5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Költséges volt az indulás, bevétel is szinte csak állami támogatásból volt, és egy induló cégnél nem is nagyon meglepő, ha első teljes évében veszteséges. A mínusz mértéke már inkább az lehet. 

A kormány még 2019 legvégén hozta létre a Védelmi Beszerzési Ügynökség Zrt.-t, melyre az akkori kormányzati indoklás szerint az új biztonságpolitikai kihívások miatt volt szükség. A központi ügynökség felállításától azt remélik, hogy tervezettebbé, rendszerezettebbé, szakszerűbbé és átláthatóbbá válnak a kormány által irányított állami szervezetek védelmi és biztonsági beszerzései.

Mindenekelőtt egy kis kitérővel folytatnánk, mivel némi pontosításra szorul az, hogy "létrehozták" a céget. Eredetileg egy 2019. szeptemberi alapítású társaságról van szó, melynek tulajdonosi joggyakorlója a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő volt és MNV Üzletviteli és Tanácsadó Zrt. néven futott. Majd 2019 decemberében ezt a céget átadta a vagyonkezelő az új "tulajdonosnak" (pontosabban joggyakorlónak), Maróth Gáspárnak, aki mellesleg a védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos. 

Mindenesetre a jelek szerint a társaság "megalakulása" utáni első teljes évben még sokkal inkább csak előkészítő, a működést lehetővé tevő infrastruktúra kialakításával foglalkozott, mint érdemi tevékenységgel. Ezt két dolog is alátámasztja: 

  • egyrészt a tény, hogy a közbeszerzési hatóság oldalán kisebbségben vannak a 2020-ban elindított eljárások - főleg azok, melyek lőszer, fegyverek, kényszerítőeszközök beszerzésére irányultak, 
  • másrészt a cég tavalyi éves beszámolója. 

A rendőröknek is az ügynökség szerzi be a szükséges eszközöket (A kép illusztráció - fotó: MTI / Vasvári Tamás)
A rendőröknek is az ügynökség szerzi be a szükséges eszközöket (A kép illusztráció - fotó: MTI / Vasvári Tamás)

Az első - mondjuk úgy felkészülési - év eredménye jókora, 448 millió forintos veszteség lett, ami normál esetben igencsak megviselné egy 5 millió forinttal alapított cég tőkeerősségét, ám ebben az esetben nincs szó ilyesmiről. Mutatjuk is az elejétől kezdve, miért nincs. 

Értékesítésből 1,9 millió forint árbevételre tettek szerint, ami mellett 689 millió egyéb bevétel is befolyt a kasszába. Utóbbi zöme, 680 millió - mint a kiegészítő mellékletből kiderült - költségek, ráfordítások ellentételezésére kapott támogatás. Ezzel szemben jókora kiadások merültek fel: 

  • anyagjellegűként 227 milliót számoltak el (ebből 211 millió igénybevett szolgáltatás), 
  • személyi jellegűként pedig 893 milliót. 

A cég elég nagy apparátussal kezdte el a munkát, hiszen 68 ember áll az alkalmazásában, akiknek havi átlagos bruttó bére a bérköltségből levezetve 862 ezer forint volt 2020-ban. 

A bevételek és ráfordítások eredőjeként már üzemi szinten tetemes mínusz jött össze, 447 millió forint. Ezt egy minimális, 1,2 milliós adófizetési kötelezettség tovább hízlalt, így jött össze a végére a 448 milliós veszteség. 

Ez a számviteli szabályoknak megfelelően az adózott eredmény soron bekerül a mérlegbe, azon belül is a saját tőkébe, így azt negatív tartományba húzhatta volna. A jelek szerint azonban a tulajdonos, a magyar állam már évközben gondoskodott a tőkepótlásról. Egészen pontosan miután az MNV átadta az üzletrészt a tulajdonosi jogokat gyakorló Maróth Gáspárnak, akkor egyben tőkeemelést is végrehajtott összesen 800 millió forint értékben. Ebből 50 millió forint a társaság jegyzett tőkéjét növelte, a maradék 750 millió pedig a tőketartalékba került. Ennek segítségével pedig semmi problémát nem okozott a tetemes veszteség. 

Likviditási gondok sem fognak várhatóan felmerülni, hiszen a cégnek mintegy 2,2 milliárd forintja pihen bankbetétben, ennek zöme 1,9 milliárd forint támogatás, az összeget a felhalmozási és működési célú kiadások finanszírozására használhatják fel 2021-ben. 

Mindent felügyel, beszerez, összegez és a végén javasol

Az állami ügynökség fő feladata, hogy tervezetten, költséghatékonyan és transzparensen folytassa le a kormány irányítása, illetve felügyelete alatt álló költségvetési szervek, gazdasági társaságok, alapítványok védelmi és biztonsági beszerzéseit. A szervezet hatáskörébe tartozik többek között

  • a honvédelmi, 
  • a rendvédelmi, 
  • a bűnüldőzési, 
  • bűnmegelőzési, 
  • büntetőeljárási, 
  • büntető-végrehajtási,
  • nemzetbiztonsági, 
  • határőrizeti és határforgalmi, 
  • katasztrófavédelmi, 
  • adóhatósági és vámhatósági, 
  • őrzési, védelmi, illetve önvédelmi célú haditechnikai eszközök és szolgáltatások beszerzése. 

Tevékenységét illetően közbeszerzési eljárást csak akkor indíthat el az ügynökség, ha az adott igényt véleményezte a Nemzetbiztonsági Kabinet és a kormány is jóváhagyta. A jóváhagyás nélküli szerződéskötés semmisnek minősül. Az ügynökség ellenőrzi és felügyeli a megkötött szerződések teljesítését is. Az ügynökségnek emellett évente összegznie kell a tapasztalatait, és azok ismeretében javaslatot kell tennie a kormánynak a védelmi és biztonsági fejlesztések irányára, megvalósítására. 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat A TikTok-kérdésben ezért változott meg Donald Trump véleménye
Bózsó Péter | 2025. január 22. 17:44
A kínai közösségimédia-platformot az első ciklusában betiltotta volna, a másodikban viszont már védelmezi a régi-új amerikai elnök.
Vállalat Lenyomta a Microsoftot és a Google-t az Apple
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 15:39
Már a második egymást követő évben az Apple a világ legértékesebb márkája a brit Brand Finance piackutató és üzleti tanácsadó vállalat 2025-ös Global 500 ranglistája alapján.
Vállalat Megmentené a TikTokot Donald Trump?
Privátbankár.hu | 2025. január 19. 09:36
Haladékot adhat a közösségi oldalnak a hétfőn hivatalba lépő elnök.
Vállalat Tragikus hirtelenséggel meghalt a Strabag 44 éves vezetője
Privátbankár.hu | 2025. január 18. 12:57
Váratlanul meghalt a Strabag vezérigazgatója, Klemens Haselsteiner.
Vállalat Bajban a Boeing?
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 11:16
Közel harmadával kevesebb repülőgépet adott át a vevőinek tavaly.
Vállalat Ön Telekom-ügyfél? Akkor ettől elborulhat az agya
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 08:49
A távközlési szolgáltató díjemelést jelentett be.
Vállalat A TikTok már a nagy leállásra készül, ez fogadja majd a felhasználókat
Privátbankár.hu | 2025. január 15. 11:26
Ez történik vasárnap.
Vállalat Ezt már tényleg nem teszi zsebre Vlagyimir Putyin
Privátbankár.hu | 2025. január 13. 19:29
40 százalékos leépítést fontolgat Oroszország vezető földgázkitermelője, a Gazprom, mindez akár 1500 ember elbocsátását jelentheti csak a vállalat vezetőségéből.
Vállalat Akkora pofont kapott Kínában a Porsche, hogy az egész világon visszhangzott
Privátbankár.hu | 2025. január 13. 12:44
Csökkentek a márka eladásai, pedig öt globális régióból négyben jól teljesített a cég.
Vállalat Közbelép a milliárdos: nem tiltják be a TikTokot Amerikában
Privátbankár.hu | 2025. január 9. 16:51
Frank McCourt Project Liberty cége és a The People's Bid-ből álló konzorcium hivatalos ajánlatot tett a kínai ByteDance cégnek a TikTok egyesült államokbeli eszközeinek megvásárlására — ezzel elkerülheti amerikai betiltását.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG