6p

Hiába zárta pazarul a legnagyobb magyar gyógyszergyártó az idei első félévét és számíthat az idei év egészében 15-20 százalékkal magasabb árbevételre és nyereségre a tavalyinál, a három év alatt, 2022-2024 kötött összességében több mint 70 milliárd forintra rúgó különadók súlyos csapást mérnek a Richter versenyképességére. Ezek miatt ugyanis vissza kell fognia a K+F kiadásait és az értékesítési marketingköltségeit.

„A vártnál magasabb Vraylar royalty bevétel és a készítményeink iránti általánosan élénk kereslet következtében árbevételünk növekedett 2023 első félévében” – értékelte a Richter Csoport idei január-júniusi időszakát pénteki sajtótájékoztatóján a gyógyszercég vezérigazgatója, Orbán Gábor. Hozzátéve: a csoport nyereségessége továbbra is erős, ami visszatükröződik a pénztermelő képességében is, ugyanakkor a számviteli értelemben vett üzemi eredményt több egyedi tényező is negatívan befolyásolta a beszámolási időszakban.

A romániai nagy-és kiskereskedelmi üzletrészeink értékesítése visszafogta a Richter árbevételét a második negyedévben, de az üzemi eredményét nem érintette. A vételár meghaladta a könyv szerinti értéket, és ez a fedezeti ügyletekkel együtt számottevően hozzájárult a folyamatosan fennálló negatív árfolyamtrendek miatti átértékelési veszteségek mérsékléséhez. 

„A nőgyógyászati portfolióinkhoz nemrégiben hozzáadott új készítmények jelentős jövőbeni árbevétellel és nyereséggel kecsegtetnek, hozzájárulva ezáltal ahhoz, hogy vezető vállalattá váljunk ezen a terápiás területen Európában” – jelentette ki a vezérigazgató.

Ami a számokat illeti, a Richter első féléves konszolidált árbevétele 413,4 milliárd forint lett, 14,5 százalékkal több az előző év azonos időszakánál. Euróban számítva 13,7 százalékos volt a növekmény. 

Az üzleti eredmény 95 milliárd forint lett, szemben az előző év azonos időszakának közel 89,5 milliárdjával. A tisztított – azaz a bruttó fedezetet a működési költségekkel (értékesítési és marketing költségekkel, igazgatási és egyéb működési költségekkel, valamint a kutatás-fejlesztés költségeivel), továbbá a claw-backkal csökkentő, ugyanakkor a mérföldkőbevételekkel növelő – üzleti eredmény viszont jóval magasabbra sikeredett, a 111,2 milliárd forintos érték 23,1 százalékkal haladta meg a 2022 első félévit.

A féléves üzleti eredmény árfolyamhatás nélkül közel azonos a bázis időszakival, amely a termékportfolió kedvező mennyiségi és összetétel változásának, valamint a magasabb értékesítési és marketing költségeknek és a tényidőszaki hatékonyság javító intézkedések költséghatásának együttes eredménye.

Orbán Gábor szerint a különadók ellenére tartják az eltervezett irányt. Fotó: Bánkuti András
Orbán Gábor szerint a különadók ellenére tartják az eltervezett irányt. Fotó: Bánkuti András

Az árfolyamhatástól megtisztított bruttó fedezet 22,4 százalékkal növekedett, amelyet a gyógyszergyártási szegmens árbevételének 22,5 százalékos emelkedése (árfolyamhatás nélkül) és a nagy- és kiskereskedelmi tevékenység alacsonyabb részaránya alakított. 

Az értékesítési és marketing költségek növekedése elmaradt a bruttó fedezet emelkedése mögött annak következtében, hogy egyes költségtételeket átsoroltak az igazgatási és egyéb működési költségek közé. Emellett, a következő negyedévekben a promóciós tevékenységek fokozódása várható. 

Az igazgatási és egyéb költségek a fent említett átsorolások, valamint a valamennyi stratégiai fókuszterületet érintő hatékonyság javító intézkedések hatására növekedtek. Ezzel szemben a K+F költségek lassabban gyarapodtak az év első félévében. 

A pénzügyi tevékenység veszteséges lett, ennek oka a kedvezőtlen árfolyammozgások folytatódása, amely mind a nem realizált, mind a realizált tételeken éreztette hatását azzal együtt, hogy a menedzsment fedezeti ügyletek kötésével csökkentette az árfolyamkockázatot. A devizák közül legnagyobb hatású rubel esetében az Oroszországban bevezetett tőkekorlátozások miatt nem volt lehetőség fedezeti műveleteket kötni, így itt a pénzügyi eredmény rövid távú volatilitása várhatóan a jövőben is fennmarad, a hosszú távú jövedelmezőségi hatásokat az árazáson keresztül próbáljuk kezelni. Mindezen kedvezőtlen elmozdulásokat mérsékelte a csoport romániai nagy- és kiskereskedelmi vállalatainak értékesítésén elért eredménye. 

A tőkearányos jövedelmezőséget (ROE) az elmúlt négy negyedév összesített eredményének és a tárgyidőszaki saját tőke értékének hányadosaként számolják a Richternél. A 9,1 százalékpontos csökkenés a 2022 utolsó negyedévében elszámolt rendkívüli, 28,4 milliárd forontos extraprofitadó egyszeri hatásának, az alacsonyabb mérföldkőbevételnek, valamint a nem realizált árfolyamveszteségnek tudható be.

Ami a kilátásokat illeti, Orbán Gábor szerint a működésük Vraylaron kívüli része nagyjából tervszerűen halad. Eredetileg körülbelül 10 százalékos növekedéssel számoltak, de ha a Vraylar értékesítése kedvezőbben alakul, akkor – ha minden így marad – akár 20 százalék feletti bővülés is elképzelhető. A bázishatás miatt ugyanakkor az első félév jó teljesítménye nem fog megismétlődni a másodikban, inkább 15-20 százalék közötti növekedésre lehet számítani – legalábbis az árfolyamok változatlanságát feltételezve.

Aktuális témákra áttérve, a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) és az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) augusztus 1-jei összevonásáról Bogsch Erik, a gyógyszercég elnöke azt mondta, az eltér az európai uniós gyakorlattól, de várhatóan nem okoz majd fennakadást a Richter működésében.

Az extraprofiadó 2023-ban a tavalyinál kicsivel magasabb, 29 milliárd forint lesz, míg 2024-ben – ha nem lesznek újabb szabályváltozások – a cégnek további 14 milliárdot kell befizetni. Ez az összességében valamivel több mint 70 milliárd forintra rúgó különadó Bogsch Erik szerint jelentős csapás, emiatt nem tudják erősíteni a K+F-et, valamint növelni az értékesítési marketingtevékenységükre fordított költéseiket. Ami azt jelenti, hogy a kormányzati intézkedések miatt a Richter versenyképessége csökken.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat A CIB párbeszédre buzdít a jó munkahely összetevőiről
PR | 2024. december 17. 17:35
Minden tizedik magyar munkavállaló aktívan állást keres, mert a jelenlegi munkahelyén nem érzi jól magát – ez is kiderült a CIB Banknak a Mélylevegő Projekttel közösen készített, a munkahellyel való elégedettségre vonatkozó reprezentatív felméréséből. Az eredményekről és a tanulságokról Tóth Györgyit, a pénzintézet HR vezetőjét kérdeztük.
Vállalat Az INA szíriai olajmezői most Hernádi Zsolték ölébe hullhatnak
Bózsó Péter | 2024. december 17. 15:39
A magyar olajcég horvát leányvállalatának, az INA-nak a polgárháború előtt jelentős olaj- és gázmezői voltak az ország közepén.
Vállalat A BGE üzleti partnerei az egyetemi közösség meghatározó szereplői is egyben
Natív tartalom | 2024. december 17. 13:33
Izgalmas változások előtt áll a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE). Magyarország legnagyobb gazdaságtudományi egyetemén célunk, hogy lépést tartsunk a piaci elvárásokkal és a hallgatói igényekkel. Üzleti partnereinkkel tananyagfejlesztésbe kezdtünk, korszerűsítjük az oktatást, jelenlegi és végzett hallgatóinknak pedig álláskereső portált indítunk. Tovább építjük a BGE Alumnit, melynek hatalmas mérföldköve volt az idén megrendezésre került nagy sikerű első BGE Alumni Fest. Az eseményen a jó hangulatú networking mellett BGE-s alumnik, akik ma már sikeres vállalkozók és üzleti szakemberek osztották meg saját tapasztalataikat a sikerhez vezető útról – mondja Vértesy Eszter, a BGE üzleti partnerségért és alumni kapcsolatokért felelős vezetője, akivel közel egy éve beszélgettünk még a formabontó rendezvény megrendezése előtt. Azóta számos előrelépés, jelentős esemény történt az egyetem és az üzleti szféra kapcsolatának erősítésében: új vállalati együttműködések születtek, többek között az EY-jal és a KPMG-vel, és tovább folytatódott a BGE Vállalati Mentorprogram is, melyben a hallgatók vállalati környezetben, vezető kollégák bevonásával ismerhetik meg egy vezető mindennapjait.
Vállalat Kitiltottak egy légitársaságot Európából
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 16:15
Súlyos biztonsági hiányosságokat találtak.
Vállalat A Groupama Biztosítót jól megbüntette az MNB
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 10:25
Összesen 51,1 millió forintos bírságot kell fizetnie az átfogó ellenőrzés által feltárt hiányosságok miatt.
Vállalat Az Opus Csoport ismétel
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 08:05
Az első kilenc hónapban elért 30,4 milliárd forintos nettó eredmény gyakorlatilag megegyezik a tavalyi rekord profittal.
Vállalat Példa nélküli dolog történt a Volkswagen amerikai gyárában
Privátbankár.hu | 2024. december 12. 17:41
A Tenessee államban lévő összeszerelő üzem dolgozóinak béremelést is javasolt a német autógyártó.
Vállalat Kína bekeményít, megzuhantak az Nvidia részvényei
Privátbankár.hu | 2024. december 10. 09:16
Vizsgálódnak Kínában a világ legnagyobb chipgyártója ellen.
Vállalat Kiderült, miért utazott el Orbán Viktorral a 4iG vezetője is Trumphoz
Privátbankár.hu | 2024. december 10. 09:03
A 4iG műholdprogramjával kapcsolatban működhet együtt a SpaceX és a magyar cég.
Vállalat Fontos ügyben lép a kormány: mi változik az ESG törvényben?
Privátbankár.hu | 2024. december 9. 17:29
Készül az ESG törvény pontosítása és kiegészítése a gyakorlati jogalkalmazás során felmerült kérdésekre reagálva – az EY összefoglalót készített a várható módosításokról.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG