állami tulajdonú vállalat. A többi 11 különféle ipari-pénzügyi csoport (valójában a befolyásos oligarchák) tulajdonában álló társaság.

Egy közölt térkép alapján egyértelmű, hogy a keleti és déli országrészben telephellyel bíróknak legalább a fele a nyugati megyékbe menekítette vagyonát, ebben részben segített egy tavaly elindított állami program is. A kormány rajtuk kívül mintegy 750-800, főleg kisebb és közepes vállalkozásoknak adott logisztikai támogatást, továbbá bérletidíj-kedvezményt egy-egy nyugati megyében lévő és állami tulajdonú telephely bérlése során.

A teljes bevételi torta felét elérő cégek (495 vállalat) Kijevben vannak bejegyezve, a Volinyban megtelepedetteknek is jól ment, azoknak a számlájára a Donbasz-ban és Harkiv megyében működő cégek összesített bevételénél is több érkezett. A fővároson kívül, egyebek mellett az Odessza, Dnyepropetrovszk és Lviv megyékben tevékenykedő vállalkozások (295 cég), összesen 26 százalékkal részesednek. A háború értelemszerűen a keleti front megyéiben (Harkiv és Donyeck megye) működő cégeket tépázta meg nagyon, így azok a bevételi tortának csupán az 1-2 százalékát adják, mintegy 160 milliárd hrivnyát.

Ha a legnagyobb bevételt elért ukrán cégeket ágazatonként vizsgáljuk, akkor darabszámra az olaj- és gázipar vezet 146-tal, mögötte az élelmiszeripar áll 129-cel, majd a villamosenergia ipar következik 105 vállalkozással. Összesen 102 mezőgazdasági cég fért bele a toplistába, valamint 50-50 kereskedelmi, vegyipari és fémipari társaság.

Érdekes, hogy a vegyipari, a dohányipari, a szénbányászati és a fémfeldolgozó cégek számszerűen kevesen vannak, de a bevételi rangsorban mégis a top 1000 felső harmadában szerepelnek. Az is fontos és talán meglepő, hogy a nagy bevételt elért vállalkozások között sok a 4-5 évvel ezelőtt alapított, miközben a toplista túlnyomó részéhez tartozókat 15-29 éve hozták létre, tehát volt idejük felpörgetni a működést és túléltek több válságos időszakot is. 

A felmérést készítő elemzők megjegyezték: a rövid idő alatt sok bevételt elért cégek tulajdonosai közül többnél is megfigyelhető, hogy egyes pénzügyi-ipari vállalatcsoportok részeként tudtak önálló életet élni, élvezték azok hátországát. Sok esetben állami vállalatok átszervezése útján nőttek nagyra, némely esetben már csaknem monopolhelyzetbe is kerültek a saját területükön. 

A 2020-ban készült utolsó összeállítással összevetve a 2022-es top 1000-es lista azt mutatja, hogy a legnagyobbak 27 százaléka megújult, vagyis 271 cég kiszorult, elsősorban azért, mert zuhant ezeknek a vállalatoknak a bevétele. Csak részben magyarázható ez a hátrébb sorolódás a csődökkel vagy a háború miatti fizikai megsemmisüléssel.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat 100 ezer forintot ígérnek adathalászok egy hazai bank nevében
Privátbankár.hu | 2025. május 1. 14:08
Újabb átverés terjed.
Vállalat Önt is érintheti – fontos változások jönnek egy nagy hazai banknál
Privátbankár.hu | 2025. május 1. 10:25
Megújulnak az OTP Bank digitális szolgáltatásai, július 1-től jelentős változások lépnek életbe a lakossági digitális szolgáltatásokban – közölte a bank vállalati kommunikációs csoportja csütörtökön.
Vállalat Csökkent az MVM Csoport nyeresége, de így is elégedettek
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 13:57
A csoport nyeresége éves összevetésben 12 százalékkal mérséklődve 324 milliárd forintra csökkent tavaly. 
Vállalat Német cég újranyit egy gyárat Romániában
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 13:39
A romániai Podariban található bioetanol gyár tavaly húzta le a rolót. 
Vállalat Így reagált a Hell a kormány döntésére
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 19:46
A cég 60 országban forgalmazza termékeit.
Vállalat A magyar Erste Bank 110 milliárd forint osztalékot fizet ki az osztrák anyavállalatának
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 19:31
Jó évük volt.
Vállalat Százmilliókból fejlesztené birodalmát a Lidl
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 13:20
A diszkontláncnak a briteknél vannak nagy tervei.
Vállalat Távoli országban keres új lehetőségeket a 4iG
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 16:26
Az együttműködés az űrt érinti.
Vállalat Örülhetnek a részvényesek: mennyi osztalékot fizet a Mol?
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 15:38
Lezajlott a Mol közgyűlése.
Vállalat Elon Musk is szívhatja a fogát – már készül az uniós bírság?
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 17:43
A techcégek bírságolásának még nincs vége.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG