A német kormány több milliárd eurót kíván a Gazprom Germania vállalatba invesztálni, hogy megakadályozza a földgázipari vállalat csődjét és biztosítsa az ország gázellátását. A dpa német hírügynökség forrásai szerint a 9 és 10 milliárd euró közötti tőkeinjekciót a KfW állami fejlesztési bank közvetítésével hajtják végre. A Gazprom Germania már nem része a Gazpromnak, ugyanis április 1-jén "leválasztották" orosz állami anyavállalatától és Németország gázellátásának fenntartása érdekében Berlin állami kezelésbe vette.
A Gazprom Germania feltőkésítéséről a döntés azt követően született meg, hogy az orosz Gazprom bejelentette a Balti-tengeren átmenő Északi Áramlat-1 gázvezetéken keresztül szállított földgáz mennyiségének a csökkentését. Az Északi Áramlat-1 a legnagyobb kapacitású orosz gázvezeték Németország felé.
"A szövetségi kormány (a befektetéssel) megtartja befolyását a kritikus energetikai infrastruktúra felett, és megakadályozza az energiabiztonság veszélyeztetését" - közölte a német kormány.
Az orosz szankciók miatti gázszállítások kiesése és az ebből következő, jelenleg igen magas szabadpiaci árakon szükségessé vált pótlólagos beszerzés nagymértékben rontotta a Gazprom Germania pénzügyi helyzetét. A támogatással a kormány el akarta kerülni a vállalat fizetésképtelenné válását és az ezzel járó piaci következményeket. A tőkejuttatás a likviditás fenntartását és a pótlólagos gázellátás finanszírozását szolgálná.
A Gazprom Germania gondnoki felügyeletét a Szövetségi Hálózati Ügynökség - a német energiaszabályozó hatóság - szeptemberig látja el, ezért a cég irányítását vagyonkezelői jogi keretek között hosszabb távra is meg kell oldani. A cég új neve "Securing Energy for Europe GmbH" lesz, az új feladatkörre adott egyértelmű jelzésként. A tervek szerint a mostani pénzügyi támogatást a későbbiekben a cég saját tőkéjévé alakítanák át és ezzel a kormány a vállalat egyik részvényesévé válna. (MTI)