(Fotó: Microsoft) |
Mátrai Zsuzsanna, a Microsoft Magyarország vállalati kapcsolatok igazgatója arról beszélt, hogy az AI 2030-ig 13 300 milliárd euróval növelheti a globális gazdasági teljesítményt. Magyarország, különösen a magyar vállalkozások digitalizációja pedig már rövid távon is 200 milliárd forinttal gyarapíthatja a nemzeti összterméket.
Ezen a téren máris láthatók biztató kezdeményezések: a Waberer’s International például több mint évi 500 millió kilométert futó kamionflottájának fuvartervezését bízta a mesterséges intelligenciára, az OTP Bank pedig Hololens alapú intelligens banki szolgáltatást fejlesztett. Utóbbival a pénzintézet ügyfelei hamarosan emberi közreműködés nélkül is ugyanolyan szintű kiszolgálásban részesülhetnek, mintha a bankfiók ügyintézőjével vagy a privátbanki tanácsadójukkal konzultálnának.
A Digitális Európa Program 2021 és 2027 között a szupergyors számítógépek, mesterséges intelligencia, kiberbiztonság, digitális képességek fejlesztésére teszi a hangsúlyt – mondta el Kara Ákos infokommunikációért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkár.
Emberséges intelligencia
Magyarországon megalakult a Mesterséges Intelligencia Koalíció, amelynek célja, hogy Magyarország az MI fejlesztések terén mihamarabb az élvonalba kerüljön, erősödjön a magyar vállalatok versenyképessége.
A mesterséges intelligencia az emberi képességek és kreativitás kiterjesztéséhez járul hozzá. Így inkább emberséges intelligenciáról kéne beszélnünk, de ehhez a technológiát helyesen kell alkalmazni – mondta Mátrai Zsuzsanna.
Hippokratész és kompjúter
A cég etikai alapelveket hozott létre, meggyőzése, hogy minden MI-megoldásnak társadalmilag igazságosnak, biztonságosnak és megbízhatónak, mindenki számára hozzáférhetőnek, átláthatónak, felelősnek kell lennie.
A Microsoft elsőként csatlakozott a magyar Mesterséges Intelligencia Koalícióhoz és zászlóshajó-szerepet szeretne ott betölteni. A mesterséges intelligenciához az orvosok hippokratészi esküjéhez hasonló alapelveket szeretnének kidolgozni. “Mindent elhárítok, ami árt” (do not harm) – ez lehetne az alapelv.
Gondolkodj, mielőtt cselekszel
A Microsoft éves szinten több mint egymilliárd dollárt költ biztonsággal kapcsolatos kutatás-fejlesztésre. A magánszféra védelmét nem áldozza fel a technológiai fejlődés oltárán – mondta Mátrai Zsuzsanna.
A mesterséges intelligencia a közjó szolgálatában is nagy jövő előtt áll, a bolygó védelmében, a fogyatékossággal élők segítésében, a humanitárius segítségnyújtásban is nagy szerepe lehet. “Pause. Think. Act.” – Tarts szünetet, ne siess. Gondolkodj, utána cselekedj – mondta az előadó.
Sohasem lesz vége
A cégek többsége az előrejelzések szerint nemsokára a felhőbe költözik, amihez digitális stratégiát készítenek. Ilyen például a Praktiker – hangzott el. Chatbot-szolgáltatáson dolgoznak, ami nemsokára a Viber-en és a Facebook Messengeren keresztül is elérhető lesz. A tapasztalatok szerint az emberek nem szeretnek várni az ügyfélszolgálatokra, inkább maguk intézik, amit lehet – hangzott el.
A bankokra referenciaként néznek az ügyfelek, nyomukban mások is könnyebben lépnek a digitalizálás útjára. Ám ez nem olyan művelet, amelynek eleje és vége van, folyamatosan fejleszteni kell. A digitalizálás kitört az informatika területéről, már minden területen használják.