6p

Hiába zárta pazarul a legnagyobb magyar gyógyszergyártó az idei első félévét és számíthat az idei év egészében 15-20 százalékkal magasabb árbevételre és nyereségre a tavalyinál, a három év alatt, 2022-2024 kötött összességében több mint 70 milliárd forintra rúgó különadók súlyos csapást mérnek a Richter versenyképességére. Ezek miatt ugyanis vissza kell fognia a K+F kiadásait és az értékesítési marketingköltségeit.

„A vártnál magasabb Vraylar royalty bevétel és a készítményeink iránti általánosan élénk kereslet következtében árbevételünk növekedett 2023 első félévében” – értékelte a Richter Csoport idei január-júniusi időszakát pénteki sajtótájékoztatóján a gyógyszercég vezérigazgatója, Orbán Gábor. Hozzátéve: a csoport nyereségessége továbbra is erős, ami visszatükröződik a pénztermelő képességében is, ugyanakkor a számviteli értelemben vett üzemi eredményt több egyedi tényező is negatívan befolyásolta a beszámolási időszakban.

A romániai nagy-és kiskereskedelmi üzletrészeink értékesítése visszafogta a Richter árbevételét a második negyedévben, de az üzemi eredményét nem érintette. A vételár meghaladta a könyv szerinti értéket, és ez a fedezeti ügyletekkel együtt számottevően hozzájárult a folyamatosan fennálló negatív árfolyamtrendek miatti átértékelési veszteségek mérsékléséhez. 

„A nőgyógyászati portfolióinkhoz nemrégiben hozzáadott új készítmények jelentős jövőbeni árbevétellel és nyereséggel kecsegtetnek, hozzájárulva ezáltal ahhoz, hogy vezető vállalattá váljunk ezen a terápiás területen Európában” – jelentette ki a vezérigazgató.

Ami a számokat illeti, a Richter első féléves konszolidált árbevétele 413,4 milliárd forint lett, 14,5 százalékkal több az előző év azonos időszakánál. Euróban számítva 13,7 százalékos volt a növekmény. 

Az üzleti eredmény 95 milliárd forint lett, szemben az előző év azonos időszakának közel 89,5 milliárdjával. A tisztított – azaz a bruttó fedezetet a működési költségekkel (értékesítési és marketing költségekkel, igazgatási és egyéb működési költségekkel, valamint a kutatás-fejlesztés költségeivel), továbbá a claw-backkal csökkentő, ugyanakkor a mérföldkőbevételekkel növelő – üzleti eredmény viszont jóval magasabbra sikeredett, a 111,2 milliárd forintos érték 23,1 százalékkal haladta meg a 2022 első félévit.

A féléves üzleti eredmény árfolyamhatás nélkül közel azonos a bázis időszakival, amely a termékportfolió kedvező mennyiségi és összetétel változásának, valamint a magasabb értékesítési és marketing költségeknek és a tényidőszaki hatékonyság javító intézkedések költséghatásának együttes eredménye.

Orbán Gábor szerint a különadók ellenére tartják az eltervezett irányt. Fotó: Bánkuti András
Orbán Gábor szerint a különadók ellenére tartják az eltervezett irányt. Fotó: Bánkuti András

Az árfolyamhatástól megtisztított bruttó fedezet 22,4 százalékkal növekedett, amelyet a gyógyszergyártási szegmens árbevételének 22,5 százalékos emelkedése (árfolyamhatás nélkül) és a nagy- és kiskereskedelmi tevékenység alacsonyabb részaránya alakított. 

Az értékesítési és marketing költségek növekedése elmaradt a bruttó fedezet emelkedése mögött annak következtében, hogy egyes költségtételeket átsoroltak az igazgatási és egyéb működési költségek közé. Emellett, a következő negyedévekben a promóciós tevékenységek fokozódása várható. 

Az igazgatási és egyéb költségek a fent említett átsorolások, valamint a valamennyi stratégiai fókuszterületet érintő hatékonyság javító intézkedések hatására növekedtek. Ezzel szemben a K+F költségek lassabban gyarapodtak az év első félévében. 

A pénzügyi tevékenység veszteséges lett, ennek oka a kedvezőtlen árfolyammozgások folytatódása, amely mind a nem realizált, mind a realizált tételeken éreztette hatását azzal együtt, hogy a menedzsment fedezeti ügyletek kötésével csökkentette az árfolyamkockázatot. A devizák közül legnagyobb hatású rubel esetében az Oroszországban bevezetett tőkekorlátozások miatt nem volt lehetőség fedezeti műveleteket kötni, így itt a pénzügyi eredmény rövid távú volatilitása várhatóan a jövőben is fennmarad, a hosszú távú jövedelmezőségi hatásokat az árazáson keresztül próbáljuk kezelni. Mindezen kedvezőtlen elmozdulásokat mérsékelte a csoport romániai nagy- és kiskereskedelmi vállalatainak értékesítésén elért eredménye. 

A tőkearányos jövedelmezőséget (ROE) az elmúlt négy negyedév összesített eredményének és a tárgyidőszaki saját tőke értékének hányadosaként számolják a Richternél. A 9,1 százalékpontos csökkenés a 2022 utolsó negyedévében elszámolt rendkívüli, 28,4 milliárd forontos extraprofitadó egyszeri hatásának, az alacsonyabb mérföldkőbevételnek, valamint a nem realizált árfolyamveszteségnek tudható be.

Ami a kilátásokat illeti, Orbán Gábor szerint a működésük Vraylaron kívüli része nagyjából tervszerűen halad. Eredetileg körülbelül 10 százalékos növekedéssel számoltak, de ha a Vraylar értékesítése kedvezőbben alakul, akkor – ha minden így marad – akár 20 százalék feletti bővülés is elképzelhető. A bázishatás miatt ugyanakkor az első félév jó teljesítménye nem fog megismétlődni a másodikban, inkább 15-20 százalék közötti növekedésre lehet számítani – legalábbis az árfolyamok változatlanságát feltételezve.

Aktuális témákra áttérve, a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) és az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) augusztus 1-jei összevonásáról Bogsch Erik, a gyógyszercég elnöke azt mondta, az eltér az európai uniós gyakorlattól, de várhatóan nem okoz majd fennakadást a Richter működésében.

Az extraprofiadó 2023-ban a tavalyinál kicsivel magasabb, 29 milliárd forint lesz, míg 2024-ben – ha nem lesznek újabb szabályváltozások – a cégnek további 14 milliárdot kell befizetni. Ez az összességében valamivel több mint 70 milliárd forintra rúgó különadó Bogsch Erik szerint jelentős csapás, emiatt nem tudják erősíteni a K+F-et, valamint növelni az értékesítési marketingtevékenységükre fordított költéseiket. Ami azt jelenti, hogy a kormányzati intézkedések miatt a Richter versenyképessége csökken.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat A Mol megvette az O&GD endrődi gázkitermelési érdekeltségeit
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:35
Ezzel a vezető hazai vállalat, reményei szerint „új lendületet” adhat a belföldi földgáztermelésnek.
Vállalat A Tesla eladásai márciusban ismét csökkentek Európában
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 14:40
Franciaországban és Svédországban a Tesla új autóinak eladásai immár harmadik egymást követő hónapban csökkentek, így a márka ezekben az országokban a leggyengébb első negyedéves eladási eredményét produkálta 2021 óta.
Vállalat Nagy Márton jelenlétében helyeztek bokrétát a 4iG űrközpontjára
Bózsó Péter | 2025. március 31. 17:35
A Remtech űripari gyártóközpont hétfői bokrétaavató ünnepségén a nemzetgazdasági miniszteren túl az Európai Űrügynökség (ESA) is képviseltette magát.
Vállalat A magyar kkv-szektor sokat profitálhat a kanadai kanadai cégek európai nyitásából
PR | 2025. március 31. 17:10
A globális gazdasági bizonytalanság és az egyre inkább eszkalálódó kanadai-amerikai vámháború új kihívások elé állítják a nemzetközi piacot és a tengeren túli vállalkozásokat. A Garantiqa támogatásával folyamatosan jelentkező Cégkassza Podcast legújabb epizódjának meghívott vendége ezúttal Nicholas Sarvari, a Kanadai Magyar Kereskedelmi Kamara elnöke volt.
Vállalat Nagyot nőtt tavaly a Waberer’s is
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 15:54
Több mint 6 százalékkal növelte éves árbevételét a múlt év egészében a Budapesti Értéktőzsde Prémium kategóriájában jegyzett Waberer’s International Nyrt. Az üzemi (üzleti) tevékenység eredménye pedig 5 százalékkal 45 millió euróra nőtt, ami rekordot jelent a vállalat történetében. Az eredmény bővülésében a biztosítási és szerződéses logisztikai szegmens játszotta a főszerepet. A vállalat számos olyan stratégiai beruházást és akvizíciót hajtott végre 2024-ben, amelyek a menedzsment szerint biztosítják a jövőbeni növekedést, és tovább diverzifikálják a logisztikai és a biztosítási tevékenységeit. A cég szerint a Waberer’s Csoport célja, hogy a régió egyik legmeghatározóbb komplex logisztikai szolgáltatójaként működjön.
Vállalat Bepöccent a Lego, a bírósághoz fordultak
Privátbankár.hu | 2025. március 29. 16:21
Jogvita alakult ki egy holland cég és a Lego között márkanévhasználat miatt.
Vállalat Új gyógyszerfejlesztésben ért mérföldkőhöz a Richter
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 18:01
Új, megfizethetőbb gyógyszer jöhet a rheumatoid arthritis és más gyulladásos betegségek kezelésére.
Vállalat Felvásárolták az albán Spar-üzleteket
Privátbankár.hu | 2025. március 26. 16:07
A koszovói Viva Fresh Store vásárolta fel a Spar-üzleteket.
Vállalat Bejött az olcsómenüs lépés
Privátbankár.hu | 2025. március 26. 11:41
Pápá Starbucks: egy évtizedet kellett várnia a McDonald’snak, hogy újra elnyerje azt az elismerést, amit korábban hosszú ideig egyetlen versenytársa sem tudott elvenni tőle. A türelem rózsát termett.
Vállalat Ennek nem örülhet Elon Musk: a Tesla európai eladásai ismét csökkentek februárban
Privátbankár.hu | 2025. március 25. 13:10
A Tesla európai piaci részesedése tovább zsugorodott februárban, eladásai már a második egymást követő hónapban csökkentek, miközben az elektromos járművek értékesítése Európában összességében növekedett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG