6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hiába zárta pazarul a legnagyobb magyar gyógyszergyártó az idei első félévét és számíthat az idei év egészében 15-20 százalékkal magasabb árbevételre és nyereségre a tavalyinál, a három év alatt, 2022-2024 kötött összességében több mint 70 milliárd forintra rúgó különadók súlyos csapást mérnek a Richter versenyképességére. Ezek miatt ugyanis vissza kell fognia a K+F kiadásait és az értékesítési marketingköltségeit.

„A vártnál magasabb Vraylar royalty bevétel és a készítményeink iránti általánosan élénk kereslet következtében árbevételünk növekedett 2023 első félévében” – értékelte a Richter Csoport idei január-júniusi időszakát pénteki sajtótájékoztatóján a gyógyszercég vezérigazgatója, Orbán Gábor. Hozzátéve: a csoport nyereségessége továbbra is erős, ami visszatükröződik a pénztermelő képességében is, ugyanakkor a számviteli értelemben vett üzemi eredményt több egyedi tényező is negatívan befolyásolta a beszámolási időszakban.

A romániai nagy-és kiskereskedelmi üzletrészeink értékesítése visszafogta a Richter árbevételét a második negyedévben, de az üzemi eredményét nem érintette. A vételár meghaladta a könyv szerinti értéket, és ez a fedezeti ügyletekkel együtt számottevően hozzájárult a folyamatosan fennálló negatív árfolyamtrendek miatti átértékelési veszteségek mérsékléséhez. 

„A nőgyógyászati portfolióinkhoz nemrégiben hozzáadott új készítmények jelentős jövőbeni árbevétellel és nyereséggel kecsegtetnek, hozzájárulva ezáltal ahhoz, hogy vezető vállalattá váljunk ezen a terápiás területen Európában” – jelentette ki a vezérigazgató.

Ami a számokat illeti, a Richter első féléves konszolidált árbevétele 413,4 milliárd forint lett, 14,5 százalékkal több az előző év azonos időszakánál. Euróban számítva 13,7 százalékos volt a növekmény. 

Az üzleti eredmény 95 milliárd forint lett, szemben az előző év azonos időszakának közel 89,5 milliárdjával. A tisztított – azaz a bruttó fedezetet a működési költségekkel (értékesítési és marketing költségekkel, igazgatási és egyéb működési költségekkel, valamint a kutatás-fejlesztés költségeivel), továbbá a claw-backkal csökkentő, ugyanakkor a mérföldkőbevételekkel növelő – üzleti eredmény viszont jóval magasabbra sikeredett, a 111,2 milliárd forintos érték 23,1 százalékkal haladta meg a 2022 első félévit.

A féléves üzleti eredmény árfolyamhatás nélkül közel azonos a bázis időszakival, amely a termékportfolió kedvező mennyiségi és összetétel változásának, valamint a magasabb értékesítési és marketing költségeknek és a tényidőszaki hatékonyság javító intézkedések költséghatásának együttes eredménye.

Orbán Gábor szerint a különadók ellenére tartják az eltervezett irányt. Fotó: Bánkuti András
Orbán Gábor szerint a különadók ellenére tartják az eltervezett irányt. Fotó: Bánkuti András

Az árfolyamhatástól megtisztított bruttó fedezet 22,4 százalékkal növekedett, amelyet a gyógyszergyártási szegmens árbevételének 22,5 százalékos emelkedése (árfolyamhatás nélkül) és a nagy- és kiskereskedelmi tevékenység alacsonyabb részaránya alakított. 

Az értékesítési és marketing költségek növekedése elmaradt a bruttó fedezet emelkedése mögött annak következtében, hogy egyes költségtételeket átsoroltak az igazgatási és egyéb működési költségek közé. Emellett, a következő negyedévekben a promóciós tevékenységek fokozódása várható. 

Az igazgatási és egyéb költségek a fent említett átsorolások, valamint a valamennyi stratégiai fókuszterületet érintő hatékonyság javító intézkedések hatására növekedtek. Ezzel szemben a K+F költségek lassabban gyarapodtak az év első félévében. 

A pénzügyi tevékenység veszteséges lett, ennek oka a kedvezőtlen árfolyammozgások folytatódása, amely mind a nem realizált, mind a realizált tételeken éreztette hatását azzal együtt, hogy a menedzsment fedezeti ügyletek kötésével csökkentette az árfolyamkockázatot. A devizák közül legnagyobb hatású rubel esetében az Oroszországban bevezetett tőkekorlátozások miatt nem volt lehetőség fedezeti műveleteket kötni, így itt a pénzügyi eredmény rövid távú volatilitása várhatóan a jövőben is fennmarad, a hosszú távú jövedelmezőségi hatásokat az árazáson keresztül próbáljuk kezelni. Mindezen kedvezőtlen elmozdulásokat mérsékelte a csoport romániai nagy- és kiskereskedelmi vállalatainak értékesítésén elért eredménye. 

A tőkearányos jövedelmezőséget (ROE) az elmúlt négy negyedév összesített eredményének és a tárgyidőszaki saját tőke értékének hányadosaként számolják a Richternél. A 9,1 százalékpontos csökkenés a 2022 utolsó negyedévében elszámolt rendkívüli, 28,4 milliárd forontos extraprofitadó egyszeri hatásának, az alacsonyabb mérföldkőbevételnek, valamint a nem realizált árfolyamveszteségnek tudható be.

Ami a kilátásokat illeti, Orbán Gábor szerint a működésük Vraylaron kívüli része nagyjából tervszerűen halad. Eredetileg körülbelül 10 százalékos növekedéssel számoltak, de ha a Vraylar értékesítése kedvezőbben alakul, akkor – ha minden így marad – akár 20 százalék feletti bővülés is elképzelhető. A bázishatás miatt ugyanakkor az első félév jó teljesítménye nem fog megismétlődni a másodikban, inkább 15-20 százalék közötti növekedésre lehet számítani – legalábbis az árfolyamok változatlanságát feltételezve.

Aktuális témákra áttérve, a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) és az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) augusztus 1-jei összevonásáról Bogsch Erik, a gyógyszercég elnöke azt mondta, az eltér az európai uniós gyakorlattól, de várhatóan nem okoz majd fennakadást a Richter működésében.

Az extraprofiadó 2023-ban a tavalyinál kicsivel magasabb, 29 milliárd forint lesz, míg 2024-ben – ha nem lesznek újabb szabályváltozások – a cégnek további 14 milliárdot kell befizetni. Ez az összességében valamivel több mint 70 milliárd forintra rúgó különadó Bogsch Erik szerint jelentős csapás, emiatt nem tudják erősíteni a K+F-et, valamint növelni az értékesítési marketingtevékenységükre fordított költéseiket. Ami azt jelenti, hogy a kormányzati intézkedések miatt a Richter versenyképessége csökken.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Nagyon kattogott a pénztárgép a Henkelnél
Privátbankár.hu | 2024. május 3. 13:59
A Henkel német háztartás-vegyipari és kozmetikai konszern növekvő negyedéves árbevételről jelentett pénteken.
Vállalat Újabb cégbe száll be a 4iG
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 17:06
A 4iG Csoport a Remred Technológia Fejlesztő Zrt.-be való beszállással tovább erősítheti globális jelenlétét a műholdas piacon.
Vállalat Bevált recept alapján nyomul Ukrajnában a McDonald’s
Mester Nándor | 2024. május 2. 10:04
Összefog a benzinkút-hálózatokkal, közben több nagyvárosban is új egységeket nyit.
Vállalat Kínában portyázik a világ egyik leggazdagabb embere
Privátbankár.hu | 2024. április 28. 17:18
Elon Musk, a Tesla elektromosautó-vállalat vezetője, a világ egyik leggazdagabb embere a kínai nemzetközi kereskedelmi tanács meghívására előre be nem jelentett látogatást kezdett vasárnap az ázsiai országban, és találkozik magas rangú kínai vezetőkkel.
Vállalat Irányt vált a Volkswagen
Privátbankár.hu | 2024. április 28. 16:02
Szerény tervekkel vág neki a következő éveknek a Volkswagen Kínában, de még ezek eléréséhez is alaposan fel kell kötnie a gatyáját és rengeteg erőforrást kell fordítania fejlesztésekre.
Vállalat Hernádi Zsolt elárulta: megvan, mekkora osztalékot fizet a Mol
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 16:43
Nem volt egyszerű éve a Molnak 2023-ban.
Vállalat Közös fejlesztést jelentett be a Siemens és a Mercedes-Benz
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 16:11
A villamosenergia-rendszerről készített digitális másolat segítségével felgyorsíthatóvá válik az autógyárak energiarendszerének megtervezése, modernizálása.
Vállalat Négynapos? Hatnapos munkahét jön a Samsungnál
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 14:24
Gazdasági okokra hivatkozva hozták meg az intézkedést.
Vállalat Érkezik az új, nyolcmillió forintos elektromos Dacia
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 12:59
 A Renault francia autógyártó konszern idei eladásainak a növekedésére számít.
Vállalat A BioTechUSA-cégcsoport 2023-as éve: közel a 100 milliárdos árbevételi határ
Natív tartalom | 2024. április 22. 16:24
Magasabb fokozatba kapcsolt 2023-ban a tisztán magyar tulajdonban lévő BioTechUSA-cégcsoport. Tavaly csaknem 15 százalékkal, 90,49 milliárd forintra növelte árbevételét, és közel 5 milliárd forintot fordított beruházásokra. Évről évre nő a bevételük, pedig Lévai Bálint vezérigazgató szerint a maratoni futás 42 kilométeréből még csak az 5. kilométernél járnak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG